www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare chitara


Guest vicelord
 Share

Recommended Posts

Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa-ti trimit un fisier vectorial (sau raster, depinde de ilustratie), pe care tu-l printezi la un print-shop (sau acasa daca ai echipamentul necesar) pe autocolant transparent pe care-l aplici pe cap. Sau autocolant taiat corespunzator, vedem noi.

Avantajul e ca daca te plictisesti sau se deterioreaza il poti schimba cu minim efort. Si daca se folosesc materiale de calitate la imprimare, nu vei avea probleme.

Gasesti portofoliul si datele de contact pe situl din semnatura :)

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa imi fac si eu desene pe chitara si am aflat ca este o hartie speciala care are deasupra un strat de cauciuc sau ceva de genu` se printeaza desenul in oglinda si se aplica cu un fier de calcat... si mi se pare k dupa asta se poate da si cu un lac... ca sa ramana acolo. N-o luati de buna... e doar din auzite...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest vicelord

dupa mult timp am reusit si eu sa fac rost de bani....asa ca am fost pana la Domnul Grosu

 

pana la urma am obtat pt un H-H fara pickguard...am vb si despre vobsit si a zis ca nu se merita sa o lacuiesc deoarece este foarte crapata

 

reagards

 

pun si poze un pik mai tarziu ca nam camu acasa

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

gata si pozele...comenturi pareri???

 

acum trebuie sa slefuiesc chitara..merge cu masina la inceput sau trebuie cu mana????

 

in crapaturi am fost sfatuit sa pun bison kit

 

e bine sa dau pe toata chitara cu el???

 

chitara o sa o fac neagra din cauza la crapaturi

 

regards

post-2466-1171147292_thumb.jpg

post-2466-1171147323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

in locul tau eu as lasa corpul asha cum e , are o culoare foarte faina, pacat sa o faci neagra, o lasi asha, cu tot cu crapaturi,e mai original mai unic. eu zic sa te apuci sa montezi piese pe ea, nu o mai vopsi , nu'i mai face nimik, eventual sa dai corpul cu niste uleuri, da nu e o chestie neaparata.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu disting nici o crapatura...

 

Ai putea sa incerci sa o vopsesti in negru transparent. Adica sa se vada si fibra putin. Vopseste-o cu ceva vopsea pe baza de apa.

Dupa care lacuieste-o cu nitrolac. Iti va iesi ceva frumos.

 

Pacat ca GRosu a lucrat cam neingrijit (cam strambe frezarile acelea) - lutier ce sa-i faci....

 

 

Uite aici niste documentatie despre cum se lacuieste (vopseste) o chitara:

http://www.reranch.com/

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

acuma mam apucat sa slefuiesc corpul...si am impresia ca nu o sa se mai cunoasca crapaturile dupa ce termin.....

 

frezarile nu ma deranjaza oricum vor fi acoperite de inelele de la humbuckere

 

ar mai fi o mica problema....in corp este o gaura cilindrica mai sus de bridge......aia o acopar cu rumegus si aracet???

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

cam ciudat locu..oricum am gaura pt mufa pe o parte.. aia cred ca pt tremolo a fost gandita...

 

acu nu mai conteaza...ce fac cu ea o astup tot cu aracet si rumegus??

Link to comment
Share on other sites

cam ciudat locu..oricum am gaura pt mufa pe o parte.. aia cred ca pt tremolo a fost gandita...

 

acu nu mai conteaza...ce fac cu ea o astup tot cu aracet si rumegus??

 

Pana la urma o lasi hard-tail (adica fara tremolo)? Este mai bine (si mai usor de realizat)

DEpinde ce bridge vei folosi. Dac pui unul tip strato (fix) cred ca acea gaura va fi acoperita. Daca pui unul tip gibson trebuie sa o acoperi (rumegus si aracet este bine) dupa care slefuiesti. Poti folosi si un dop de lemn taiat si slefuit la dimensiune. Daca gasesti tot de mahon aproape ca nu se observa.

Oricum la bridge nenea Grsu n-a dat toate gaurile ca probabil n-a stiut ce bridge vrei. Posibil sa fi inceput sa sape pentru tremolo si s-a oprit.

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

cu tuneomatic o sa fie sunt date gaurile cea de care vb era pe chitara cand am primito....dop de mahon nu prea am de unde sa gasesc

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.