www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre MC Music


malex
 Share

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mateiutzu

in romania situatia este altfel ... cine nu e un muzician cunoscut e considerat un simplu amator care nu se pricepe f. bine la instrumente si de aceea vanzatorii se poarta asa. De frica sa nu strice cumva ceva. E ... in strainatate fiecare persoana care trece pragul magazinului este considerat un POTENTIAL CLIENT. Nu conteaza daca e amator sau profesionist.

Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut "last post by: Mateiutzu" am crezut ca ne spune ca la Grosmann e civilizat si poti sa probezi tot ce vrei :(

:):):)

 

ca sa fiu si eu on-topic

eu nu am mai calcat acolo de vreo 9 luni cred, tot din cauza modului in care esti tratat

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Cand am vazut "last post by: Mateiutzu" am crezut ca ne spune ca la Grosmann e civilizat si poti sa probezi tot ce vrei :)

nu era nevoie sa va zic :) o stim cu totii ! dar era vorba de MC Music ... so ... am fost on-topic de data asta .. apreciati.

 

cu mine tipul acela blond s-a purtat frumos ... o data am venit si am probat un G2 pe chitara aceea Squier (aia veche) ... f. amabil a trecut prin toate efectele ... (poate pt. ca era si domnul Ochescu de fata ... iar a doua oara am probat un GFX-5 ... si a fost la fel de dragutz ca data trecuta ... doar ca nu a trecut prin toata paleta de tonuri ... s-a grabit nitzel.

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

M&C Music Bucuresti are o notorietate care depaseste limitele Bucurestiului.Am prieteni prin Iasi care mi-au spus povesti foarte interesante despre cum esti tratat in acest punct de lucru.Eu sunt un potential client vechi al magazinului si am fost si client de suficiente ori, asa ca pot sa va spun nu una, ci un numar de povesti care intr-o tara civilizata ar fi de neconceput.Recunosc ca nu il cunosc personal pe domnul care este patronul firmei, insa am observat ca exista cineva cu care am si avut placerea (insist: PLACEREA) sa vorbesc de cateva ori, dar care este prezent rar acolo.In orice caz, atunci cand ESTE prezent, magazinul e civilizat (mai mult pentru ca dansul vorbeste cu fiecare client in parte iar ceilalti vanzatori par ocupati prin diverse locuri).In rest, am fost tratat cu obraznicie ca atitudine generala in trecut, pana cand un bun prieten de-al meu a facut ceea ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi, si anume i-a retezat un pic din varful nasului unuia dintre vanzatori, fiind pregatit sa vina personal cu OPC-ul acolo.Asta nu s-a intamplat insa, pentru ca imediat dupa acest incident atat eu cat si prietenul meu am inceput sa fim tratati cu "toleranta", suficient cat sa nu ne mai autosesizam.

Despre intamplari ce sa zic... mi s-a spus ca nu are rost sa mi se arate un anumit articol pentru ca "nu am eu ce sa fac cu el" sau pentru ca "nu am eu bani pentru el", am fost informat de domnul de care am mentionat mai sus la un moment dat ca exista o reducere la un anumit articol si cand am revenit in absenta sa totul s-a trecut subit sub tacere si mi s-a cerut suma intreaga...mai mult decat suficient, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Eu sunt un potential client vechi al magazinului

Ce inseamna asta? Ca de mult timp tu esti un potential client? Asa sunt si eu, si multa lume, fara sa fiu neaparat client.

