www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender : Frontman 25R Vs. Mustang I


Guest AndrewG
 Share

Recommended Posts

Guest AndrewG

De ceva timp ma gandesc sa-mi iau un amp (mai calumea decat "jaiul" de 15W care suna ca un dinozaur pe moarte) si ma gandeam sa aleg intre aceste 2 modele de la Fender; Frontman 25R si Mustang I . Desigur, multi ar opta pt. Mustang deoarece este un amp pe DSL (Digital Signal Processor), si cine nu are vrea un amp cu efecte incluse ? Problema la e este ca ... are speaker-ul cam micutz ( 8" / 20W ) si, desi are 24 de preseturi editabile prin software-ul FUSE de la Fender, e cam limitat in ceea ce priveste modulatiile (cam greu sa-l folosesti alaturi de o pedala sau sa adaugi alte efecte pe langa ceea ce poti scoate din el). Frontman 25R are speaker-ul de 10" / 25W (sist. de amplificare am inteles din ce am mai citit de net ca este o integrata Philips ce poate scoate 50W | http://www.datasheet.../TDA1514A.shtml | - sau ceva asemanator ) , si ma gandeam ca poate mai tarziu sa iau si un multi-procesor de efecte (mai mult chorus-uri si delay-uri, si pt fade-in-uri facute din pedala de volum).

 

Cu alte cuvinte ...

 

Mustang I - efecte incluse(+), preseturi editabile(+), speaker de 8" (-), incapacitate de a lucra cu surse externe de modulatie (-), posobilitate de utilizare pe post de recorder (nu ma intereseaza in mod special)

 

Frontman 25R - efecte; nema ! (-), dar are reverb (spring, nu pe arc - de care deabia am auzit) (+), speaker de 10" (+) (+ posibilitate de inlocuire cu un Celestion sau un Eminance), posibilitate de lucru cu surse externe de modulatie (+)

 

Intr-adevar, Frontman + procesor + new speaker = $$$ iar Mustang = $ , dar , personal, consider ca pe termen lung prima optiune ar oferi mai multe posibilitati de exprimare ... kit ca nu sunt un mare fan al modularii suprasaturate a sunetului ... Vintage-Style ! = Chitara ---> amp ---> Rock'n'Roll

 

As dori ceva sfaturi in aceasta priviinta din partea celor care se pricep si cunosc mai bine ca mine calitatea echipamentelor audio de pe piata.

 

PS : Chitara = Aria Excel DLX cu Seymour-uri pe ea (nu mai tin minte de care, am luat-o second; cel de la care am luat-o a inlocuit-o rapid cu un Jackson, din nou, nu ma intrebati de care ... suna excelent - Aria - ,testata printr-un procesor Korg Pandora PX4D ).

 

Va Multumesc pt. rabdarea de a citi acest post, si la fel si pt. orice sfat pe care mi-l puteti da, sau opinie asupra ce credeti ce cuviinta ca mi s-ar potrivi, tinand cont ca prefer stilul gen anii '70 - '80.

 

Cu respect,

 

Gherasim Andrei-Cristian (Zahar, pe scurt)

Edited by AndrewG
Link to comment
Share on other sites

As avea o mica obiectie la ce ai spus mai sus vizavi de Mustang I: difuzorul ala o avea el numai 8", dar daca iti faci griji in privinta volumului, sa stii ca poate sa "urle", chiar si la dimensiunile astea, si nu e nevoie absolut deloc sa ii dai volumul la maxim :).

 

Oricum, in orice caz as cam exclude Mustang I de pe lista. Mustang I e ok cata vreme nu esti prea pretentios in privinta tonului; insa odata ce ai inceput sa emiti pretentii cu privire la ton, mai ales daca ai vrea sa canti si la gain mare, atunci cam e o problema cu el, pentru ca totusi parca nu iti ofera atata versatilitate pe cat pare. Daca vrei sa ai posibilitatea sa.ti tweak.uiesti mai mult tonurile, personal cred ca mai buna ar fi varianta frontman+procesor.

 

In orice caz, ar fi super daca ai avea ocazia sa si testezi amplificatoarele, ca sa.ti faci o parere...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dimensiunea unui dif nu are legatura doar cu volumul. Un difuzor mai mic nu are caracteristicile tonale ale unui difuzor mai mare. Pot sa sune si alea bine, dar tot suna mai bine si mai natural un difuzor mai mare. Frecventele joase is mai bine redate de un dif mai mare.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie singurul avantaj teoretic al Frontman-ului mi se pare difuzorul de 10", desi nu stiu cat de bine suna ala in realitate. E ceva mai mare, dar tot nu e de 12".

 

e cam limitat in ceea ce priveste modulatiile (cam greu sa-l folosesti alaturi de o pedala sau sa adaugi alte efecte pe langa ceea ce poti scoate din el).

