www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Les Paul


szeki
 Share

Recommended Posts

locasurile de doze sunt de P90, de aia nu ti se potrivesc humbuckerele tale.

 

E cam grava treaba cu neckul, presupun ca ai facut body-ul inainte sa iei masuratorile la neck-ul luat de pe ebay. O solutie ar fi sa-l prinzi cu suruburi adancite in corp cu ferulles, pe langa sa lipesti neck-ul cu glue +/- shimuri din lemn ca sa aiba cat mai multa priza / transfer de rezonanta. Mare atentie la neck angle. O data lipit neckul o sa fie foarte dificil daca ai setat unghiul prost.

 

Nu te apuca inca sa modifici locasurile de doza / dat gauri pentru bridge inainte sa masori distanta de la nut la bridge in functie de scale length. Totodata trebuie sa aliniezi bridge-ul in functie de corzi.

 

multa bafta, proiectul pare promitator, cu exceptiile la bubele prezentate mai sus

 

P.S. lacul e foarte important, iti protejeaza chitara de schimbarile de umiditate/sezon.

Edited by Cryptopsy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De mult doream un Gibson Les Paul, dar cred ca ramane un vis neimplinit. Sunt prea scumpe pentru "talentul" meu de cantat la chitara.

Dar avand un prieten tamplar, m-am gandit sa construiesc una. I-am dat citeva planuri luate de pe internet si uite ce a iesit. Sunt multe de finisat la el: "jointul" dintre gat si corp nu a iesit chiar perfect (nu se unesc perfect, avand un mic joc), nici locasurile pentru doze (trebuiesc marite si adancite), gaurile pentru cheile de acordare nu sunt aliniate ca lumea, nu are gaura pentru mufa jack, deja are o crapatura (mica de tot), dar toate acestea se pot remedia cu rabdare.

 

Bindingul si griful cu freturi l-am luat de pe ebay.

Pe langa acestea am mai luat si alte componente.

 

Fiind foarte entuziasmat m-am si apucat de slefuit si de vopsit.

 

Astept pareri si sfaturi pentru finisare.

Oare e bun uleiul de in??,..... nu vreau sa pun lac de nici un fel.

Pe internet am citi ca se poate folosi ulei Tung, dar nu prea se gaseste la noi.

 

Prietenul tamplar a construit "de la zero" corpul ? in cazul asta tot respectul, foarte misto lucrarea. Ce top a aplicat pe corp ?

Gaurile nealiniate de la head-stock le poti "incarca" cu cep de lemn, slefuiesti "la nivel" si apoi aplici un furnir deasupra ca sa maschezi rectificarea.

 

Gusturile nu se discuta, dar nu ar merge, ca finish, un bait de nuantare si apoi lac ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Super fain proiectul ;) . As dori si eu sa stiu cam cat te-a ajuns componentele de pe ebay ;) .

Succes !! asteptam sa o vedem in forma finala ;) si un soundcheck ;)

 

Componetele au ajuns cam la 200 dolari pana in prezent.

 

Prietenul tamplar a construit "de la zero" corpul ? in cazul asta tot respectul, foarte misto lucrarea. Ce top a aplicat pe corp ?

Gaurile nealiniate de la head-stock le poti "incarca" cu cep de lemn, slefuiesti "la nivel" si apoi aplici un furnir deasupra ca sa maschezi rectificarea.

 

Gusturile nu se discuta, dar nu ar merge, ca finish, un bait de nuantare si apoi lac ?

 

Corpul a fost construit de la zero, pe baza unui plan 1:1 si marimi luate de pe internet.

Topul este de artar.

Mersi pentru sfat, asa o sa procedez cu head-stock-ul.

Link to comment
Share on other sites

locasurile de doze sunt de P90, de aia nu ti se potrivesc humbuckerele tale.

 

E cam grava treaba cu neckul, presupun ca ai facut body-ul inainte sa iei masuratorile la neck-ul luat de pe ebay. O solutie ar fi sa-l prinzi cu suruburi adancite in corp cu ferulles, pe langa sa lipesti neck-ul cu glue +/- shimuri din lemn ca sa aiba cat mai multa priza / transfer de rezonanta. Mare atentie la neck angle. O data lipit neckul o sa fie foarte dificil daca ai setat unghiul prost.

 

Nu te apuca inca sa modifici locasurile de doza / dat gauri pentru bridge inainte sa masori distanta de la nut la bridge in functie de scale length. Totodata trebuie sa aliniezi bridge-ul in functie de corzi.

