www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara acustica] Ovation Celebrity Deluxe CS257


Guest gogu
 Share

Recommended Posts

Nume: Ovation Celebrity Deluxe CS257

Pret: 350$ second hand (de pe Ebay). Pret de catalog: un pic peste 800$

Nota: 9 cu felicitari.

 

Chitara am luat-o de pe ebay. Pretul a inclus si o husa Warwick Rockbag (deci o afacere destul de buna).

 

ce stie sa faca:

- top: high pressure laminated spruce

- corp: supershallow, lyracod (ceva plastic compozit)

- gat: mahon

- fretboard: rosewood; 23 de taste pe E B G, 21 de taste pe D A E.

- pod: nuc

- electronice active: doza ovation thinline, egalizator cu 3 benzi, buton de mid-shift (cu asta schimbi frecventa medie a egalizatorului inte 400Hz sau 1000Hz), buton de preshape (asta e un circuit de procesare destul de misto. in mare, imbunateteste high end-ul si low-endul si taie frecventele sub 40Hz, adica 'rumble'-ul).

- cheite: ovation diecast, aurite

 

parti rele:

sunetul neamplificat nu e extraordinar (avand in vedere ca am cantat pe un Martin Koa inainte :))...ii cam lipsesc joasele si nu e asa de cald. Oricum e mai bun decat majoritatea chitarelor pe care am cantat.

 

Parti bune:

desi chitara a fost second hand, se vedea clar ca nu a fost cantata niciodata. a fost a unui colectionar care probabil a tinuto in husa tot timpul.

finisaj absoulut impecabil. sunet foarte, foarte clar, care am mai spus ca nu prea straluceste la rece din cauza corpului supershallow...dar in momentul in care bagi chitara asta in priza....e cu totul alta poveste...electronicele sunt printre cele mai bune de pe piata si isi fac treaba de minune. Feedback zero. Electronice FOARTE silentioase. Ai control foarte bun asupra sunetului. Chitara e extrem de versatila. Poti canta cam orice pe ea, de la jazz la metal. Tonul e foarte variat. Taste foarte subtiri, gat subtire si foarte comod. Cheitele tin acordajul perfect. Foarte comoda pe langa corp. Ce sa mai spun ca gatul e perfect corect. Nu falseaza nici o tasta pe nici o coarda. Flagioletii suna impecabil, tare si clar.

 

Ce sa mai spun? asta e chitara acustica perfecta pentru concert!!!

 

hai sa vedem si niste poze. culoarea reala e MULT mai inchisa si mai frumoasa decat in poze, din cauza blitz-ului.

 

post-768-1159044697_thumb.jpg

post-768-1159044729_thumb.jpg

post-768-1159044748_thumb.jpg

post-768-1159044782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
Guest Spoonman

salut

legat de noua ta achizitie :) am inteles ca suntetul unplugged nu e asa bun , ca ii lipsesc joasele dar nu pot sa imi imaginez cam cat de "grav " e ; am inteles si faptul ca inainte ai cantat pe Martin deci intr-un fel complica situatia ; de fapt toate astea pentru ca sunt in o dilema mare daca aleg intre un model ovation celebrity sau o alta marca de chitari electroacustice cu mentiunile urmatoare: ca sunt dispus sa cheltuiesc intre 300-400 de euro ;

nu tin neaparat sa sune extraordinar plugged si unplugged sa fie mediocru (un balans intre cele doua) ; intr-un fel ma obsedeaza ovation (in sensu ca de o gramada de vreme am vrut una); crezi ca ai putea sa pu

i o inregistrare audio cum suna unplugged 

(pt ca altfel nu as avea cum sa imi dau seama  ;ca de testat prin partiile astea , mai greu...:) )

 

 merci mult

Edited by Spoonman
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai observat dar recenzia omului este din septembrie 2006.

 

Revenind la intrebarile tale iata ce pot sa-ti spun:

- daca nu te intereseaza sunetul amplificat nu te intereseaza Ovation (orienteaza-te spre altceva)

- oricum cu 300-400 nu cred ca poti sa iei ceva cat de cat acceptabil (sau cine stie?... poate 2nd hand)

- exista si dimensiunile medium, sau full, in afara de super shallow (care este cea mai subtire); la astea din urma sunetul este mai subtire la rece, la primele sunetul este mai plin

- calitatea sunetului este direct proportionala cu gradul instrumentului, calitatea materialelor, adica cu pretul; sculele de 1800 suna mai bine decat cele de 700 care suna mai bine decat cele de 4-500 Euro... La preturi "europene" sub 400E nu recomand decat ca un compromis temporar.

- oricum, la toate categoriile (chiar si cele sub 400) finisajul, fiabilitatea si robustetea sunt de exceptie, se respecta sigla chiar daca fabrica este in china.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.