[...]

incapacitate de a lucra cu surse externe de modulatie (-),

De ce zici asta? Poti sa-l folosesti bine-merci cu o pedala sau procesor in fata, cu conditia sa pastrezi amplitudinea de intrare in limite acceptabile pt. convertorul analog-digital din Mustang.

Si oricum, nici Frontman 25 nu are bucla de efecte din cate stiu eu, deci n-ai niciun avantaj aici.

 

odata ce ai inceput sa emiti pretentii cu privire la ton, mai ales daca ai vrea sa canti si la gain mare, atunci cam e o problema cu el, pentru ca totusi parca nu iti ofera atata versatilitate pe cat pare.

Omul a zis ca prefera stilul '70-'80, deci nu cred ca o sa aiba vreo problema cu gain-ul oferit de Mustang ;) Sunt modele si preset-uri care suna binisor pt. rock clasic, hard rock, heavy metal.

Pentru chestii mai brutale nici eu nu eram foarte multumit la inceput, dar m-am mai linistit - de exemplu cu modelul de Peavey cu sag-ul pe "less", bias la +50%, eventual alt model de cabinet (4x12V, 4x12M) si cu simularea de overdrive in fata, tonul reglat cu multa rabdare si la amp si la pedala, poate sa sune binisor - cel putin la casti :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

 

De ce zici asta? Poti sa-l folosesti bine-merci cu o pedala sau procesor in fata, cu conditia sa pastrezi amplitudinea de intrare in limite acceptabile pt. convertorul analog-digital din Mustang.

Si oricum, nici Frontman 25 nu are bucla de efecte din cate stiu eu, deci n-ai niciun avantaj aici.

 

 

chiar si daca respecti "amplitudinea" ( 2.5 V max, poate mai putin, nu stiu cat duce cel de pe mustang ) ar fi totusi ciudat ... modulezi odata cu procesorul de efecte si inca odata cu procesorul mustangului ... mai bine pun 2 procesoare unul langa altul, cred ca n-ar fi mare diferenta. fara suparare, dar ar fi inutila o dubla procesare digitala ( vorbim de procesoare de efecte nu de EFECTE propriu-zise )

 

personal as opta pt. frontman + procesor; dar astept totusi mai multe pareri

Link to comment
Share on other sites

dimensiunea unui dif nu are legatura doar cu volumul. Un difuzor mai mic nu are caracteristicile tonale ale unui difuzor mai mare. Pot sa sune si alea bine, dar tot suna mai bine si mai natural un difuzor mai mare. Frecventele joase is mai bine redate de un dif mai mare.

 

Foarte bine spus..dar aici itnervine urmatorul lucru.....Daca vrei un procesor de camera..de inregistrari..de cantari ...de un gig cu amicii...nu stiu cat de mult conteaza 2" la difuzor...dar aici depinde ce si cum..Daca e de repetitie in casa si de o cantare cu prietenii alea alea..e bine sa ai totul integrat pentru rapiditate si usurinta in folosire...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chiar si daca respecti "amplitudinea" ( 2.5 V max, poate mai putin, nu stiu cat duce cel de pe mustang ) ar fi totusi ciudat ... modulezi odata cu procesorul de efecte si inca odata cu procesorul mustangului ... mai bine pun 2 procesoare unul langa altul, cred ca n-ar fi mare diferenta. fara suparare, dar ar fi inutila o dubla procesare digitala ( vorbim de procesoare de efecte nu de EFECTE propriu-zise )

 

personal as opta pt. frontman + procesor; dar astept totusi mai multe pareri

Cel mai bine le probezi pe amandoua, vezi care e mai pe gustul tau. S-ar putea sa constati ca nu-ti mai trebuie niciun procesor la Mustang (poate nici la Frontman, depinde ce canti), ca tot ziceai ca preferi stilul vintage - "Chitara ---> amp ---> Rock'n'Roll" :) De fapt, de asta mi-am luat si eu Mustangul - poate doar o pedala de wah in fata ar fi utila, in rest ai cam tot ce-ti trebuie si suna binisor, dar depinde si de gusturi.

Presupun ca vorbim de un amplificator pentru cantat/exersat acasa, daca nu, cred ca poti sa uiti de amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine spus..dar aici itnervine urmatorul lucru.....Daca vrei un procesor de camera..de inregistrari..de cantari ...de un gig cu amicii...nu stiu cat de mult conteaza 2" la difuzor...dar aici depinde ce si cum..Daca e de repetitie in casa si de o cantare cu prietenii alea alea..e bine sa ai totul integrat pentru rapiditate si usurinta in folosire...

 

Conteaza. Primul meu amplificator mai serios a fost un peavey bandit cu dif de 8". Mi se parea ca e buricu' pamantului. Apoi l-am schimbat pe un Coxx cu difuzor de 10". Comparat cu peavey-ul, mi se parea ca suna muuult mai bine, mai natural, si tonul era fain, fara sa ma fastacesc cu eq-ul.

