www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Headphones


tsamitros1
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Ce parere aveti de castile Marshall? Comparativ cu renumele lor, pretul castilor mi se pare relativ mic!

Cele MINOR ar fi mai mult pentru scena?

 

http://www.marshallh....com/headphones

 

L.E. : Pe Thomann se pare ca au chiar mai ieftin. http://www.thomann.de/at/marshall_hifi_kopfhoerer.html?kat_id=1293&herst_id=marshall

Edited by tsamitros1
Link to comment
Share on other sites

Scuză-mă, ce știu Marshall despre căști? Cam cât știe și Dr. Dre.

 

M-am uitat la pretul castilor Dr. Dre, este dublu fata de cel de la Marshall. Sunt poate ca putin mirat..

 

Ma gandesc sa-mi iau cele Minor White, dar ma intrebam daca formatul lor nu este mai mult pentru scena.

Link to comment
Share on other sites

Scuză-mă, ce știu Marshall despre căști? Cam cât știe și Dr. Dre.

 

Marshall si Dr.Dre stiu un lucru bine : daca fabrica de maine chiloti Limited Edition Marshall sau Dr.Dre pentru 100$ bucata , people will buy it , pur si simplu ca scrie Marshall/Dr.Dre . Cam dupa logica asta au facut si castile Marshall cred...

 

Apropo pentru initiatorul topicului : pentru acei bani mai bine mergi pe niste casti AKG .

Edited by TheZKD
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pe bune? Casti Marshall? Dar de ce nu cumpara lumea pene Marshall, sunt sigur ca va fi o diferenta enorma...

Acum serios, cine ti-a spus ca Marshall fac casti extraordiner? Cu ce crezi ca sunt mai bune niste casti pe care scrie "Marshall" decat unele pe care scrie: AKG, Sennheiser, Shur sau chiar Philips? Ce vrei sa faci cu ele? Daca vrei sa scoti un album, ai bani si vrei sa-l mixezi, iti pot recomanda Bose, d-alea de mii de euro, in cazul in care vrei sa asculti muzica si sa mai inregistrezi ceva, pentru tie si 2-3-4-5-100 de prieteni si cunostinte, poti sa iei orice altceva, nu trebuie sa scrie neaparat Marshall pe ele. De exemplu, eu, acum, folosesc niste casti Philips, cu care ma impac foarte bine (nu stiu cat au fost, cand m-am nascut eu existau deja in casa), asta dupa ce am stricat unele Sennheiser, de 20 de euro (nu 100), care, iarasi, se auzeau foarte bine.

Iti recomand sa te mai gandesti daca vrei sa dai zeci de euro pe niste litere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunt bune pentru radioul asta:

EVOKE-1S_Marshall_01-big.jpg

 

La care asculți cînd gătești la ăsta Marshall-Kitchen.jpg

 

 

:D

 

Hai că sîntem pe lîngă. Să răspundă cineva Doctorului, să readucă subiectul pe linia potrivită.

 

Părerea mea e că prețurile sînt mult umflate pentru acele căști, deoarece plătești marca la greu și probabil pe numele mărcii s-au bazat cînd le-au lansat (vorba lui Vale, cu chiloți...). Dar chiar aseară am văzut topicul despre amp-ul misterios al lui Chapman, la care concluzia era că multă lume cumpără cu ochii. Așadar, înainte de a spune orice despre căștile Marshall, cred că ar trebui ascultate, apoi eventual comparate cu altele de la firme mai cunoscute în domeniu (AKG, Sennheiser ș.a.) și apoi emisă concluzia. Dar totul raportat la urechile ascultătorului (da, @57, factorul estetic, pur subiectiv).

