www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 98 - Backing Track Si Inscrieri


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si eu va transmit mii de multumiri ca ati luat in calcul piesa mea pt duel!

 

Mult succes tuturor la improvizatii sau la imitatii, in functie de ceea ce alege fiecare sa croseteze pe deasupra acestui negativ. O sa intru sa verific si eu threadul, sa vad ce canta lumea. Daca va pot ajuta cu ceva, lasati-mi scris aici si incerc sa va ajut.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Îmi place tonul! Ce setup ai?

 

 

 

mult reverb , AHAHAHAAHAHAHAH !

 

Cum nu am cunostinte aproape deloc in teorie , ca sa improvizezi peste bt ( cu o progresie B/G/A/D - rifful principal ) acordat mai jos cu un semiton , merge asta?

 

http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php?qqq=7&scch=A%23%2FBb&scchnam=Harmonic+Minor&get2=Get&t=10&choice=1

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va rog putina rabdare !

 

Nu va inghesuiti ...fiecare are loc

 

Nu se accepta 10 versiuni numai o singura versiune uploadata !

 

Nu mai lunga de 30 sec ( cine nu-si arata talentul in 30 s nu-si arata nici in 3000 s )

 

Va rog nu blocati serverul cu numarul enorm de upload-uri .

 

Inca odata : se accepta numai versiuni inregistrate cu corzi noi si cu cablu transparent !

 

Pentru eficienta mai mare acceptam si versiuni pe CD/DVD trimise prin curierat sau prin bunica .mama, frate , sora ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu inteleg , daca piesa are 3 minute cum facem 30 de sec, selectam ce parte din piesa vrem noi , sau cum facem ?

 

 

 

O reclama tine 30 secunde ... are un scenariu , este regizat totul de minune ...si are muzica !!

 

 

Muzica are ....Intro .-.tema -..o variatiune si outro ...eventual in legatura cu tema clip-ului ..,,,totul in 30 secunde ,

 

Deci totul este concentrat in 30 secunde si este perfect ...nu trebuie mai mult ...daca este compus si facut ca lumea ...

 

I-mi amintesc de tinerete cand chiar si in club unde cantam la seara de dans ne apucam sa cantam "underground" cred ca tinea macar 20 minute o "pieasa" si probabil trecea vre-o 5 minute pana aparea vre-o tema ...

Si dai si improvizam ( cum puteam ), ..si o lalaiam ,,,frazare din parti ,..forma si stil din parti ,,toti acuzam lipsa de scule bune si de efecte ...nicdecum ca noi nu prea eram "pe ele " ....hehe ,dar ne simteam bine iar daca in sala apareau reclamatii ...le spuneam ca ei nu inteleg arta !!!

 

 

In rest ce am scris in postul anterior nu vezi ca-i o gluma la faptul ca nu vad pe nimeni sa posteze operele de arta ,,,si unde asta ? pe un forum de chitaristi !!!

 

Nu inteleg la ce tot cumpara efecte , schimba doze , schimba chitare ...dar de cantat nu au curaj .

 

Daca vrei sa fi artist muzicant trebuie sa ai si curaj sa te expui ...altfel nu prea merge .

Intotdeauna trebuie luat in calcul ca nici ceilalti incepatori nu sunt mai avansati ..dar fiecare are o latura mai forte ,,,in acest fel se poate fura meserie ..singur nu ai inca nici experienta si nici un bagaj prea mare de "lick"-uri incercate .

Daca auzi la altii ca o "chestie " merge /suna bine /interesant ..poti sa analizezi ca sa-ti imbogatesti experienta fara sa pierzi timp caci poate nici nu-ti trecea prin cap cate o "chestie " o rezolvare ..o sonoritate etc etc ...

 

Nu numai din super hitt-uri se poate invata mult mai mult "material " bun de invatat gasesti la amatori .

.

Cum se spune este bine sa inveti din greselile altora dar si din cea ce fac bine si corect trebuie "furat" ..

 

De la oricine se poate invata ceva bun .

 

Deci 3 minute ..

 

Faci un intro ." I " ...apoi construiesti o tema "A" , apoi inca o parte ptr "chorus" "B" ( refren) si un "outro" ...undeva in structura piesei faci o parte de solo mai diferit de tema ..

Nu faci improvizatie 3 minute ci construiesti o piesa in care o sa ai si 30 de secunde sa-ti arati ce poti la un "solo" in stilul in care esti tu mai tare .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vezi că nu merge link-ul.

 

În altă ordine de idei, m-am gândit să mă dau la Balaur :ph34r:.

 

Foarte fain !

 

E bine ca se misca lucrurile. Ma misc si eu:

 

RGC_Duel_98_SolDiez.mp3

 

Si asta-i fain , mumai la timing sa ai grije la unele pasaje .

buna idea cu pasajul de "clean" dar sa lovesti mai fin cu pana cand ai compresor setat mai "adanc" ca "pocneste " .

