www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

(cliseu :P) ce chitara electrica sa imi iau? :-/


Cursedone
 Share

Recommended Posts

Salut.sunt nou cu chitara si as dori sa imi iau o electrica pana la sfarsitul anului.as miza pe bc rich kerry king signature,sau mockingbird fiindca arata ultra-heavy,si sunt si destul de ieftine(desi kerry nu e chiar ieftina,si mocking bird am vazut la 150 de euro pe net)

pentru chitari mai ieftine de 400 ron,ce imi recoandati?pentru un fel de power/thrash metal(NU ca la pantera)

as prefera totusi un bc rich sau ibanez(desi stiu bine ca ibanez nu e deloc ieftina)

+era un tip de pedala "death metal"(chiar asa se chema :)) ) dar nu mai stiu firma

+behringer overdrive+distortion e buna?la 107 ron e in muzica

+ce amp sa iau?radiourile grase si vechi merg? :)

si ce alte accesorii sa imi mai iau(alea elctronice,nu pene,curea,stand,etc. :) )

Link to comment
Share on other sites

n-am zis ca nu vreau second hand :)

 

e na ampuri

da ce ma crezi...deci eu as vrea asa: 1 chitara,1 pedala de-aia de care am zis mai sus de la behringer(decat daca zice careva ca e super de ***** nu o iau),1 amp,si in rest mai tarziu.sa ma acomodez cu astea intai,si poate dupa aia procesor,etc

Link to comment
Share on other sites

Nici second hand nu cred, te'as indruma si eu spre Grosmann dar imi sare lumea in cap pt reclama :) dar in acelasi timp as vorbi si in (foarte mare) necunostinta de cauza ... nu stiu ... o chitara buna in banii astia ca sa iti ajunga si de un amp (de vreo 10 / 15 wati maxim) tot o copie de stratocaster ramane ...

 

Edit ..

Behringer chiar nu iti lua ... daca nu ai un amp capabil o sa te **** pe ea .. desi chiar si cu un amp tot aia ai face :) mai bine arunca'te la un procesor maiieftin .. zoom G2 .. sau G1 ca e mai ieftin si mergi pe linia chitara > proc > line in ... apoi dupa ce te obisnuiesti investeste intr'un amp

 

Alt edit ..

Uitai io sa spun ceva ... numai cu o chitara si o pedala de distors nu ajungi departe, un procesor e mai indicat pentru ca pe pasaje de clean iti mai trebuie o idee de reverb, chorus iar la solouri fara putin delay nu faci nik :) ti'ar trebui multe pedale care te vor costa mult daca vrei sa fie si cat de cat bune .. asta ca sa nu mai spun de compresor, un equalizer :(

 

Damn third edit ...

Procesoru are si simulare de amp / cab ... si zoom'ul emuleaza multe amp'uri B)

Edited by Jaymz
Link to comment
Share on other sites

Chitara:

Reghin ~250 ron aici: si aici:

 

Harley Benton 250 ron aici:

 

Sau(recomand):

Grosmann (Grosmann Strat nature) 350ron aici:

 

Procesor Zoom 505II 150ron aici:

 

amp:

V-TONE GM108 Behringer 150ron aici:

Epiphone Studio 300ron aici:

 

250+150+150=550ron

350+150+150=650ron

350+150+300=800ron(merita sa mai pui 100ron)

 

Era sa uit Delson 400 ron(chitara +amp)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

That's decent....

dar delson nu fabrica tobe?

delson e un brand sub care se vand mai multe feluri de instrumente muzicale : tobe, chitare , clape , piane electice . Un singur lucru le caracterizeaza si anume pretul mic. Din ce tin minte sunt destul de populare in lanturile de super magazine frantuzesti.