Link to comment
Share on other sites

da,am incercat eu o pereche intr-un magazin dintr-un mall acum cateva luni ...nu ca as fi fost interesat ,aveam ceva timp de pierdut.Erau expuse pentru probat in rand cu alte casti pe care le-am bagat pe rand in iphone-ul unui prieten cu care eram acolo.Din ce-mi aduc aminte mi s-au parut cel mult mediocre...alea bose si beats(dr. dre) de pe langa sunau mult mai "bengos si mishto".

Link to comment
Share on other sites

Am si eu Beats by Dr.Dre si la fel cum spunea si George M. despre ale lui, izoleaza atat de bine de mediul extern incat le recomand ca si casti de protectia muncii. Lasand la o parte faptul ca sunt criticate de mai toti (nu stiu de ce) imi plac. Sunt foarte comode, utile pt. DJ. (se rabateaza independent fiecare casca) si au mufe ce permit legarea in serie a mai multor casti.

Link to comment
Share on other sites

La Beats d-alea mari nu am ascultat, dar am incercat unele mici (spupozitoare de urechi) si nu cred ca am mai intalnit casti asa proaste. Nici alea de 15 lei din piata nu se auzeau asa prost (chiar am incercat). Nu aveau medii si suna foarte infundat, se auzea neclar. Doar un afon ar putea sa asculte cu placere la asemenea casti. Repet, nu am incercat "castroanele", deci nu imi pot exprima opinia, dar, cel putin, alea mici sunt sub orice critica, nu inteleg cum ai putea da 200 lei pe ele.

Link to comment
Share on other sites

La Beats d-alea mari nu am ascultat, dar am incercat unele mici (spupozitoare de urechi) si nu cred ca am mai intalnit casti asa proaste. Nici alea de 15 lei din piata nu se auzeau asa prost (chiar am incercat). Nu aveau medii si suna foarte infundat, se auzea neclar. Doar un afon ar putea sa asculte cu placere la asemenea casti. Repet, nu am incercat "castroanele", deci nu imi pot exprima opinia, dar, cel putin, alea mici sunt sub orice critica, nu inteleg cum ai putea da 200 lei pe ele.

au aparut si au inundat piata fake-urile Beats....inclusiv aici in Anglia le-am vazut la taraba in piata cu 10 lire bucata.Cele originale care le-am incercat sunau foarte bine...dar erau de 15-20 de ori mai scumpe.

 

p.s aaa,te refereai la alea "intra auriculare".Nu stiu de ele,n-am incercat...scuze.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

au aparut si au inundat piata fake-urile Beats....inclusiv aici in Anglia le-am vazut la taraba in piata cu 10 lire bucata.Cele originale care le-am incercat sunau foarte bine...dar erau de 15-20 de ori mai scumpe.

Nu stiu ce sa zic..., cele pe care le-am incercat eu sunt ale unui prieten, care e cam "de bani gata", nu prea e amator de chilipiruri..., dar nu contrazic teoria ta.

Link to comment
Share on other sites

La Beats d-alea mari nu am ascultat, dar am incercat unele mici (spupozitoare de urechi) si nu cred ca am mai intalnit casti asa proaste. Nici alea de 15 lei din piata nu se auzeau asa prost (chiar am incercat). Nu aveau medii si suna foarte infundat, se auzea neclar. Doar un afon ar putea sa asculte cu placere la asemenea casti. Repet, nu am incercat "castroanele", deci nu imi pot exprima opinia, dar, cel putin, alea mici sunt sub orice critica, nu inteleg cum ai putea da 200 lei pe ele.

 

Sau un basist. :yay::rock:

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Ce parere aveti de castile Marshall? Comparativ cu renumele lor, pretul castilor mi se pare relativ mic!

Cele MINOR ar fi mai mult pentru scena?

