www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade Marshall Jcm800 - 2203


viobio
 Share

Recommended Posts

La rugamintea unu coleg de pe forum am facut un upgrade la unul din ampurile sale,e vorba despre un Marshall JCM800 -2203 100w http://www.marshalla...ductCode=JCM800

Ce se dorea de la amp.. mai multa amplificare pe intrarea HIGH,in aproximativ 3 ore am rezolvat problema.

Modificarea consta in introducerea in lantul de amplificare a unui etaj in plus,pentru acest etaj am folosit o singura trioda din tubul subminiatura 6H17B.

Am folosit acest tub din mai multe motive:

1 am citeva sute de bucati

2 lucrez des cu acest tub,in special pt pedale

3 nu mai trebuie sa gaurim sasiul pt inca un soclu,daca se doreste vinzarea ,ampul se poate aduce in starea initiala in 10 minute!! Ramin pe sasiu doar doua gauri de 3mm

4 are o amplificare destul de mare,apropiata de 70,nici nu avem nevoie de atit

 

 

Cu un etaj de amplificare in plus se obtine un OD spre High-Gain ,fara a da ampul "in blana",deci la volume omenesti,modificarea pastreaza tonul de Marshall JCM800 - 2203

Probele au fost facute de George Patranoiu si Costica Sandu-Damigeana,ambii au fost incintati de ce a iesit.

Modificarea a mai fost facuta la citeva marci de ampuri.

 

Daca sunt intrebari... sunt prin preajma

:drinka:

post-7787-0-41499500-1358881599_thumb.jpg

6N17B.pdf

Edited by viobio
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Poti face aceeasi chestie si unui Marsall MA50 C? Merci.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

La MA50/MA100 nu se poate face acest upgrade,am studiat schema,daca mai adaugi inca un etaj de amplificare,risti sa oscileze,cei de la Marshall au scos cam tot ce se poate din partea de OD a preului,dupa valorile din schema cred ca are gain cu carul,nu stiu de ce vrei mai mult.

La acel preu ,pe partea de OD mi se par destul de mici valorile condensatorilor de cuplaj intere etaje,poate asa a fost conceput ?! pentru un OD mai bright,nu am auzit acest model de amp..deci nu pot spune mai multe

Poate nu esti multumit de tonul canalului de OD... ampul are destul gain ,parerea mea

MA100_MA50 v.3.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Azi ampul a mai primit o modificare,un releu si un footswitch pentru comutarea etajului de amplificare montat in plus

Dupa modificare am facut si o inspectie,tuburile,componentele pasive si toata conectica este fabricata in China,ampul este productie 2006.

Sa nu mai blamati ce e fabricat in China! :w00t:

post-7787-0-89884400-1362600883_thumb.jpg

post-7787-0-42399300-1362600885_thumb.jpg

post-7787-0-87437000-1362600886_thumb.jpg

post-7787-0-54509700-1362600888_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.