 

multa bafta, proiectul pare promitator, cu exceptiile la bubele prezentate mai sus

 

P.S. lacul e foarte important, iti protejeaza chitara de schimbarile de umiditate/sezon.

 

Mersi pentru sfaturi. :yay:

Prima data o sa lipesc si insurubez gatul. Deja am comandat suruburile adincite de pe eBay, ajunge cam intr-o saptamina din Anglia. Ma costa 40 Ron.

Unghiul intre neck si body este de aproape 2. In specificatii de la Gibson dau valori intre 1,5 si 3, deci cred ca ma incadrez.

Locasurile pentru humbucker o sa-l modific numai dupa ce este instalat neck-ul. Oricum trebuie sa lipesc in gaurile existente niste cepuri la capete, fiind mai lungi decit cele necesare pentru humbucker, si facind o proba cu frame-ul pentru doze, abia daca se poate insuruba, fiind prea la margine locul surubului. Dar treaba se rezolva cu ajutorul prietenului tamplar. ;) Tot cepuri pun si in head-stock in gaurile deja facute si le aliniez ca lumea dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

Legat de intrebarea ta cu uleiul de in,eu asa am procedat pe spatele unui grif de chitara acustica,tot din mahon.Am dat jos lacul ei care era infect si am aplicat cu o carpa vreo 13 straturi de ulei de in.Din ce am observat pana acum (in vara s-a intamplat treaba asta) nu are absolut nico problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru sfaturi. :yay:

Prima data o sa lipesc si insurubez gatul. Deja am comandat suruburile adincite de pe eBay, ajunge cam intr-o saptamina din Anglia. Ma costa 40 Ron.

Unghiul intre neck si body este de aproape 2. In specificatii de la Gibson dau valori intre 1,5 si 3, deci cred ca ma incadrez.

Locasurile pentru humbucker o sa-l modific numai dupa ce este instalat neck-ul. Oricum trebuie sa lipesc in gaurile existente niste cepuri la capete, fiind mai lungi decit cele necesare pentru humbucker, si facind o proba cu frame-ul pentru doze, abia daca se poate insuruba, fiind prea la margine locul surubului. Dar treaba se rezolva cu ajutorul prietenului tamplar. ;)Tot cepuri pun si in head-stock in gaurile deja facute si le aliniez ca lumea dupa aia.

 

Nu trebuie sa acoperi toate gaurile de la head stock, vezi doar care sunt nealiniate.

Poate (si sigur) par nebun, dar incearca sa dai,te rog, un bait subtire pentru nuantarea fibrei, si apoi un lac. Eu cred ca va iesi mult mai frumos decat un ulei.

 

Spor si :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru sfaturi. :yay:

Prima data o sa lipesc si insurubez gatul. Deja am comandat suruburile adincite de pe eBay, ajunge cam intr-o saptamina din Anglia. Ma costa 40 Ron.

Unghiul intre neck si body este de aproape 2. In specificatii de la Gibson dau valori intre 1,5 si 3, deci cred ca ma incadrez.

 

aveam eu ceva ferule in plus pe la vanzare. 25 ron :P

 

Mare atentie sa nu lipesti neckul inainte sa VERIFICI cu corzile la ceva tensiune. De cele mai multe ori, "socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din piata". Nu te lua dupa gibson, aia au luthieri si experienta, si chiar si asa baietii verifica inainte.

 

Masoara de 3 ori si "taie".

 

Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa acoperi toate gaurile de la head stock, vezi doar care sunt nealiniate.

Poate (si sigur) par nebun, dar incearca sa dai,te rog, un bait subtire pentru nuantarea fibrei, si apoi un lac. Eu cred ca va iesi mult mai frumos decat un ulei.

 

Spor si :respect:

 

Ce lac sa folosesc?

Link to comment
Share on other sites

Si, mai ales, nu uita sa desenezi un "Gipsonn" pe ea la sfarsit.

 

Gipsylon...LOL ..

 

Foarte faina ..numai orificiul de la E6 este mai in afara ..stie tamplarul cum sa refaca ...adeziv +cep ...si gaurit din nou dupa ce se usuca bine .

 

AZUR Timisoara fabrica tot felul de lacuri ptr lemn ...am vazut chitare lacuite cu asa ceva s sunt OK ..si eu am luat o cutie acum doi ani si inca nu am ajuns sa-mi relacuiesc ReghinLP-ul .