Link to comment
Share on other sites

Guest mykaLreborn

si eu am fost tratat cam urat de tipii astia. vroiam sa comand un set de corzi de la ei. asa ca le-am trimis e-mail si am asteptat. desigur nu ma asteptam sa raspunda imediat [corzile mele banuiesc ca nu aveau asa mare prioritate]. dar a trecut o saptamna, a mai trecut alta si nimic. asa ca le-am trimis iara un e-mail - la fel de politicos ca celalalt. dupa doua saptamani am constatat ca tot nu mi s-a raspuns. asa ca le-am mai trimis unu cu subiectul :"hello!!!mai traiti?!!"... si iarasi [de ce nu ma mir?] nu mi s-a raspuns.

chiar mi-a parut rau pt ca am cautat mult pe net un site romanesc care sa vinda corzi [si aveau su niste corzi calumea pe acolo-unele ghs care cica faceau mai putin zgomot la alea de bass]

am citit si posturile celelalte si nu am inteles de ce sunt oamenii aia asa ai dracu'. stresati poate

Link to comment
Share on other sites

eu nu am avut niciodata probleme la mc music.

chiar am probat jemul care era la vanzare (nush daca mai este) si voxuri si nu a fost nicio problema.

si de la blondut am cumparat corzi saptamana trecuta si a fost ok tipul.

oare nu depinde si de abordarea noastra? (eu ma consider politicos in general).

parerea mea! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mykaLreborn

banuiesc ca oamenilor li se ia de munca asta. cine stie ce fel de insi mai vin pe acolo doar sa se uite si sa le curga balele [nu de parca nu i-as intelege :)]. iar cand vine careva care chiar vrea sa cumpere, are ghinion, si vanzatorul se rasteste la el. dar chiar atatia oameni sa aiba ghinion? :)

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost tratat cam urat de tipii astia. vroiam sa comand un set de corzi de la ei. asa ca le-am trimis e-mail si am asteptat. desigur nu ma asteptam sa raspunda imediat [corzile mele banuiesc ca nu aveau asa mare prioritate]. dar a trecut o saptamna, a mai trecut alta si nimic. asa ca le-am trimis iara un e-mail - la fel de politicos ca celalalt. dupa doua saptamani am constatat ca tot nu mi s-a raspuns. asa ca le-am mai trimis unu cu subiectul :"hello!!!mai traiti?!!"... si iarasi [de ce nu ma mir?] nu mi s-a raspuns.

chiar mi-a parut rau pt ca am cautat mult pe net un site romanesc care sa vinda corzi [si aveau su niste corzi calumea pe acolo-unele ghs care cica faceau mai putin zgomot la alea de bass]

am citit si posturile celelalte si nu am inteles de ce sunt oamenii aia asa ai dracu'. stresati poate

 

Iata intrega corespondenta ( pentru cei care n-au observat trebuie remarcat ca www.mcmusic.ro NU este un site dedicat vanzarilor online):

 

From: Victor Doman [mailto:xxxxxxx@yahoo.com]

Sent: Tuesday, March 14, 2006 12:30 PM

To: contact@mcmusic.ro

Subject: O comanda...

Buna as vrea si eu sa comand produsul GHS REJL SET(corzi Nickel

Rockers de la GHS).Un singur set.

 

[...]

 

M&C Musical Instruments Distributor

mcmusic@pcnet.ro> wrote:

 

Avem pe stoc la pretul de 27 RON.

Daca vrei putem sa-ti trimitem prin Fan Courier.

Costuri transport aprox 20 RON

 

Asteptam confirmarea,

Cu stima,

M&C Musical

 

Multumesc!

pai nu se poate sa mi-l trimiteti prin posta fara nici un alt serviciu.Sunt doar corzi, deci nu are ce sa se intample cu ele.Poate sunt cam zgarcit, dar taxa e de vreo 80% din valoarea produsului.

Link to comment
Share on other sites

Cit de penibil. Din toate reprosurile si obiectiile, singura chestie pe care ai vazut-o propice a fost sa pui la vedere 2 mailuri ale baiatului asta care vroia corzi. Sa inteleg ca in pasul urmator o sa fi la fel de dur si consecvent in apararea virtutiilor firmei si o sa-l dai afara pe tipu ala blond?

Edited by estebe
Link to comment
Share on other sites

Guest mykaLreborn
acu adresa lui Vlad Tepes e publica

 

 

da... m-ai prins, m-ai facut de tot rahatu'... ok. da' scoate adresa mea de acolo. de fapt ma rog de un administrator sa faca asta. nu e cumva impotriva regulamentului?

