Killahead

Intrebari Legate De Lectia 4

Recommended Posts

Fain, Toni. :)

O sugestie: cred ca o exemplificare a lectiilor de pana acum cu cateva cantecele foarte cunoscute (daca nu-s probleme de copyright) ar fi benefica.

Sigur ca o sa fac asta. Next time. Dar cu exemplele mele, ca sa nu fie probleme de care aminteai. Oricum nu am nevoie de piese straine, rar gasesti intr-o piesa care nu e a ta TOT ce vrei sa explici. Asa ca... :)

@Killahead: Felicitari, foarte simpatica abordarea si felul in care esplici lucruri. (mi a placut cand vorbei de acorduri toi preferati (7 chords)... nu te cunosc dar deja imi esti simpatic!) Felicitari inca o data.

@Killahead: Felicitari, foarte simpatica abordarea si felul in care esplici lucruri. (mi a placut cand vorbei de acorduri toi preferati (7 chords)... nu te cunosc dar deja imi esti simpatic!) Felicitari inca o data.

Hey, multe multumiri, esti dragut!

Eu explic exact asa cum mi-as fi dorit sa-mi explice profesorul meu chitara, asta in cazul in care as fi avut vreodata unul... :)

Hey, multe multumiri, esti dragut!

Eu explic exact asa cum mi-as fi dorit sa-mi explice profesorul meu chitara, asta in cazul in care as fi avut vreodata unul... :)

Bine faci Toni! Profit de ocazie sa-ti zic tie si la toti forum-istii :LA MULTI ANI si sarbatori{intr-una}- fericite!

Multumesc mult John de urare!

Si eu profit de ocazie pentru a spune ca urmatoarea lectie este aproape gata.

Sper sa mai apara anul asta!

Daca nu, va urez si eu de pe acum LA MULTI ANI!!!!!! :)

Salut la toata lumea si urarile de bine si sanatate la toata lumea de pe acest forum.

Killahead: daca poti sa-mi permiti o sugestie, ar fi sensational sa abordezi intr-o lectie si acordurile "folk". Cred ca ar putea adauga o nuanta foarte frumoasa in o multime de stiluri de muzica. Oricum you're doing a killer job!!!

Sebastian

"ar fi sensational sa abordezi intr-o lectie si acordurile "folk". Cred ca ar putea adauga o nuanta foarte frumoasa in o multime de stiluri de muzica

Draga Sebastian, sincer nu stiu la care acorduri te referi. Daca te referi cumva la acordurile "clasice", ele au avut parte de o lectie separata, a doua.

Multumesc de apreciere!

Autodidacta? Am vazut video tou pe yuo tube si se vede oricum ca ai ceva ani de cand tii chitara in mana. Am mai citit despre tine ca esti fan maiden!!

Cand eram mic aveam toate partiture lor (mai am cate ceva..)cantam piesele lor cu o trupa amatoriala, foarte tare, dar mam lasat de mult de cantat musica aceea (nu ca nu ar fi frumoasa Doamne fereste!!) Dar mam indreptat spre alte directi.

In rest ce sa zic, felicitari si sper ca ne intalnim prin buc sau daca treci pe la ploiesti dai un semn, vii cu chitara ca cantam ceva de Maiden!! ciao

imi place entuziasmul dvs si rabdarea cu care il cultivati. M-am simtit de parca as fi fost fata in fata. Am vazut doar lectia 4 dar sunt convins ca le pot recomanda oricui care vrea sa cante corect la chitara (mai ales la inceput unde deprinderile nesanatoase sunt o problema).

Pentru ca alcatuiti si diagrame n-ar trebui sa fie o problema, dar ar fi perfect daca setati codecul la o calitate un picut mai mare in detrimentul a 10 mb la fisier. cred ca e important sa se vada clar unde tineti mana pe chitara(cu toate ca e suficient de clar).

De asemenea, in rubrica de generalitati, ar fi bine daca ati include si "chestii marunte" de tipul cum tii o chitara, cum ar trebui sa stea mana stanga relativ cu griful sau cum sa tii o pana(mie mi-a luat 2 ani sa invat sa controlez aspectele astea "marunte").

