www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Miros Amplificator Fender Mustang 3


iulian
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

am o intrebare pentru posesorii de Fender Mustang:

 

Ati patit vreodata sa miroasa a incins dupa 5 min de cantat la volum mai mare?

 

Aseara am dat volumul pe la 7, am dat pe un distors agresiv si nu cred ca am cantat nici 5 min pana a inceput sa miroasa a incins. Am pus mana pe magnetul diff si era rece. la fel si spatele metalic al zonei cu circuite.

 

Cred ca o sa merg cu el la garantie.

 

 

LE: Mentionez ca desi il am de un an e prima data cand ii dau atat de tare.

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

let me put it this way

 

am reparat un amp caruia i-am pus 2n3055 pe final, si nu m-am uitat ca sunt dusi potentiometrii de bias, am biasat deci finalii la 200 + mv!!!!!!! enorm!

 

pana sa ma prind de asta, am vrut sa vad cat si ce pot 2n3055...imagineaza-ti ca radiatorul pe care erau finalii, s-a incins asa de tare, incat, daca puneam o folie de plastic o topea direct, intrau rizurile radiatorului ca si cutitul prin unt :D in orice de plastic :D

ampul n-a avut nici pe dracu, o vreme buna, pana l-am rectificat schimband tot pe partea aia, dar finalii erau ok

 

 

nu cred ca trebuie sa iti faci griji neaparat, probabil se incalzeste traful sau finalii mai tare, desi ideal ar fi sa nu explorezi dinastea si sa mergi la garantie

Link to comment
Share on other sites

@iulian se intampla sa iasa fum din filtrul RC aflat in paralel cu difuzorul. se arde o rezistenta de cativa zeci de ohmi, aflata in serie cu un condensator de 100nF. deobicei cand canti tare pe frecvente joase. :)

@marcel.. adu-l la mine si-l fac eu sa iasa fum =))

 

makes sense.

 

cantam acordat in Si. zici ca se duce daca ii mai dau asa?

Link to comment
Share on other sites

eu am vazut la multe ampuri arse rezistentele respective... mi s-a intamplat si mie :) filtrul respectiv previne aparitia autooscilatiilor si protejeaza difuzorul.

dar daca se arde rezistenta, o schimbi. ampul nu se va arde decat daca vrei neaparat. oricum, daca se arde integratul final e vreo 15 lei la magazin.

eu n-am gasit schema de la mustang III.. poate o gasesti tu si ne uitam pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Bun, si daca pune un rezistor de putere mai mare (care nu se va mai arde), nu va suprasolicita urmatoarea componenta mai sensibila, care va crapa?

Parerea mea este ca:

- ori e greseala de proiectare;

- ori exista o problema in circuit care suprasolicita acel rezistor.

 

Eu recomand sa te adresezi servisului, ca doar este in garantie. Dar si aici este un DAR.

- ori le spui ca se supraincalzeste aparatul si degaja miros de ars. Lucru care trebuie verificat si care, conform legilor lui Murphy, nu se va adeveri! Caci nu va sta nimeni la servis sa cante note grave, timp de o ora, cu amplificatorul dat "in blana", pana se infierbanta.

- ori canti tu acasa cu el dat in blana pana arzi ceva in el, si atunci te prezinti la garantie cu el defect si ti-l vor repara.

Link to comment
Share on other sites

Bun, si daca pune un rezistor de putere mai mare (care nu se va mai arde), nu va suprasolicita urmatoarea componenta mai sensibila, care va crapa?

Parerea mea este ca:

- ori e greseala de proiectare;

- ori exista o problema in circuit care suprasolicita acel rezistor.

 

nu... amplificatorul e f bine bine proiectat... la ampul lui iulian poate una dintre componentele circuitului Zobel este iesita din parametrii si amplificatorul nu mai vede difuzorul ca o sarcina pur rezistiva

pentru cine are chef sa citeasca ceva interesant, legat de rezistenta fumigena, ce componenta urmeaza sa pice in ampul lui iuian si ce se poate intampla cand folosim difuzoare aiurea::

http://www.eetimes.com/design/audio-design/4015876/IC-Audio-Power-Amplifiers-and-Zobel-Networks-One-Size-Does-Not-Fit-All?pageNumber=0

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.