 

E greu să-ţi recomandăm căşti fără a şti ce vrei să faci cu ele. În al doilea rând, alegerea căştilor este o treabă personală. Fiecare dorim anumite lucruri de la perechea de căşti

 

Sunt multe modele pe piaţă şi trebuie să ai în vedere câteva aspecte:

1) Construcţia:

- circumaurale - acoperă total urechea;

- supra-aurale - stau presate pe ureche;

- închise - acelaşi principiu ca în cazul cabinetelor. Blochează sunetul ambiental şi pe cel provenit din căşti. Alegi închise, în mod special, dacă mediul în care asculţi este unul zgomotos sau nu vrei să audă şi restul ce asculţi.

- deschise - unii le consideră superioare celor închise din punct de vedere al sunetului. Dacă îţi iei însă o pereche de căşti să asculţi în metrou sau pe stradă, cele deschise sunt o soluţie mai nefericită.

- in-ear - nu sunt gândite "pentru scenă". E o construcţie ce permite o manevrare mai simplă a căştilor (dacă vrei să vorbeşti cu cineva, e mai simplu să-ţi smulgi o cască din ureche decât să dai căştile mai mari jos), sunt uşor de cărat după tine. Ca parte proastă, contează foarte mult fizionomia ta. Eu, de exemplu, nu am reuşit niciodată să găresc o pereche in-ear care să-mi stea ca lumea în ureche.

 

2) Tipul şi specificaţiile:

Şi aici avem mai multe categorii:

- căşti multimedia - folosite pentru ascultat muzică, filme, etc. (în categoria asta intră cele Marshall).

- căşti de studio - aplicaţii de studio. Cu toate că numele te duce cu gândul la "calitate, frate...", probabil, muzica pe care o asculţi zilnic îţi va plăcea mult mai mult s-o asculţi prin căşti multimedia. Aici fidelitatea e punctul forte.

- căşti gaming - gândite în mod special pentru jocuri. Ca şi specificaţii, în general, nu vor fi bune nici pentru ascultat muzică, nici pentru studio. Aici contează foarte mult confortul, microfonul, diverse opţiuni pentru aranjarea şi controlul acestuia.

- căşti pentru comunicare - aici te interesează microfonul. Nu te interesează prea mult calitatea sunetului. Multe din această categorie sunt mono, având o singură cască.

 

3) Confortul:

Personal, ăsta e aspectul după care îmi aleg perechile de căşti. Obişnuiesc să le port câteva ore şi nu îmi place să am dureri de urechi sau alt disconfort. Treaba asta ţine de fizionomia fiecăruia. O pereche care mie îmi este foarte confortabilă, altuia i se poate părea incomodă.

 

Sfatul meu este să încerci cât mai multe perechi, de la 30 de lei până la cel mai mare preţ pe care eşti dispus să-l plăteşti şi să faci alegerea în funcţie de preferinţele personale, nu de scrisul de pe ele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva de p-aici castile Marshall?

 

Eu am probat aceste casti Marshall, major-picth sau cum le-o zice.

 

Desi pretul NU era asa mare, am plecat acasa FARA a cumpara aceste casti branduite Marshall. Mediocre si cu prea mult hype.

 

In gama similara de pret si conceptie (supra-aurale), Sennheiser si AKG sunt muult peste.

 

Am constatat cu regret ca in general oamenii nici casti nu stiu sa-si cumpere. Adica nu-si definesc mai intai dorinta de portabilitate, izolare, raspuns in frecventa si impedanta (asta pentru a le folosi la o capacitate aproape de cea ggandita de producator...aiPod, aiFon, chinese mp3 player sau amplificator dedicat de casti)

 

Daca vrei izolare buna, simplu : iei casti circumaurale (alea care imbraca toata urechea) de tip INCHIS. Aici am fost realmente incantat de Audio-Technica si de Beyerdynamic (serii pentru bugete de peste 100 E)

 

La casti semi-deschise, tot circumaurale, AKG si Beyerdynamic marita toti banii la fiecare categorie a sa de pret.

