www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Loner - Gary Moore Cover


marius_guitar
 Share

Recommended Posts

A fost prima melodie pe care am invatat-o de la profesorul meu de chitara, Marius Rosiu, :respect: si vreau sa-ti spun ca nici acum nu ma satur sa o cant (si sa-i descopar noi si noi valente ;) ) si sa o ascult in toate interpretarile posibile si imposibile! :)

Felicitari, suna foarte bine si, dupa cum spunea un coleg mai sus, ai executat-o dandu-i o amprenta personala, ceea ce o face deosebita, unica! :respect: Copiile nu vor fi niciodata apreciate ;) , Loner ca Gary Moore numai Gary Moore putea sa cante..., si nici lui nu-i iesea de fiecare data la fel! :lol:

Edited by IbanOzzy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sonaxl: ms frumos, ma bucur ca iti place, cei care aveti VOX Tonelab SE va pot da setarile!

 

@DJD: da, acesta este strat-ul pe care l-am achizitionat imediat dupa ce ti-am dat Mustangul, chiar ce mai face Mustang-ul, sper ca ai grija de el! :)

 

@IbanOzzy: super, nici eu nu cred ca ma voi satura vreodata de piesa asta.

 

Spor la studiu!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sloby: deja ma simt flatat, ms frumos, jack thammarat este un chitarist foarte bun, depinde cu ce-o fi inregistrat...

 

@sonaxl: iar versiunea lui Patoi este pe departe preferata mea! sper sa am ocazia sa ma intalnesc vreodata cu el sa mai fur si eu niste chestii! :)

 

@danutza libanu: am procesorul la sala de repetitii, dar iti voi spune din memorie setarile, deoarece mi-am bagat nasul in el foarte mult!

cel mai important aspect il reprezinta output-ul procesorului, la VOX SE am LINE si AMP... contrar logicii eu folosesc iesirea de amp pentru a intra in mixer/placa de sunet, e tonul mult mai plin decat daca as folosi iesirea de LINE care nu o recomand deloc ptr acest tip de procesor!

 

AMP SIM: TWD 1*12, gain 100, treble 80, mid 75, bass 20, CH Lev 75 + pedala Butique care este setata la prima pedala de expresie sa am gain-ul la picior intre 50-85 in functie de cat sustain am nevoie la anumite parti, se poate seta drive-ul pe la 60 daca nu ai optiunea asta, level 100, ton 60

 

CAB: TWD 1*12, presence 60, nr sens (un fel de gate) 60-70. dupa cum obs tonul este destul de mult pe inalte sa iasa bine din mix, putin reverb si delay dupa gust... este un ton facut ptr strat - single-coil, care are nevoie de mai multe medii, ptr un humbucker recomand sa lasi drive-ul mai jos la pedala de ex, si mai iei un pic din medii! sper sa fie de folos! spor la sudiu!

nu stiu daca o sa sune la fel pe procesorul tau, ei zic ca ar fi asemanatoare, eu am avut LE, din experienta personala as spune ca SE-ul e un pic mai curat, suna mai bine pe clean-crunch-mid gain iar LE suna destul de bine pe high gain! oricum ar fi sunt detalii ce nu conteaza atat de mult, eu am cazut de multe ori in capcana tonurilor, stateam sa caut "the tone", treceau orele si nu cantam nimic... :death:

Edited by marius_guitar
Link to comment
Share on other sites

Fain!Felicitari! :yay:

Una din piesele mele preferate de guitar!

Am ascultat variantele postate de voi aici si vorba colegului de mai sus ,piesa se poate canta in multe feluri.

M-am jucat si eu acu cativa ani peste acest backingtrak .Am sa caut varianta mea si daca o mai gasesc am sa o postez!

:respect:

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca n-ai vazut-o pe asta :)

 

N-am vazut-o. Now I have mixed feelings...

 

Am gasit!

Ma bag in seama si eu cu o varianta :respect:

 

Interpretarea ta are un feeling foarte personal, cosy. I like it a lot.

