www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Unde Stiu Daca Am Facut Un Set-Up Corect ?


Ionut M.
 Share

Recommended Posts

De ceva timp, mi-am dus chitara la un set-up, insa omule care a facut set-up-ul, a indepartat putin prea tare corzile de grif, fiindu-mi "lene" sa o mai duc inca o data sa o regleze din nou, am incercat sa o reglez eu. Am reusit ceva, avand in vedere actiunea corzilor, insa de unde stiu daca e bine facut reglajul ?

Link to comment
Share on other sites

Pai standardul pentru chitara e 2,5 mm de la griff la coarda ( dar asta depinde de la "meserias la meserias".. eu desi am 3,5 mm m-am obisnuit asa.. Dar ideea e sa nu ai fretbuzz si nici note moarte..

 

Fretbuzz - te poti documenta pe net ceea ce inseamna DAR daca ai fretbuzz pe 2-3 fret-uri sau stiu eu e ok daca nu te deranjeaza , dar daca ai fretbuzz pe mai mult pozitii si nici nu suna bine il ridici

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daniel, maică, de ce induci oamenii în eroare dacă nu te pricepi?

Nu există nici un "standard" și în plus nu e neapărat o idee bună să ai action egal la toate corzile pentru că amplitudinea vibrației nu e egală. Setup-ul se face după preferințele artistului și maniera sa de interpretare, mai departe de criteriile tehnice minime (intonație, fretbuzz).

Când pui capodastrul ai grijă să nu fie tensiunea prea mare. Unele au tensiunea reglabilă.

Link to comment
Share on other sites

Daniel, maică, de ce induci oamenii în eroare dacă nu te pricepi?

Nu există nici un "standard" și în plus nu e neapărat o idee bună să ai action egal la toate corzile pentru că amplitudinea vibrației nu e egală. Setup-ul se face după preferințele artistului și maniera sa de interpretare, mai departe de criteriile tehnice minime (intonație, fretbuzz).

Când pui capodastrul ai grijă să nu fie tensiunea prea mare. Unele au tensiunea reglabilă.

 

De asta am precizat ca depinde de la "meserias la meserias" . Dar multi care isi reglau spuneau ca ei lasa la 2.5 mm - 3 mm ( sau chiar 3,5 mm ) . Dar chestiile astea sunt relative. Si am mai precizat ca daca nu suna bine , are fretbuzz sau cine stie ce poate avea , sa il ridice..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Am intre 1.5 - 2mm pe 3 chitari , setarea actiunii depinde si de genul abordat - vezi petrucci daca tot s-a dat ca exemplu.

 

 

Un stratocaster cu radius (curbura tastierei ) de 7.25 inch - valoarea clasica a stratocasterului , va avea o actiunea mai mare decat un radius compus gen : 12-14 cum gasesti la Jackson.

 

Actiunea tine de gusturi , nu are o maxima sau o minima , chitara se seteaza sa nu falseze, spre exemplu : daca tu ai o actiune enorma ( de ordinul 3-4-5-7 mm- la tasta 12 , implicit o sa ai actiune mare si pe primele taste , ei bine daca tu iti acordezi chitara standard , cand o sa apesi prima nota nu o sa coincida , oricata intonatie ai regla ).

 

 

Aici , Popa Chubby la minutul 4:15 are o actiune destul de mare , si canta bine mersi ( ochiometric as estima ca are peste 3mm) :

http://www.youtube.com/watch?v=H4x-L-II_5o

Deasemenea Yngwie J. Malmsteen zice in 2 din 3 interviewuri ca are actiunea mare , pentru ca asa s-a obisnuit si ca asa ii place , seteaza chitara cum iti place , experimenteaza ca doar nu-i cade grifful.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Actiunea mai mare poate avea avantaje si dezavantaje. Un avantaj despre care se vorbeste putin este energia mare in momentul in care lovesti coarda la tapping.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca multe dintre chitarele vazute de mine prin magazine, care au atasata eticheta de control al calitatii, au reglata actiunea la 1.5-1.7 mm la tasta unde se imbina gatul cu corpul. Binenteles ca nu-i o o regula si depinde de preferintele posesorului. Prima data cand am ajuns cu o chitara la un mester, acesta mi-a recomandat sa reglez actiunea un pic mai sus.

 

Revenind la intrebarea din primul post: totul e bine daca se aude bine (fara buzz, cu intonatie corecta si cu actiunea reglata dupa gust). Parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

@serby: ca sa apara playerul pe pagina, dau direct copy-paste la link in fereastra de reply. Fara insert link, fara nimic.

 

Da stiu, dar nu merge atunci cand vrei sa inceapa la un anume timp.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Stie cineva cum se numesc acele chestii de masurat distantele intre taste si corzi? Merge si cu metrul? Vreau sa imi verific bassul, dar nu am aceste instrumente.

.....stiu si eu ...........RIGLE........... :banana5:

Cauta una cu gradaje pana la 1/64 in si 1/2 mm. Cel mai probabil gasesti la un magazin de unelte de constructii (dar s-ar putea sa fie prea lungi) sau la un magazin cu unelte de tinichigerie/mecanica.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

Si restul cum se numesc? Tu cum setezi o chitara? Te orientezi dupa altceva?

Eu pun varful plectrumului pe tasta si reglez "ochiometric" . Nu am masurat niciodata actiunea cu rigla mai ales ca imi place sa fie ceva mai ridicata.

Cei de la Ibanez au un fel de unealta "buna la toate" ce are majoritatea uneltelor de reglat chitare.

http://www.thomann.de/ro/ibanez_multi_tool_hex_wrench.htm

doar ca e cam scumpa s nu are chiar tot ce vezi in videoclipul ala.

In principiu ai nevoie(daca reglezi chitare contra-cost) de file, rigle, lere, surubelnite etc....etc.... Dar pentru a regla chitara ta personala nu trebuie sa faci nici-o masuratoare, o reglezi din aproape in aproape si vezi daca poti sa canti lejer la ea, daca da atunci reglajul e corect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.