Probabil au magazin si in alte orase mai mari (?)

 

Cu unghiul gatului trebuie sa testezi ..daca oricum o sa pui suruburi prima data incearca numai cu suruburi ..dupa ce ai testat cu corzile acordate .tensionate cu gartul reglat si "actiunea" convenabila sa ai calusul reglat ca inaltime aprox la 1/2 din cursa ca pe viitor sa poti sa cobori sau sa urci inaltimea calusului .

Problema este cand nu mai poti sa cobori bridge-ul si nu poti sa setezi actiunea destul de josa ca sa poti canta comod ..,,,!Asa am vazut mai multe chitare acustice la care gatul este montata intr-un unghi prea mic asa ca daca vrei sa reglezi o "actiune " mai joasa nu mai poti cobora cakusul ..mai slefuiesti din calus dar mai mult de 1.5mm nu poti sa castigi ,,,si nici corzile nu se mai culca bine de pe cordar pe calusul foarte scund. Deci sa nu ai asemenea probleme..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am avansat cu proiectul, sunt in asteptarea....tamplarului, care are alte "proiecte", mult mai importante (tamplarie, tocuri de usa, dulapuri, etc..).

 

Mai astept si piesele comandate (suruburile adincite). Prima data vreau sa asamblez "la rece" chitara, ca sa vad ce mai modific la neck joint.

 

Dupa aia urmeaza masuratori pentru locul bridg-ului si talpiece-ului, refacerea gaurilor pentru doze, pentru cheite, lipire furnir pe headstock...am multe de facut.

 

M-am gandit si la nut, vreau sa-l fac din os, dar nu stiu daca reusesc.

 

Si inter timp ma documentez de pe net, incerc sa invat din mers meseria de lutier. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Admirabilă pasiunea, admirabil curajul de a te apuca de ceva atât de complicat. Dacă îţi iese, vei cânta pe ea cu mult mai multă plăcere decât dacă ţi-o cumpărai. Baftă maximă!

 

Multumesc mult pentru incurajare. Sper sa-mi iasa ca lumea...dar orice s-ar intampla, va fi cea mai buna chitara pentru mine. :yay:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de furnir, pot sa iti trimit (gratis). O placa are dimensiunile 150 x 300 x 0.4 mm (parca), doar ca nu este figurat, este simplu.

 

De asemenea, tot cu furnir iti recomand sa elimini jocul de la imbinarea grifului cu corpul (neck joint, neck pocket): lipesti furnirul pe suprafetele buzunarului (neck pocket) si dupa ce s-a uscat, refaci ajustajul. Slefuiesti pana cand griful se imbina perfect cu corpul.

 

Spor la treaba!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de furnir, pot sa iti trimit (gratis). O placa are dimensiunile 150 x 300 x 0.4 mm (parca), doar ca nu este figurat, este simplu.

 

De asemenea, tot cu furnir iti recomand sa elimini jocul de la imbinarea grifului cu corpul (neck joint, neck pocket): lipesti furnirul pe suprafetele buzunarului (neck pocket) si dupa ce s-a uscat, refaci ajustajul. Slefuiesti pana cand griful se imbina perfect cu corpul.

 

Spor la treaba!

 

Mersi pentru sfaturi si am nevoie de furnir daca mai este valabil oferta. Trimit adresa prin PM

Link to comment
Share on other sites

Da, oferta este valabila, dar inainte sa-mi trimiti adresa, fa un calcul cu necesarul de furnir si spune-mi cat ai nevoie.

O placa are dimensiunile 460 x 130 x 0.4 mm, dar din motive de transport, va fi taiata in doua (460/2).

 

Am calculat si o placa + jumate ar ajunge. Dar mai bine sa fie doua, care taiate in doua ar vani 4 jumatati.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Ok, iti trimit doua placi, desi nu stiu unde vei baga atata furnir. Le vei primi saptamana viitoare, functie de cum se misca Posta.

 

Mai am un proiect, vechi de 2-3 ani, tot un Les Paul, de care nu sunt prea mandru, nu a iesit cum m-am gandit. Pe acela tot cu prietenul tamplar l-am facut, i-am si dat lui, are un baietel care canta la vioara si voia o chitara electrica. In momentul de fata este dezasamblat, si cu ocazia asta o sa incercam sa-l corectam si pe acela. Problema a fost ca eu am venit cu idea, am inceput si l-am terminat in graba, fara sa stim ce facem efectiv, fara sa ne documentam. In trei-patru saptamani era "gata" chitara. Dar adevarul este ca am invatat mult din greseli.

