www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cutie De Carton


ValeChitara
 Share

Recommended Posts

Stie cineva de unde pot sa cumpar o cutie de carton, pentru a trimite o chitara?

Am cautat pe mosu Gogu, dar tot ce am gasit erau cutii nu prea lungi, dar innalte, ori, pentru a trimite o chitara imi trebuie o cutie lunga si nu prea innalta.

De mentionat, este vorba de o chitara de tip V (deci mai lunga decat una normala si mai "evazata").

Link to comment
Share on other sites

Eu pana acum am trimis de 3 ori in cutii luate moka de la mcmusic sau guitarshop Cluj. Sa-i rogi pe baieti sa-ti dea orice cutie ( inclusiv din alea in care sunt importate starter pack-urile cu amp +chitara sau ei primesc 4 chitari din modelele mai entry lvl ambalate intr-o cutie mare ) se poate transforma cu usurinta in ce dimensiune ai nevoie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu pana acum am trimis de 3 ori in cutii luate moka de la mcmusic sau guitarshop Cluj. Sa-i rogi pe baieti sa-ti dea orice cutie ( inclusiv din alea in care sunt importate starter pack-urile cu amp +chitara sau ei primesc 4 chitari din modelele mai entry lvl ambalate intr-o cutie mare ) se poate transforma cu usurinta in ce dimensiune ai nevoie.

 

Acelasi lucru vroiam sa-l sugerez si eu. Eventual dai o cafea la baieti si sigur te ajuta.

 

Ce am facut eu acum 2 ani cand am avut de trimis doua boxe de bas, un 2x10" si un 1x15", deci mari, la care nu aveam ambalaj. Am cautat in Iasi o firma care fabrica cutii de carton, i-am rugat sa ma ajute, le-am trimis dimensiunile, peste doua zile m-am dus la ei, am platit 5 lei + chitanta. Se poate alege carton simplu, dublu sau triplu stratificat.

Link to comment
Share on other sites

Ce am facut eu acum 2 ani cand am avut de trimis doua boxe de bas, un 2x10" si un 1x15", deci mari, la care nu aveam ambalaj. Am cautat in Iasi o firma care fabrica cutii de carton, i-am rugat sa ma ajute, le-am trimis dimensiunile, peste doua zile m-am dus la ei, am platit 5 lei + chitanta. Se poate alege carton simplu, dublu sau triplu stratificat.

Am gasit si eu pe net asa ceva, dar costa si matrita, cam...155e..., avantajos, nu?

Link to comment
Share on other sites

Cand ti-o zis de matrita de 155 de euro deja te-o aburit. :biglaff::therethere:

Este vorba despre un utilaj de debitat si pliat carton, transformandu-l in cutii. Asa ceva: http://www.eurex.ro/files/produse/doc_romanian_193.pdf

Masina este reglata la cota, intre anumite limite, pentru a face cutii cu diverse dimensiuni. De asta m-au costat pe mine 5 lei doua cutii.

Nu-i vina ta ca ei au utilaj cu matrita, in loc de cutite reglabile. Incearca in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Cand ti-o zis de matrita de 155 de euro deja te-o aburit. :biglaff::therethere:

Este vorba despre un utilaj de debitat si pliat carton, transformandu-l in cutii. Asa ceva: http://www.eurex.ro/...omanian_193.pdf

Masina este reglata la cota, intre anumite limite, pentru a face cutii cu diverse dimensiuni. De asta m-au costat pe mine 5 lei doua cutii.

Nu-i vina ta ca ei au utilaj cu matrita, in loc de cutite reglabile. Incearca in alta parte.

Tie cine zici ca ti-a facut cutia aia?

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Robox din Iasi. Dar mi-e ca ti-ar fi mai usor sa gasesti o cutie pe la magazinele de instrumente, decat sa comanzi la ei, sa-ti trimita... cam greu pentru o cutie.

http://www.roboxnet.ro/

Poate gasesc si prin Bucuresti, ca sincer nu m-as duce la Gutar-Shop, doar ca sa cer o cutie, nu au cel mai dragut personal, pana nu au simtit mirosul bancnotelor nici nu iti dau "Buna ziua!"

