www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Urgenta


Guest lok30
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am o chitara electrica Epiphone Les Paul Special II

Recent am observat ca la "cordar" se vede o portiune de lemn neprelucret(nefinisat), semn ca ceva nu este in regula.

Astept cateva pareri cat mai repede. Este o problema grava, poate afecta cu ceva chitara? :)

 

Multumesc anticipat!

Va atasez cateva fotografii din care sa va dati seama ce problema am.

post-23012-0-04309400-1358276882_thumb.jpg

post-23012-0-92264200-1358276913_thumb.jpg

post-23012-0-43018000-1358276892_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

De ce e asa urgenta problema asta? Ai maine cantare si ti-e frica sa nu iti zboare bridgeul din chitara?

Daca e doar lemnul nevopsit, nu are nici o importanta, se mai intampla la chitare ieftine, (repet) daca e doar atat, nu ai de ce sa te ingrijorezi, asta daca nu te deranjeza optic.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Da, asa este, este o chitara mai ieftina, insa isi face treaba foarte foarte bine.

@Vale: Da, am o cantare maine, si imi este teama sa nu am vreo problema! :))

 

Cand m.am uitat mai atent, am observat ca pare si putin iesit suportul care tine surubul respectiv...

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam, daca e doar vopseaua, nu! Daca e iesit lemnul putin, atunci e destul de grav!

In poze nu pare a fi iesit, dar nu pot sa zic sigur. baga ceva foarte subtire (ex: o foaie) si vezi daca atinge lemnul sau surubul care tint brodgeul. Poate reusesti sa iti dai seama.

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam, daca e doar vopseaua, nu! Daca e iesit lemnul putin, atunci e destul de grav!

In poze nu pare a fi iesit, dar nu pot sa zic sigur. baga ceva foarte subtire (ex: o foaie) si vezi daca atinge lemnul sau surubul care tint brodgeul. Poate reusesti sa iti dai seama.

 

Lemnul nu este iesit. Este foarte foarte putin iesit suportul surubului, atat. Pare a fi putin deplasat din cauza tensiunii banuiesc....

Link to comment
Share on other sites

La primul schimb de corzi o să-ţi dai seama doar... Vezi atunci daca ai joc la bucşa aia ... A fost aşa când ai luat chitara ? Dacă nu, caută pe cineva !

 

.

Nu a fost asa cand am luat-o. Nu are joc, e doar deplasat... Nu cred ca e o problema! Sper.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, o tona de raspunsuri contradictorii.

Eu zic asa ca treaba nu e buna daca lucrurile au evoluat in rau de cand ai cumparat chitara si pana acum. Sa nu iti vin cumva in cap sa bati cu ciocanul bucsa inapoi in corp ca risti sa strici finish-ul in jurul bucsei. Problema se trage de la faptul ca exista un oarecare joc (chiar daca este insesizabil pentru mana ta). In timp gaura se poate largi si dupa aia cordarul nu va mai sta bine si chitara va incepe sa se dezacordeze.

Eu zic sa vorbesti cu unul dintre lutierii de pe forum si sa vezi ce parere are. Eu il recomand pe Eugen pt ca face treaba buna si la preturi suuuper rezonabile.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am eu o ideie stralucita! Daca chitara mai este in garantie (sper ca da...:-??), intreaba-i pe domnii/doamnele care ti-au vandut-o. Daca e SH...tot asa...(dar la singular,...presupun).

Noi putem sa ne dam cu parerea...dar nu e chiar asa folositor..., daca e in garantie, e cel mai bine. Acum...cei de la magazin o sa zica, in orice caz, ca nu e nimic. Daca se dovedeste adevarat, foarte bine, daca se strica ceva...problema lor.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Slabesti corzile ,incerci sa tragi afara " butuci" din corp ..daca nu ies si nu au joc nu este nici o problema.

 

Poate asa au insurubat /sau presat din fabrica ( par amandoua la fel de iesite ) .

 

La ultima poza pare-se ca se vede un pic de adeziv refulat ..

( pozele puteau fi mai clare ..dar asta este ..iluminare +macro )

 

Practic daca nu ai joc chiar cu corzile montate si tensionate nu va iesi cordarul usor , deci nu -l vei pierde in timpul cantatului .

 

post-902-0-06143100-1358317363_thumb.jpg.

 

Ia vezi cat de adanc este in corp .( acesta este cordar+bridge dar ca si cordar bucsa/butucul este la fel si la cordarul tau ).deci chiar daca joaca fara corzi in momentul cand ai corzile montate si acordatae se va presa de lemn si nu poti sa scoti cu mana ...

 

 

Daca are adeziv si nu se clintesc nu umbla si nu le bate /presa !! lasa -le asa cum sunt ca nu pune nici o problema ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa actionezi. Slabeste corzile si verifica daca ai joc sau nu. Nu trebuie sa astepti sa-ti sdara cordaru' d-acolo ca sa te convingi ca a avut o problema.

Daca intradevar ai joc, n-ai garantie la chitara, nu ai cui sa te plangi de treaba asta si n-ai cum sa ajungi la domnul Eugen, solutia ar fi sa scoti bucsa aia d-acolo, sa incarci cu rasina epoxidica (sau un adeziv pe baza de rasina epoxi) si sa asezi dracia la loc.

Pe mine daca ma macina ceva iau atitudine pana am o certitudine.Tu astepti sa cada drobul de sare....si-ti macini nervii aiurea. Poate fi o problema sau poate nu.

Ca sa mai fac o rima; va salut pe toti cu stima.

 

Mi-a luat-o Karpi inainte. deci, daca doi spun ca asa trebuie sa faci, du-te si culca-te. Asta era o gluma. Proasta da' totusi gluma.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Bucsele alea nu trebuie lipite in corp! Ele trebuie sa intre prin presare.

Din ce imi pot da seama din poza, mai curand bucsa nu a fost presata complet de la inceput si tu ai sesizat abia acum "problema".

Cum au spus si ceilalti, scoate corzile, scoate cordarul si incearca sa vezi daca bucsa are joc in corp. Atentie, e posibil ca surubul sa aiba joc in bucsa, deci mai bine strange surubul complet si apoi verifica.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu slabitul corzilor am facut inca de aseara, si am incercat sa vad daca are ceva joc bucsa respectiva, dar am vazut ca nu are, pur si simplu e deplasat de acolo(in sus) 1mm, nu foarte mult. Joc nu are...

Link to comment
Share on other sites

Gata! Am scos cordarul de tot, si am incercat sa vad daca bucsele respective au joc, si am observat ca NU au deloc jo. Stau tare pe pozitia lor acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.