Killahead

Intrebari Legate De Lectia 3

Recommended Posts

Din capul locului vreau sa va multumesc ca v-ati implicat in lamurirea intrebarilor care au aparut la celelalte lectii. Ma ajuta mult asta.

Sa continuam tot asa, imi place cand colaboram.

Andrei, astea de care zici tu sunt cam "improvizate" si cam greu de prins, in sensul ca nu ies tot timpul. Eu nu le recomand.

Daca tie iti ies perfect si-ti plac, da-i bataie! :)

Prima data...

Va salut pe toti

Apoi, doar atat:

De acum se intra in chestiuni mai serioase, zic eu. Si nu ar strica, Toni, sa dai si "teme pt acasa". O melodie, doua, simple pe care sa exersezi.

Sunt sigur ca vor fi multi care vor zice "nu poti sa-ti gasesti o tabulatura". Ba da, dar poate nu e cea mai indicata pentru invatare (cand ai invatat adunarea nu ai primit probleme cu inmultire).

@Garak

Te salutam si noi!

Ce sa zic? Eu nu sunt adeptul "temelor", cred si sper ca oricine care vrea sa invete se descurca singur pana la urma cu materialele de care dispune (piese, taburi, etc.)

Daca cineva are nevoie de recomandari, il rog sa o faca aici, in topicurile aferente. Sigur gasim ceva... :)

Nu exista intrebari stupide, ci doar raspunsuri stupide :)

Este notatia standard pentru prinderea acordurilor (am explicat asta pe larg in filmul lectiei 2 - cum am zis, lectiile nu au nicio valoare darca nu sunt vazute impreuna, in ordinea in care au aparut), si anume:

- numerele de pe cele 6 linii reprezinta degetele mainii stangi pe corzile chitarei (aratatorul e degetul 1, mijlociul e degetul 2, inelarul e degetul 3, degetul mic e degetul 4)

- "cerculetul" acela de pe cele 3 corzi (caci imi dau seama ca la acordul B major te referi, este un barre pe 3 corzi pe tasta 4, corzile D, G si B, barre tinut de degetul 3). Pe scurt, degetul 3 alcatuieste un barre pe 3 corzi pe tasta 4.

"Ovalul" de pe toate corzile inseamna ca degetul 1 tine un barre pe toate corzile.

- numerele de jos reprezinta tastele chitarei (1, 2, 3, 4, pana la 21, 22, 24, depinde de chitara)

- "0" inseamna coarda libera.

- "x" inseamna ca acea coarda nu avem voiesa sa o lovim/ciupim, deoarece strica tonalitatea.

Cum am zis, nu era rau daca te uitai la lectia 2 inainte sa te uiti la lectia 3, dar nu e tarziu nici acum.

Bafta!

Da, pe orice piesa care are minim 2 acorduri. Vezi ca la noi in arhiva sunt f. multe piese si tabulaturi.

Poti sa le exersezi si pe exemplele mele din lectia 6, cu ocazia asta inveti sa le schimbi cum trebuie si rapid.

Tin sa te felicit pentru lectii. Cred ca sunt minunate mai ales ca nu sunt multe in limba romana momentan. Desi nu intentionez inca sa invat barre-uri am ramas uluit de atitudinea ta si modul de a vorbi despre chitara. Dupa ce m-am uitat la lectie parca imi venea sa musc din chitara nu alta. Mi-e unu mi-a transmis o stare de nedescris. Si poate toti cei care invata din placere au simtit asta cand au vazut lectia cu barre-uri.

Aplauze din partea mea.

Ai dreptate, nu prea sunt lectii in limba romana pe net, probabil din mai multe motive...

Ma bucur ca ti-a placut lectia asta si ca te-ai simtit bine vazand-o. Ma gandesc ca ca ai si invatat ceva din ea. Eu iti recomand sa te apuci cat mai curand de barre-uri, pentru ca tot la ele vei ajunge, mai devreme sau mai tarziu.

Sper ca ai vazut si celelalte lectii, care nu sunt cu barre-uri.

Multe salutari!

Salutare la toata lumea si multimiri lui Toni pentru tutorialele!!!