 

Daca tot se apropie ziua de 6 februarie, propun un duel pe bt-ul acestei melodii. Castigatorul primeste...admiratia si respectul nostru, pierzatorii primesc http://stickerish.com/wp-content/uploads/2011/04/ForeverAloneBlackTextSS.png :D

Link to comment
Share on other sites

N-am vazut-o. Now I have mixed feelings...

 

 

 

Interpretarea ta are un feeling foarte personal, cosy. I like it a lot.

 

Daca tot se apropie ziua de 6 februarie, propun un duel pe bt-ul acestei melodii. Castigatorul primeste...admiratia si respectul nostru, pierzatorii primesc http://stickerish.co...BlackTextSS.png :D

Multam bro!!!Felicitari inca odata!

Cred ca fiecare dintre noi guitar players tra sa treaca putin si pe la Gary Moore :))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am fost foarte busy in ultima perioada, asa ca voi incerca sa raspund fiecuria in parte:

 

@bandibalog ma bucur ca ti-a placut, ms

 

@chris27: am ascultat varianta ta, o interpretare reusita in opinia mea! felicitari!

 

@sloby: sper sa am timp sa ma bag la un duel, ce presupune asta? doar inregistrarea sau o prezenta live? astept raspuns, ms in avans

 

@ggg: multumesc de feedback, sa stii ca am avut mereu in vedere metrica desi mi-a fost greu, fiind o piesa feeling-oasa care tinde sa traga un pic! :)

 

@sorin65: total de acord, primec si 9 cu placere, 10 revine regretatului Gary, RIP again! sa stii ca voi lua in considerare sugestia ref la delay in viitor!

 

@Laszlo Zolt: esti prea generos cu aprecierile, deja ma simt flatat! Multumesc frumos, apreciez! Tin sa mentionez ca intentia mea nu este sa intru in vre-o competitie sau sa demonstrez ceva, este o melodie care inseamna foarte mult ptr mine si de aceea am decis s-o postez! Sincer, nu ma pot compara cu Patoi, ba chiar intentionez sa merg sa iau lectii de la el!

 

@danutalibanu: ma bucur ca ti-au fost de ajutor setarile, nu stiu ce sa-ti sugerez la Midnight Blues... cred ca ar trebui intai sa te documentezi pe ce fel de amp a fost inregistrat si dupa manualul procesorului sa gasesti simularea de amp cea mai apropiata! Succes!

 

Va multumesc frumos pentru feedback-uri, critici constructive si aprecieri!

Best wishes!

Link to comment
Share on other sites

@sloby: sper sa am timp sa ma bag la un duel, ce presupune asta? doar inregistrarea sau o prezenta live? astept raspuns, ms in avans

 

Doar inregistrare. Vezi sectiunea http://forums.rgc.ro/forum/40-duelul-chitaritilor/

 

Saptamana viitoare ar fi frumos ca backing track pt duel sa fie The Loner. Iar fiecare inscris in concurs sa improvizeze cum stie mai bine. Cred ca foarte important ar fi ca fiecare concurent sa nu se departeze foarte mult de melodia originala. Practic ar fi...coveruri. Duel xx - A Gary Moore Tribute by RGC

 

E nevoie de un admin pentru acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

marius draga, scuze, dar eu abia acum am citit acest thread si tin sa te felicit pt. varianta ta. acele intarzieri voite, realizate de tine, imi plac foarte mult, dand personalitate interpretarii tale iar inregistrarea este de o foarte buna calitate. probabil ca in pedalierul tau ai acea pedala numita "talentizer".

iti doresc ca, in continuare, sa ai numai succese si realizari deosebite! :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cornel, abia acum vad postarea, o sa caut ce m-ai rugat. tinem legatura pe face.

@Stratman. tin sa va multumesc pentru aprecieri, mai ales venind din partea dvs, un chitarist cu experienta din toate punctele de vedere. Va doresc multa santate!

 

multumesc inca o data tuturor ptr feedback si comentarii. ma asteptam la mai multe critici sincer! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.