Link to comment
Share on other sites

MC Music Cluj RULESSSSS!!!!!!! Inca o data :)

 

Ultima "afacere" facuta cu ei: prin telefon :)

Un amic era in magazin si eu vorbeam cu ei la telefon, foarte amabili(am luat un Marshall Edward The Compressor ED1), mi-au raspuns la toate intrebarile care le-am pus, amicul l-a platit si mi l-a adus :(

 

Tot inainte si sa nu va schimbati "naravul" :)B)

Link to comment
Share on other sites

Acu 2 saptamani am sunat si eu la MC Musical Cluj-Napoca, caci vroiam sa cumpar o doza dubla Seymour Duncan pentru un prieten (cadou). Si cum nu eram prea bine informat despre fiecare doza in parte, am cerut sfaturi, pareri, detalii despre fiecare doza in parte iar vanzatorul (Adi) a stat si mi-a dat detalii despre fiecare doza in parte, mi-a dat sfaturi si mi-a zis ce vroiam sa stiu. Deci am hotarat sa cumpar o doza Seymour Duncan Custom, insa mi-au zis ca nu o au pe stoc, dar ca ei pot face comanda la Bucuresti si in doua zile ajunge la Cluj. Asta se intampla miercuri, joi dimineata doza era deja la ei in magazin. Am mers, am dat banii si a fost totul ok.

 

Ma mira foarte tare ceea ce citesc aici despre magazinul din Bucuresti :-s.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest nothin

ia sa imi dau si eu cu parerea...

eu locuind in constanta frecventez mcmusic de aciulea si pana acum totul a mers cam bine...fara intarzieri, probleme etc ... na am fost si nu am fost tratat nasol .. cine stie n-am stat destul ? :)

ma rog ca o concluzie sunt oke baietii ...

 

apropo ca o intrebare pentru teckus: in cluj la mc lucreaza cumva un nene mai in varsta pe nume nutu :) ?

Link to comment
Share on other sites

.....

apropo ca o intrebare pentru teckus: in cluj la mc lucreaza cumva un nene mai in varsta pe nume nutu :) ?

 

Nu stiu sa-ti zic, am intrat in magazin de aproximativ 4-5 ori si erau 2 tipi tineri(unul ii bassistul de la trupa "Seven"), nu-i cunosc personal.

Dar ar putea sa-ti zica(cred) alti forumisti din CJ(eu momentan nu mai stau in CJ)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

Unul e Adi Sardi (bassistul din Seven) iar celalalt e Nicu Lichirie (asa cred ca se scrie), fost tobosar in trupa Hara.

Link to comment
Share on other sites

Inca o parere despre M&C-ul din Constanta - baietii sunt foarte de treaba si amabili (acum nu stiu daca mai conteaza ca ii stiam inca dinainte sa se deschida magazinul :)) , si nu numai cu mine , ci chiar cu toti clientii, in general. N-am auzit inca o parere nasoala despre ei...

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

Inca o parere despre M&C-ul din Constanta - baietii sunt foarte de treaba si amabili (acum nu stiu daca mai conteaza ca ii stiam inca dinainte sa se deschida magazinul :)) , si nu numai cu mine , ci chiar cu toti clientii, in general. N-am auzit inca o parere nasoala despre ei...

 

 

sunt de acord cu tine!!!.... :) :)...sunt de treaba shaii...dau si noroc k tine....

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:) Am o idiotenie in minte ... ...aaah o idee :) ...

Si anume: DONEZ 2 casete digitale mini pentru un filmulet ce s-ar putea intitula "NECUMPARAND din MCMUSIC datorita VANZATORULUI".

 

Cine ofera o camera de filmat cu minidv? Doar pentru filmare nu de tot :( .

 

P.S. Eu am luat o electro acustica Stagg, un A4006BLS, si m-a servit un alt tip, cu parul scurt, nu cel blond care "nu avea chef" si s-a "fofilat" cand am inceput sa il "descos" despre Stagg ... :)

 

Nota 10 pt cel cu parul scurt, a incercat sa imi vand si un preamp si un toc ... ... profi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Piu Piu

:) Am o idiotenie in minte ... ...aaah o idee :) ...