 

Deci si in asta o sa mai bag ceva furnir, de acea am cerut doua.

 

M-am tot gandit sa pun sau sa nu pun poze cu cel vechi, dar iata-le. Nu sunt de calitate, fiind facute cu telefonul, lumina slaba...etc...

post-9656-0-91259400-1359647694_thumb.jpg

post-9656-0-92875600-1359647703_thumb.jpg

post-9656-0-92694700-1359647717_thumb.jpg

post-9656-0-30684200-1359647731_thumb.jpg

post-9656-0-60786400-1359647741_thumb.jpg

post-9656-0-49462500-1359647771_thumb.jpg

post-9656-0-94274400-1359647782_thumb.jpg

post-9656-0-14657000-1359647793_thumb.jpg

post-9656-0-63749800-1359647805_thumb.jpg

post-9656-0-15961700-1359647820_thumb.jpg

post-9656-0-81831500-1359647832_thumb.jpg

post-9656-0-42712300-1359647843_thumb.jpg

post-9656-0-55591800-1359647854_thumb.jpg

post-9656-0-25930700-1359647867_thumb.jpg

post-9656-0-93169000-1359647883_thumb.jpg

post-9656-0-79044200-1359647896_thumb.jpg

post-9656-0-86206700-1359647912_thumb.jpg

post-9656-0-55492400-1359647935_thumb.jpg

post-9656-0-78734800-1359647950_thumb.jpg

post-9656-0-95449900-1359647964_thumb.jpg

Edited by szeki
Link to comment
Share on other sites

Revin cu cateva fotografii.

 

Am retusat putin, ca nu se vedea bindingul, a intrat sub lemn.post-9656-0-95234000-1359899039_thumb.jpg

 

Headstockul de la ESP Eclipse im-i place mai mult decat cel de Gibson, deci m-am gandit sa-l tai la forma aia.post-9656-0-15539100-1359899179_thumb.jpg

Inca nu este taiat, numai desenat.

 

Tot de la ESP am luat si idea asta, habar n-am cum se numeste taietura facuta in spatele trupului chitarii.post-9656-0-59996400-1359899289_thumb.jpg

 

Am aici cateva fotografii cu niste defecte, pe care nu stiu cum sa le rezolv, orice idee ar fi binevenita:

post-9656-0-05966800-1359899391_thumb.jpg

post-9656-0-42554800-1359899419_thumb.jpg Griful nu se culca ca lumea pe trup.

 

 

post-9656-0-80045300-1359899585_thumb.jpg

post-9656-0-50104900-1359899602_thumb.jpg Imbinarile dintre inlay si grif arata urat, sunt niste gauri mici la imbinare.

 

Am incercat si imbinarea grif-trup, folosind niste hartie impaturata, sa pot verifica bridgul si linia corzilor.

post-9656-0-42857400-1359899856_thumb.jpg

post-9656-0-36933100-1359899876_thumb.jpg

post-9656-0-61320700-1359899897_thumb.jpgpost-9656-0-48715100-1359899915_thumb.jpgpost-9656-0-30269400-1359899938_thumb.jpg

 

Si in final, asta ar veni pe headstok, daca reusesc sa-l pun. Si in legatura cu acest lucru astept idei si pareri.

post-9656-0-02223600-1359900040_thumb.jpg

Edited by szeki
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Griful a ajuns.

Are niste probleme care au necesitat ceva munca pentru a le corecta:

- taste finisate prost la capete, pur si simplu taiau.

- taste batute prost - la capete lipite de fretboard, la mijloc ridicate.

- taste din material foarte moale.

Astea se rezolva simplu prin refret cu taste jumbo 18% nichel.

 

Problema cea mare a fost fretboard-ul cu "valuri". Privind de in lungul grifului, pe o parte era drept, pe cealalta concav.

L-am nivelat prin slefuire. Am facut niste semne cu creta pentru a vedea cum avansez.

Se poate vedea in a doua poza zonele mai adanci, semnele nu au fost atinse de blocul de slefuit.

CAM00196_zps2bbb8461.jpg

CAM00197_zps8981303d.jpg

CAM00198_zpsd5df0a36.jpg

 

Dupa ce l-am indreptat l-am lustruit si l-am retastat.

CAM00201_zpse6350da9.jpg

CAM00204_zps113308c5.jpg

CAM00205_zps712f90bd.jpg

 

va urma...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.