 

De departe la portabilitate castile KOSS porta-PRO sunt un real succes in timp (ele au fost puse pe piata cu mult timp in urma) si suna excelent!! La fel la cele intra-auriculare si bune izolatoare sunt cele KOSS, insa toate astea intra-auriculare te lasa fara auz de calitate/sensibil in doar cativa ani de uz intens.

 

Cele de DJ, sunt bune izolatoare, ear-cup-urile se rotesc independent, rezista la frecus si costa peste 100 E unele bune.

 

Tu vrei neaparat de scena? ear-monitoring?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am niste amarate de Philips SHP2000,pe care am dat vreo 50 si ceva de lei la momentul respectiv.Stau cu demnitate pe langa niste casti multimedia branduite si colorate frumos (care costa de cateva ori mai mult).

Cum spunea 'mnezau,ia de probeaza cat mai multe perechi cu putinta,in toate gamele de pret la care ai acces,pentru ca s-ar putea sa ai suprize.

Link to comment
Share on other sites

Asa naspa e cand nu ai internet..

 

Castile Marshall sunt exact la fel de inutile ca cele Beats Audio. La banii aia te poti uita fara jena la Sennheiser, AKG, Audiotechnica etc.

 

Ps : Daca cumva esti cu "hausu" si chestii conexe, beats s-ar putea sa iti placa.

 

Nu ma uit neaparat la brand; le-am vazut, mi-au placut cum aratau, v-am cerut parerea despre partea tehnica/pret, pentru ca la asta chiar nu ma pricep. Sincer, daca incep sa ma uit prin site-uri, la cate modele sunt, eu ma pierd intre ele..

 

Tu vrei neaparat de scena? ear-monitoring?

 

Nu neaparat.. Obisnuiesc sa cant destul de des pe scena, chiar mi-ar face foarte bine o pereche de casti, dar imi trebuie ceva si pentru mp3, muzica. In cazul asta trebuie sa iau 2 perechi separate sau sunt si din alea "jumi-juma"? :))

 

la bani astia check this out:

 

http://www.amazon.co...s/dp/B0006DPMU4

 

Nu stiu de ce nu imi plac cele de genul asta.. prefer cele mici, de se baga in ureche.

 

Voi ce casti aveti?

Link to comment
Share on other sites

Toate reply-urile la răspunsurile primite încep cu "Nu"... :) Mi-a sărit în ochi asta...

 

Pari a avea o opţiune destul de conturată ! Go for it !

 

Citeste si continuarea :)

 

Yep, stiu cam ce vreau de la casti, dar dintre miile ce sunt, habar n-am care sa aleg. Mai ales daca ma uit pe internet de ele si nu le probez personal!

Link to comment
Share on other sites

Casca .

 

Ptr studio ptr mixat..casca de referinta

 

Sa redea perfect liniar frecventele .

Sa poata reda dinamica mare fara distorsiuni .( atat pe inalte cat si pe joase ).

Scumpe !!!

 

 

Ptr exersat si eventual ascultat BT-ul sa redea bassi bine si inalte sa aiba ....lineritatea nu este esentiala ...casti multimedia ..Nu sunt bune ptr mixat /masterizat deoarece nu redau liniar frecventele deci reglezi aiurea ,,,si muzica reglata astfel va suna bine numai si numai cu casca ta cu care ai reglat .

 

Daca nu-s prea scumpe aceste Marshall sunt OK ....ptr exersat .

 

Unele casti multimedia ieftine sunt foarte bune sa ascullti muzica dar ptr inregistrat deloc nu sunt OK .

castile acestea fara nici un filtru au curba de raspuns de "ludness" adica hoase multe , si inalte mai multe medii moderat ...asa ca far anici un filtru special suna binisor la un anumit volum .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Citeste si continuarea :)

Yep, stiu cam ce vreau de la casti

 

Ok, then ! ... :)

 

Pe mine unul m-ai derutat, c-ai dat link la căştile cele mari de la Marshall, în primul post, pe când tu doreai căşti mici de fapt, pentru scenă ...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.