Si anume: DONEZ 2 casete digitale mini pentru un filmulet ce s-ar putea intitula "NECUMPARAND din MCMUSIC datorita VANZATORULUI".

 

Cine ofera o camera de filmat cu minidv? Doar pentru filmare nu de tot :( .

 

P.S. Eu am luat o electro acustica Stagg, un A4006BLS, si m-a servit un alt tip, cu parul scurt, nu cel blond care "nu avea chef" si s-a "fofilat" cand am inceput sa il "descos" despre Stagg ... :)

 

Nota 10 pt cel cu parul scurt, a incercat sa imi vand si un preamp si un toc ... ... profi.

lasatii mistoul / exagerati cu toate frustarile voastre pt ca nu sinteti corecti. nici unul din voi nu cred ca ati fi mai buni.de multe ori am fost in magazin si am auzit cit de prost ''probati'' chitarile [jenant] si ce atitudine de mici artisti aveti .nu am vrut sa intervin dar deja se exagereaza .mai bine studiati

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

lasa frate oamenii sa protesteze, daca sunt tratati prost. nu conteaza cat de prost canta, poate omul e la inceput, nu stie mare lucru sa cante, dar vrea sa isi cumpere chitara, asta inseamna sa fie tratat ca un gunoi?

 

doar marile vedete au voie sa vina sa probeze chitari? cei care abia s-au apucat tre sa stea acasa cu o scandura in brate si pana nu invata sa cante dumnezeieste sa nu se infiinteze acolo?

 

e de-a dreptul stupid ce spui tu

 

 

si acum, ca mi-am amintit de ce nu mai trec pe la MC Music in Buc.... acum ceav vreme, nu mai stiu cat, parca imediat dupa ce au aparut ibanezurile in raft, eram in trecere pe acolo, si m-am oprit sa vada si ochiu meu magic ce minunatii au adus baietii in magazin. bun, ajung, ma holbez, da frumos, si astept vro 5-10 minute pana unul din cei 2-3 camarazi din magazin se simte ofensat de faptul ca tot stateam singur cuc si ma uitam la ei si vine la mine cu o fata scarbita si ma intreaba sec: "ce vrei?" si ii raspund -> "in afara de ibanezurile din raft, mai aduceti si alte modele?" si primesc raspunsul invariabil "NU" si se intoarce sa plece, la care intreb repede ca poate inca nu a iesit din raza mea "dar alte chitari pe comanda nu aduceti?" si fara sa se intoarca aud un "NU" scarbit care se pierdea in departare.

 

pe de alta parte cand am fost vara trecuta sa imi iau tuner au fost foarte draguti cu mine si chiar mi-au aratat mai multe modele si mi le-au si probat pana m-am hotarat la unul. deci se poate si frumos

 

merci

 

invariabil eu, bagandu-ma in seama

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

corect. e foarte tare cum vanzatorii de scule muzicale au senzatia ca e cumva o mare chestie ce fac ei acolo si sunt o mare autoritate. Sa fim seriosi.

Sa vinzi instrumente muzicale e pana la urma tot aia cu a vinde portocale: ideea e sa vinzi, si pentru asta trebuie sa fii amabil cu clientul, indiferent ce parere ai tu despre el. Nu sa arati ce mare artist si cunoscator esti tu, pentru ca nu intereseaza pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

In concluzie: au impresia ca toti suntem niste "amarati" care nu isi "permit" asemenea "scule" ... ... si atunci nu isi dau interesul.

 

Cand am vrut sa imi iau Triton LE, m-am decis sa mai astept (sa strang niste bani) sa imi iau Fantom S, si asta numai datorita faptului ca se uita urat la mine cand am intrebat de Triton :) .

 

NU TREBUIE SA ARAT CA AM BANII CA SA MI SE ARATE PRODUSUL !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.