www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Parere Privind Invatatul La Chitara


crivas
 Share

Recommended Posts

De vreun an bajbai pe la muzicuta si desi ma apropii de a 3-a tinerete vad ca s-a lipit ceva de mine. Si cum se zice ca o mizicuta se aude cu 300% mai bine acompaniata de o chitara, m-am gandit sa incerc si chitara in paralel. Prin liceu am avut cateva luni o chitara imprumutata si tin minte ca o problema erau varful degetelor de la mana stanga (normal), ca ma dureau si apoi a inceput sa se batatoreasca pielea. Si acum vine intrebarea. Presupunand ca tehnologia a evoluat si aici, exista vreo metoda de a evita astfel de neplaceri? Am in vedere si faptul ca s-ar putea sa nu cant chiar sistematic si la reluarea exersarii as trece iar prin "chinuri", ca se dezvata degetele.

Si in al doilea rand, pentru cine stie si la chitara si la muzicuta, cam care ar fi nivelurile de dificultate la invatare, comparativ. Ca sa stiu la ce sa ma astept, sau chiar sa nu ma mai apuc de chitara.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Te obisnuiesti ...se intareste pielea si cam atat ,,

Daca canti la muzicuta si doar te acompaniezi la chitara nu-i mare problema ...cu ceva rabdare poti sa inveti rapid te acompaniezi .

 

Depinde si de ce fel de muzica faci ...dar presupun ca nu canti Hora stacatto ...melodii simple , improvizatii si mai simple ..cu cateva acorduri de baza in gama muzicutei ..deci relativ nu poate fi greu ..

 

Ptr diferite stiluri exista si diferite acordaje ptr chitara ce usoreaza acompaniamentul si suna plin ..Open G de ex sau D ,,dar depinde de genul cantat ..

 

daca o fetita invata in cateva luni sa se acompanieze la chitara se vede ca nu-i o mare probleme...

 

rabdare ..

Link to comment
Share on other sites

BogdanLiviu are dreptate. Acuma serios cum ar fi trebuit sa evolueze tehnologia ca noi sa apasam cu degetele pe niste sarme si ele, degetele, sa nu reactioneze deloc? Poate doar daca ne-am pune degete/varfuri de degete din metal si am fi robocop. Singura treaba posibila in usurarea degetelor ar fi o chitara cu corzi de nylon, care sunt mai putin dureroase, dar care are un sound anume destul de diferit fata de chitara cu corzi de metal. Daca soundul respectiv se potriveste cu ce vrei tu sa canti, atunci e ok. Perfect nu poate sa fie ca tot vor fi ceva probleme cu degetele, dar mult mai putine decat la corzile de metal. Acuma eu am un unchi care a cantat la nivel profesionist cativa ani, dupa care s-a lasat de tot. Asta se intampla prin 1980. Acum 1 an cand am fost la el sa ma invete cate ceva in 5-10 minute umbla cu chitara parca ar fi fost in urma cu 30 de ani. Deci bataturile din degete raman, si cu exercitiu din cand in cand cred ca nu vor disparea prea curand.

 

daca o fetita invata in cateva luni sa se acompanieze la chitara se vede ca nu-i o mare probleme...

 

rabdare ..

karpi, asta nu e relevant. Omul deja a spus in post ca nu e la prima tinerete, iar copii clar invata mult mai accelerat orice fel de muzica/instrument, fiindca sunt foarte relaxati si capacitatea lor de a invata e foarte mare. Ref la partea a doua cu rabdarea, da, cu rabdare poate invata oricine. Timpul in care se face asta depinde de mai multi factori cum ar fi talentul/antitalentul nativ, calitatea chitarii(care poate face pe cineva sa se lase in 2 zile daca e proasta), calitatea metodei de invatare, varsta la care incepi(de obicei cu cat mai devreme cu atat timpul de invatare scade), si nu in ultimul rand, ba chiar in primul rand VOINTA de a invata. Acest din urma factor poate trece peste toti ceilalti factori.
Link to comment
Share on other sites

Foloseste corzi mai subtiri de tipul 0.09- 0.46 sau 0.10 - 0.46 ( in mod normal pe acustica se folosesc corzi mai groase de tipul 0,12- 0.58 , insa pentru invatat eu recomand corzi light ) Ce am scris e valabil si pentru electrica .

 

Atunci cand inveti , faci urmatorul exercitiu de care sa-ti aduci aminte tot timpu cand iei chitara, incerci sa scoti un sunet in felul urmator:

 

in prima faza ti degetul pe coarda fara sa apesi , doar sa intri in contact, apoi apesi treptat pana cand auzi prima nota ( sa dai si cu pana evident ). Nu doar incepatorii apasa tare , stiu si persoane care asa s-au invatat si e total anormal , la chitara se canta comod , relaxat , cu o respiratie perfect normala , astlfel incat nu te faci rosu ca racul la fata dupa 5 minute de solo. Succes.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Acum doua zile am imprumutat o chitara electrica de la un prieten sa vad daca se prinde ceva. Chitara arata bine dar nu cred ca e cine stie ce (facuta la reghin), dar nu conteaza, Alceva n-am gasit de imprumut. N-am bagat-o la statie inca, e destul de tare si asa pentru ce scot acum din ea, ba chiar mai bine ca nu se aude ca una acustica. Am inteles ca astea electrice au gatul mai subtire si ar fi mai usor asa, insa mie mi se pare invers ca mi se cam ating degetele de corzile alaturate, si n-am degetele groase. Mi-a dat si doua pene, din care una e mai moale. Nu stiu cu care sa incep. Urmez lectiile de pe justinguitar si acolo zice sa incepi cu una cat mai moale, insa baiatul cu chitara mi-a zis ca la cantat cate o coarda, mai tare e mai buna.

Normal ca au inceput sa ma doara degetele de la stanga si cat nu le folosesc ca sa nu se accentueze durerea exagerat, lucrez mana dreapta, ceea ce justin vad ca nu pomeneste in lectii, mi se pare o scapare, ca nu e chiar usor sa "ciupesti" corzile cum vrei, trebuie un exercitiu special. Adineauri am dat pe guitarlessons unde zice de exersatul mainii drepte.

Sa vad cat si in cat timp se lipeste ceva. Vorba cuiva: invatatul la un instrument e ca o calatorie in care nu trebuie sa te preocupe destinatia,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In ce priveste privitul la chitara. E bine sau nu sa te uiti cat vrei si unde vrei la maini, sau devine un obicei de care te chinui sa scapi mai tarziu si deci trebuie evitat. La mana stanga e drept, acum fara sa ma uit mi-ar fi ca si imposibil sa apas unde si cu ce degete trebuie, insa la mana dreapta ar merge si fara privit, desi cu mai multe greseli, adica mai ciupesc si alta coarda decat trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.