Link to comment
Share on other sites

http://www.romcarton.ro/comercial.html

Sunt sigur ca daca te duci la poarta gasesti cativa amabili sa iti dea orice si cam oricat, la schimb cu moneda valabila in zilele noastre (adica berea la pet, 2 litri). Chestie verificata de zeci de ori; il trimiteam pe nea Mircea, si venea cu zeci de cutii pe dimensiuni, plus ca berea o bea cu baietii de acolo. :)

Bine, e treaba de cativa ani, nu mai am nici un contact.

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

E buna o cutie de Ibanez? Dar o cutie de Squier? Le am p'amandoua si ti le dau cu placere.Iau cu mine cutia de Squier (e ceva mai mare) si imi poti da un sms pe nr 0722.888.538.

Astazi ma "invart" prin zona Casa Poporului dar ti-o pot aduce eu daca e cat de cat in drumul meu.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Eu am trimis o chitară într-o cutie pe care mi-au dat-o de la o florărie :D Era dreptunghiulară, mare, ca un hardcase, zici că era făcută pt chitara mea :) Am înconjurat chitara cu polistiren, burete ș.a. luate de la un magazin de materiale de construcții și a ajuns în siguranță. Cu Fan Curier, de la Buzău la Zalău, parcă (dacă importă).

Link to comment
Share on other sites

http://www.romcarton.ro/comercial.html

Sunt sigur ca daca te duci la poarta gasesti cativa amabili sa iti dea orice si cam oricat, la schimb cu moneda valabila in zilele noastre (adica berea la pet, 2 litri). Chestie verificata de zeci de ori; il trimiteam pe nea Mircea, si venea cu zeci de cutii pe dimensiuni, plus ca berea o bea cu baietii de acolo. :)

Bine, e treaba de cativa ani, nu mai am nici un contact.

 

Merge garantat. Asa am procurat eu acum jumatate de an niste material lemnos greu de gasit. Sa mai spuna cineva ca in Romania este rau! :yay:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Sunt foarte multi distribuitori de cutii de carton. Trebuie sa masori chitara si sa vezi ce dimensiune de cutie ai nevoie. Totusi o sa coste mai mult trasnportul decat cutia in sine. O alta varianta e sa cumperi carton si scoch sa o creezi tu ( sa o mabalezi). EU de aici cumpar https://www.cartonescu.ro/cutii pentru ca au preturi ok dar sunt si altii care vand cutii. Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca nu gasesti o cutie pe la magazinele de instrumente in orasul tau, poti apela la un producator de cutii de carton sa iti faca una personalizata.
Cum zicea si Sonia mai sus, sunt multi distrubuitori de cutii si ambalaje de carton. Cred ca ar te-ar putea ajuta cei de la maparom.ro

Sau dupa un search pe Google, poti sa-ti alegi tu un producator cutii din carton personalizate: https://www.google.com/search?q=producator+de+cutii+personalizate&rlz=1C1BNSD_enRO975RO975&sxsrf=ALiCzsYL39t4MXVfuSIoK0YZf3roFNlcmg%3A1654592195294&ei=wxKfYrHIEcLvkgW8lo7gBA&ved=0ahUKEwjxtbGg_Jr4AhXCt6QKHTyLA0wQ4dUDCA4&uact=5&oq=producator+de+cutii+personalizate&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBggAEB4QFjoECCMQJzoFCAAQywE6CAgAEB4QDxAWOgUIIRCgAToICCEQHhAWEB06CgghEB4QDxAWEB1KBAhBGABKBAhGGABQAFjCEGDTEWgAcAF4AIABnQGIAeoRkgEFMTAuMTGYAQCgAQHAAQE&sclient=gws-wiz

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.