La tine mai este ps iproblema cu BT0uk care nu se pre aaude asa chitara ta este foarte in fata nu suna integrat in BT .

 

Dar frazarea mi-a placut .Este cel mai important lucru la o improvizatie .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

O reclama tine 30 secunde ... are un scenariu , este regizat totul de minune ...si are muzica !!

 

 

Muzica are ....Intro .-.tema -..o variatiune si outro ...eventual in legatura cu tema clip-ului ..,,,totul in 30 secunde ,

 

Deci totul este concentrat in 30 secunde si este perfect ...nu trebuie mai mult ...daca este compus si facut ca lumea ...

 

I-mi amintesc de tinerete cand chiar si in club unde cantam la seara de dans ne apucam sa cantam "underground" cred ca tinea macar 20 minute o "pieasa" si probabil trecea vre-o 5 minute pana aparea vre-o tema ...

Si dai si improvizam ( cum puteam ), ..si o lalaiam ,,,frazare din parti ,..forma si stil din parti ,,toti acuzam lipsa de scule bune si de efecte ...nicdecum ca noi nu prea eram "pe ele " ....hehe ,dar ne simteam bine iar daca in sala apareau reclamatii ...le spuneam ca ei nu inteleg arta !!!

 

 

In rest ce am scris in postul anterior nu vezi ca-i o gluma la faptul ca nu vad pe nimeni sa posteze operele de arta ,,,si unde asta ? pe un forum de chitaristi !!!

 

Nu inteleg la ce tot cumpara efecte , schimba doze , schimba chitare ...dar de cantat nu au curaj .

 

Daca vrei sa fi artist muzicant trebuie sa ai si curaj sa te expui ...altfel nu prea merge .

Intotdeauna trebuie luat in calcul ca nici ceilalti incepatori nu sunt mai avansati ..dar fiecare are o latura mai forte ,,,in acest fel se poate fura meserie ..singur nu ai inca nici experienta si nici un bagaj prea mare de "lick"-uri incercate .

Daca auzi la altii ca o "chestie " merge /suna bine /interesant ..poti sa analizezi ca sa-ti imbogatesti experienta fara sa pierzi timp caci poate nici nu-ti trecea prin cap cate o "chestie " o rezolvare ..o sonoritate etc etc ...

 

Nu numai din super hitt-uri se poate invata mult mai mult "material " bun de invatat gasesti la amatori .

.

Cum se spune este bine sa inveti din greselile altora dar si din cea ce fac bine si corect trebuie "furat" ..

 

De la oricine se poate invata ceva bun .

 

Deci 3 minute ..

 

Faci un intro ." I " ...apoi construiesti o tema "A" , apoi inca o parte ptr "chorus" "B" ( refren) si un "outro" ...undeva in structura piesei faci o parte de solo mai diferit de tema ..

Nu faci improvizatie 3 minute ci construiesti o piesa in care o sa ai si 30 de secunde sa-ti arati ce poti la un "solo" in stilul in care esti tu mai tare .

Karpi, chiar trebuie să te legi de orice? E doar o întrebare retorică. Cânţi fantastic, de unde atâta frustrare? Üdv,

Daczó-Hodor Barna

Link to comment
Share on other sites

Karpi, chiar trebuie să te legi de orice? E doar o ĂŽntrebare retorică. Cânţi fantastic, de unde atâta frustrare? Ădv,

DaczĂł-Hodor Barna

 

Cred ca ' frustrare " se poate sa fie din cauza ca nu se vede nici o miscare pozitiva pe rgc.ro .

Multumesc de apreciere ,chiar fantastic nu cant mai am de slefuit cate ceva ...sa zicem ca am ceva experienta .

 

Datr daca tinerii nu canta nu ajung sa aiba experienta .

 

Daca citesti ce am mai postat in 8 ani vei vedea ca incerc sa conving tinerii sa aiba curaj sa posteze aici in "Duel " sau oriunde pe forumul rgc.ro .

 

Acest lucru l-am mai scris .si .in sensul ca nu este nevoie neaparat de un "Duel " oragnizat de adiministratorul forumului .ca sa cante tinerii impreuna.

 

Administratorii forumului sunt si ei ocupati nu au timp sa organizeze concursuri si alte activitati ca si pe vremea cand erau inca studenti. .

 

Sa se ia orice BT si sa cante sa inregistreze si sa posteze pe forum ..etc ..jammuri impreuna cu alti chitaristi ..etc etc ..adica activitate schimburi culurale .

 

 

Nu este nevoie de super scule ca sa faci muzica .

Sa-si faca domnule un "matchbox guitar " sa cante sa inregistreze si daca o face bine se cheama artist -chitarist .

 

 

 

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mmm..cmon, daca pana si eu m-am bagat de fun

 

Ce faceti fratilor?:|

 

Faceti ceva acolo, eu am facut din burta, uite ca pe parti a si sunat, deci orice..doar sa mai vad oameni.