:) felicitari, cu tot respectul. Sper ca feedbackul meu nu v-a deranjat.

[by the way, chitara aia rece suna bestial!]

Scuze pentru raspunsurile cam intarziate, dar am fost in tara pentru inregistrari.

Adriano, raspunsurile sunt DA. Sunt autodidact prin excelenta, nu am avut niciodata un profesor si sunt un mare fan Maiden, insa doar primele 8 albume (7 de studio + Live After Death).

Referitor la partituri Maiden: iti dai cred seama ca noi aici nici nu stiam cum arata asa ceva. Multi ani mai tarziu am pus mana pe partiturile originale Powerslave si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca erau pe alocuri gresite. Am mai intalnit asta si in alte parti, de ex. la Satriani. Este evident ca nu ei le scriu, ci altii.

Mi-ar face mare placere sa iau parte la un concert Tribute To Maiden, sa mai cant un Hallowed Be Thy Name, Wasted Years sau de nu, The Rime Of The Ancient Mariner. Ar fi beton!

Guitar_Noob_89

Ma bucur foarte mult ca ti-au placut lectiile si ca vrei sa le recomanzi. De aceea le-am si facut, sa ajunga la cei care au nevoie de ele.

Sper ca intre timp ai vazut ca in Lectia 2 la capitolul "Inainte ar mai fi ceva" abordez acele treburi despre care amintesti (pozitia mainii, a penei, a degetelor, etc.)

Din pacate nu pot sa le fac mai "mari" deoarece nu toti userii au DSL acasa si nu vreau sa nedreptatesc pe nimeni.

In cazul in care sunt intrebari de orice fel, acestea pot fi puse aici. Orice intrebare va fi raspunsa de mine sau de cei care imi sar in ajutor cand nu sunt pe faza.

Multa bafta!!!

o mica observatie: ai zis la un moment G#major7 si io stiu ca asta inseamna septima mare deci 7+. din cate am auzit in jazz se zice G#maj7 la acordu G#7+. deci acordu ala din filmulet e G#7. nu vreau sa despic firu-n patru da daca cineva aude un acord cu septima mare o sa aiba o dilema de ce se cheama maj7 ca suna altfel.

G#7 = G# C D# F#

G#7+ (aka G#maj7) = G# C D# G

Da, nu te contest, ar fi si culmea. Insa mi-e clar ca tu ai inteles ce am vrut sa zic, nu?

Ma refer acolo la un banal Sol diez major 7 si nu la acordul MAJOR 7 (cu pronuntie in engleza). De-altfel am si pronuntat in romana.

Crede-ma, si eu ma izbesc de mici probleme cand pregatesc lectiile si nu as vrea sa crezi ca ceva din ce spun in ele e spus la intamplare.

Observatia ta e buna, nici mie nu-mi convine ca in Romania notatia muzicala e diferita fata de restul lumii. Eu incerc sa impac si capra, si varza...

Ca sa fac o mica paranteza, eu a trebuit sa invat in 2 zile notatiile folosite aici, altfel nu primeam jobul de profesor la scoala de muzica.

A fost destul de greu sa gandesc altfel dupa ce 17 ani cantasem dupa sistemul folosit la noi.

am eu o intrebare legata de acordurile 7 :(...sunt unele gen C7 G7 C#7 F+ F7 ...mai multe...defapt le-am gasit aici

http://www.chordchart.ro/RO/acorduri_de_chitara.htm

cum le prind ca unele nu sunt in lectie B)...ca sa-mi fac o idee...sau le invat de acolo??...am vazut in unele taburi ca se folosesc cam des ;):) din cate am vazut eu in diagramele alea si sper sa nu gresesc...unele nu s eprea prind in barre...help...confused :) :)

Salut la toata lumea si urarile de bine si sanatate la toata lumea de pe acest forum.

Killahead: daca poti sa-mi permiti o sugestie, ar fi sensational sa abordezi intr-o lectie si acordurile "folk". Cred ca ar putea adauga o nuanta foarte frumoasa in o multime de stiluri de muzica. Oricum you're doing a killer job!!!

Sebastian

interesanta cerere .hahaha

ceva in genul Amfolk

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.