 

Acum am un amplificator 2x12". Parca nu e asa mare diferenta de la coxx dar poate am imbatranit si nu-mi mai dau seama asa usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

va multumesc pentru raspunsuri ...

 

in situatia mea ... 10" / 25W + reverb sunt bine veniti si fara orice alte efecte... pana in prezent nu am detinut vreun amp bun de ceva ... numai chestii micutze de 8" / 15-20W care pana si pe canal de clean aveau distort iar pe canalul de drive ... sa spunem doar ca ma bucur ca am trait ziua sa pot deschide acest topic :D ...

 

totusi, chiar speram sa pot folosi vreunul dintre ele pentru vreun gig micutz, cu un mic in fata ... dar realizez ca nu ar avea nicio sansa sa faca fata unui grad de complexitate atat de mare ( un mic ), iar cum seria chitara ---> procesor ---> mixer ---> boxe/difozoare ( cum vreti sa le numiti ) pasive am vazut ca functioneaza chiar foarte bine ...

 

in final am decis sa optez pt. Frontman + procesor ... iar daca eventual o sa ma plictisesc de speaker-ul frontman-ului il inlocuiesc cu un Celestion.

 

sper doar ca atunci cand o sa ma trezesc cu piciorul apasand pe butoanele unui procesor, sa nu regret ce voi auzi ...

Link to comment
Share on other sites

Da nu zic ca nu e important..dar daca va fi de repetat acasa si astea...eu zic ca se emrita sa aiba dif de 8 si efecte si restu incluse decat dif de 10 si dupa sa ia efecte si alea...e mai versatil si mai usor...ce zic eu se refera stric la amp de camera ...

 

efecte poti rezolva si cu un procesor de 100 ron, ca ii de 10 ori mai bun ca efectele dintr-un amplificator. Dar un amp mai bun rezolvi fie sa-ti iei altul, fie cu un cab in plus.

Link to comment
Share on other sites

De ce? Și unde pot găsi un procesor la 100 lei?

In primul rand pentru ca o poti zdrangani acasa la volum mic si chiar foarte mic. Ampul nu, daca vrei sa iti redea ceea ce setezi pe el; ori te muti la curte ori iti pui vecinii in cap. Altfel auzi rahat.

Dar tu stii chestia asta si banuiesc ca vrei doar, ca de obicei, sa redeschizi un subiect de care majoritatea ne-am cam saturat (si tu inca nu).

Daca esti foarte plictisit, cauta-ti ceva de lucru.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

venind vorba de procesoare, daca tot e sa fie digital cu multe efecte, macar sa fie un model mai recent. In aceasta priviinta ma gandeam la un VOX stomplab G2 ... seria stomplab a fost scoasa in august 2012 daca nu ma insel, o serie relativ noua, prin urmare, probabil un procesor mai nou deci calitate a sunetului mai buna ...

 

niscaiva detalii - 100 sloturi - 80 preset-uri + 20 editabile, pana la 8 efecte simultan, vreo 100 de efecte de folosit ... cam ai din ce alege ...

 

va multumesc din nou pt. raspunsuri ... cand o sa-mi primesc "jucarioara" o sa vad cat sunt de multumit de ea ... iar pana la sfarsitul lunii viitoare (februarie) sper sa-mi iau si procesorul ...

Link to comment
Share on other sites

auzi rahat.

Încerc degeaba să înțeleg argumentul tău, pentru că

1. Mustang are ieșire pentru căști

2. are și control de volum care-ți permite să-l dai cât de încet vrei

3. ce legătură are asta cu efectele?

 

 

calitate a sunetului mai buna ...

Ia totuși în considerare și modele mai vechi.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

Ieri am primit " jucarioara" pana acum (si nu cred ca voi avea, prea curand) nu am nimic negativ de spus despre el ... probabil ca disotrtul ar fi putut fi mia bun. L-as putea mai mult numi FUZZ decat DISTORT ... dar nu ma plang ... nu poti pune Fender si Metal in aceeasi propozitie fara sa iese un nonsens ( fara filozofii lexico-gramaticale, va rog )

 

25 nu este un numar foarte mare, cu atat mia mult in ceea ce priveste Wattsii ... dar pt 25W e foarte galacios ... nu prea pot sta prea aproate de el cu potentiometrul de volum ( oricare dintre ele ) trecand de 2 ... luand in considerare dimensiunile camerei si faptul ca deja am primit reclamatii de la vecini , cred ca poate face fata unui gig micutz gen bar/restaurant in miniatura.

 

in ceea ce priveste reverbul ... dat la maxim, sunetul tinde sa aiba ecou ( ecou tip pestera ) ...

 

voi incerca zilelea acestea sa inregistrez niste mostre, desi nu am sperante ca inregistrarile vor iesi bine ... nu am la dispozitie deca o camera de filmat ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.