Eu as vrea totusi sa dezgrop acest thread, chit ca vad ca nu a mai postat lumea nimic de mai mult de 3 luni. Motivul este ca tot timpul se gaseste cineva sa incepe sa invete sa cante la ghitara. Si aici ma clasific si eu! :)

Mi-am cumparat o chitara classica ieftina (entry level) cu corzi de nailon, si gat lat cu 6 luni mai devreme, dar cred ca i-am depasit capacitatile pt ca NU pot sa prind acordurile barre sub nici o forma.

Din acest motiv va intreb pe voi:

Este mai usor sa canti la o chitara cu gat ingust si corzi de metal?

Trebuie sa ma gandesc serios sa imi schimb chitara sau doar sa imi contorsionez degetele mai tare?

Multumesc ca existati!!!

Rock ON !!! :)

Bogdan

Daca ma intrebi pe mine, acordurile de baza si barre se invata cel mai usor pe chitara clasica, cea cu corzi de nylon.

E mult mai simplu sa apesi o coarda de nylon decat una de otel, unde mai pui ca spatiul dintre corzi e mai mare, ceea ce iti usureaza si mai mult munca - riscul de a atinge alte corzi e mult mai mic decat la o chitara electrica.

Ma rog, acum spun asta pentru ca sunt convins ca e mai bine asa, insa cand m-am apucat, Doamne, cat mai uram chitara acustica :)

Daca ma intrebi pe mine, acordurile de baza si barre se invata cel mai usor pe chitara clasica, cea cu corzi de nylon.

E mult mai simplu sa apesi o coarda de nylon decat una de otel, unde mai pui ca spatiul dintre corzi e mai mare, ceea ce iti usureaza si mai mult munca - riscul de a atinge alte corzi e mult mai mic decat la o chitara electrica.

Ma rog, acum spun asta pentru ca sunt convins ca e mai bine asa, insa cand m-am apucat, Doamne, cat mai uram chitara acustica :)

Multumesc pt raspuns!

Hmm, eu nu urasc chitara acustica, dar am vrut doar sa intreb pe cineva care este profesionist in domeniu, ca sa zic asa. Mi s-a parut ciudat ca aproape peste tot vad lume care canta pe chitara cu gat ingust, si de asta ma gandesc sa o schimb pe a mea, chit ca mi-o place mult pt faptul ca stiu ca e mai usor sa canti pe nylon, decat pe corzi de metal.

In oricecaz, am sa exersesz in continuare...

Salutare maxima,

Bogdan

Buna. M-am apucat si eu de chitara de mai bine de o luna. Vreau sa-ti multumesc ca si tutorialele tale m-au ajutat foarte mult. Si inca ceva: stii cumva niste exercitii sa-mi fac forta in degete ca desi tin degetul inclinat asa cum ai explicat, tot timpu si si/sau mi subtine sunt blocate si ma-ntrebam daca nu poti sa-mi zici niste exercitii pentru degete ca sa-mi fac mai multa forta in ele? Eu tot incerc de ceva timp sa le fac si nu-mi ies bareurile :) . Nu de alta as trai si fara bareuri dar orice cantec aproape care vreau sa-l invat si il gasesc asa mai usor dar sa-mi placa are mai tot timpu F major care cere bare si nu pot sa-l cant din cauza bareurilor :lol:. Stiu ca poate s-a tot repetat dar spuneti-mi si mie cam cum as putea sa am mai multa forta in degete? Multumesc

Salut!

Chiar nu stiu alt sfat sa-ti dau, decat sa canti in continuare, dar fara sa fortezi prea mult, deoarece riscul de accidentare e destul de mare. Nu o sa vrei sa ai intindere la tendoanele din degete.

E la fel ca in sport - din pacate stiu ce zic, pentru ca de asta vara ma doare un tendon de la bratul stang. Am vrut sa fac la sala mai mult decat am fost in stare...

In fine. Nu te stresa prea tare, multe chestii pleaca din cap. Ar mai fi ceva: esti sigur ca nu sunt prea ridicate corzile tale? Asta ingreuneaza f. mult priza de barreuri.

Nu ai de ce sa-mi multumesti, pana la urma nu a fost cine stie ce munca :-)

Ma bucur ca si acum, dupa cativa ani de la aparitie, inca sunt de interes lectiile mele. E un compliment frumos.

subscriu si semnez si eu

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.