 

Iar ne vedem la anu vorba lu art :tardlol:

 

Unde te-ai bagat ? ca nu vad niciunde ...?! unde sa aascult ?

 

@Cosu si echipa +@Razvan sa introduca un " test " obligatoriu de "port instrument " ptr a fi acceptat ca si membru cu dreptul a posta " texte " pe " rgc.ro " .

 

Cine nu are demo de macar 10 piese distincte , originale sau in cel mai rau caz incercari de " cover " care sa fie " äprobate" de o comisie de pe rgc.ro , sa nu aiba dreptul de a posta " TEXTE " deoarece nu are ce sa spuna odata ce nu-i chitarist .Daca-i "bisnitzar de scule " eventual sa aiba dreptul de a posta numai la sectiunea "Vanzari-Cumparari " ,Iar altii incepatori fara demo convingator sa aiba drept de a posta la incepatori numai intrebari de cate o singura propozitie .( dac ase poate clara ).

Poate incepatorii ar trebui sa tot posteze cate un demo pe un BT simplu ..pana ce reuseste sa cante ceva ca apoi sa intre in drepturi la o treapta ,mai "sus" in dreptul de a posta

ca si " chitarist "(in devenire )

Toata lumea are voie sa aiba o parere pe care s-o expuna in "review"-uri la muzica cantata de chitaristi de pe rgc.ro .Nu barfe si aiureli .

 

""Lutierii"" vopsitorii , schimbatoriii de doze .sa aiba acces doar la o sectiune de " Filosofii in Mitologia Chitaristica " cu diferite orientari ...financiar , stiintific si mitologic .

 

Chitaristii care nu iau partte la "Duel"' sa nu aiba dreptul de a posta pana la urmatorul duel ,iar daca iarasi nu ia parte ,,se prelungeste treaba ..

 

Ceva in sensul acesta ar trebui ca sa nu ajunga prea jos rgc.ro .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da. Se pare ca nu am noroc cu soundcloud. Daca are cineva idee de ce imi afiseaza ca "track currently unavailable" sa imi spuna si mie ce am facut gresit. De dragul ordinii, comentariul asta si cel de deasupra cu playerul stricat pot fi sterse. Mersi.

Edited by Winston
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da. Se pare ca nu am noroc cu soundcloud. Daca are cineva idee de ce imi afiseaza ca "track currently unavailable" sa imi spuna si mie ce am facut gresit.

 

Dai click pe icoana de aici cu "Special BBCode" , apoi de acolo selectezi "Soundcloud", iar în "Link", faci Paste la adresa de sus din browser .

 

Atenţie, că dacă editezi postul, tre' să refaci paşii, altfel nu ţi se vede wave-ul, că nu mai ţine minte, tolomacu'...

 

https://soundcloud.com/winstong-1/deci-nu

 

Btw : Nice jam, mate !

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unde te-ai bagat ? ca nu vad niciunde ...?! unde sa aascult ?

 

@Cosu si echipa +@Razvan sa introduca un " test " obligatoriu de "port instrument " ptr a fi acceptat ca si membru cu dreptul a posta " texte " pe " rgc.ro " .

 

Cine nu are demo de macar 10 piese distincte , originale sau in cel mai rau caz incercari de " cover " care sa fie " äprobate" de o comisie de pe rgc.ro , sa nu aiba dreptul de a posta " TEXTE " deoarece nu are ce sa spuna odata ce nu-i chitarist .Daca-i "bisnitzar de scule " eventual sa aiba dreptul de a posta numai la sectiunea "Vanzari-Cumparari " ,Iar altii incepatori fara demo convingator sa aiba drept de a posta la incepatori numai intrebari de cate o singura propozitie .( dac ase poate clara ).

Poate incepatorii ar trebui sa tot posteze cate un demo pe un BT simplu ..pana ce reuseste sa cante ceva ca apoi sa intre in drepturi la o treapta ,mai "sus" in dreptul de a posta

ca si " chitarist "(in devenire )

Toata lumea are voie sa aiba o parere pe care s-o expuna in "review"-uri la muzica cantata de chitaristi de pe rgc.ro .Nu barfe si aiureli .

 

""Lutierii"" vopsitorii , schimbatoriii de doze .sa aiba acces doar la o sectiune de " Filosofii in Mitologia Chitaristica " cu diferite orientari ...financiar , stiintific si mitologic .

 

Chitaristii care nu iau partte la "Duel"' sa nu aiba dreptul de a posta pana la urmatorul duel ,iar daca iarasi nu ia parte ,,se prelungeste treaba ..

 

Ceva in sensul acesta ar trebui ca sa nu ajunga prea jos rgc.ro .

 

Arpi ce naiba, e linkul mai sus

 

Poftim,daca e greu sa intri pe un link sa day play....tss tss

 

https://soundcloud.com/sarbescu_razvan/meh

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.