Link to comment
Share on other sites

thanks a lot,cosu,tecks si jaymz!!

oscilez acuma intre delsonu si grosmann....as opta pentru delson ca din cate am vazut pe cutia respectiva au 3 humbuckeruri(nu radeti daca am aiurit-o :) )

si ampu de la delson arata tare.as putea sa bag cu efectele in calc si sa iau procesor mai tarziu nu?ca oricum ampu are efecte(nu chiar grozave,dar nu strica)

 

si despre "reclama"..unde e libera opinie?mai ales pe net :)

cred ca o sa iau delsonu,desi nici grosman n-as refuza..oricum stie cineva de delson cum e,ce chestii bune si rele are?

Link to comment
Share on other sites

Salut.sunt nou cu chitara si as dori sa imi iau o electrica pana la sfarsitul anului.as miza pe bc rich kerry king signature,sau mockingbird fiindca arata ultra-heavy,si sunt si destul de ieftine(desi kerry nu e chiar ieftina,si mocking bird am vazut la 150 de euro pe net)

pentru chitari mai ieftine de 400 ron,ce imi recoandati?pentru un fel de power/thrash metal(NU ca la pantera)

as prefera totusi un bc rich sau ibanez(desi stiu bine ca ibanez nu e deloc ieftina)

+era un tip de pedala "death metal"(chiar asa se chema :)) ) dar nu mai stiu firma

+behringer overdrive+distortion e buna?la 107 ron e in muzica

+ce amp sa iau?radiourile grase si vechi merg? :)

si ce alte accesorii sa imi mai iau(alea elctronice,nu pene,curea,stand,etc. :) )

 

Eu zic sa strangi bani si sa iti iei o chitara buna straina de exemplu un squier la 6 mill si inafara de chitara mai ai nevoie si de o pedala pentru ca pe calc nu suna deloc bine chitara si iti strici si boxele.

Chitari de 400 ron nu prea gasesti decat reghin care sunt la pamant.

Cam 1000 ron iti trebuie pt chitara si pedala cat de cat bune la mana a II a.

Squier gasesti pe proguitar la 600RON si un digitech rp200A tot la 600RON.Mie mi se pare cea mai optima combinatie pe bani putini. si le gasesti la 1000ron second-hand

 

PS: O sa iti trebuiasca si un amp p viitor.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa strangi bani si sa iti iei o chitara buna straina de exemplu un squier la 6 mill si inafara de chitara mai ai nevoie si de o pedala pentru ca pe calc nu suna deloc bine chitara si iti strici si boxele.

Chitari de 400 ron nu prea gasesti decat reghin care sunt la pamant.

Cam 1000 ron iti trebuie pt chitara si pedala cat de cat bune la mana a II a.

Squier gasesti pe proguitar la 600RON si un digitech rp200A tot la 600RON.Mie mi se pare cea mai optima combinatie pe bani putini. si le gasesti la 1000ron second-hand

 

PS: O sa iti trebuiasca si un amp p viitor.

Ok si dak isi ia chitara si pedala da fara amp prin ce le trece? nu tot prin boxe(referitor la afirmatia cu stricatu lor)? Io zic mai bine o chitara medie si un amp bun :)

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chitari de 400 ron nu prea gasesti decat reghin care sunt la pamant.

 

Daca stii sa cauti, gasesti Grosmann... nou nout. Care suna mai bine decat Squier-ul ala... check it out.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ok si dak isi ia chitara si pedala da fara amp prin ce le trece? nu tot prin boxe(referitor la afirmatia cu stricatu lor)? Io zic mai bine o chitara medie si un amp bun :)

de ce ar fi un amp bun mai important decat o chitara buna? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest BlackFang

io zik k e mai importanta chitara...daca te duci sa canti pe undeva...nu cred k vii cu ampu tau de 10w pe scena....nu? :).....canti k ampu scenei de 1000w....

 

 

frate poti sa-ti faci si boxa homemade cu statie....:) sau doar boxa si o bagi in calculator....si chitara in mic in

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

io zik k e mai importanta chitara...daca te duci sa canti pe undeva...nu cred k vii cu ampu tau de 10w pe scena....nu? :(.....canti k ampu scenei de 1000w....

frate poti sa-ti faci si boxa homemade cu statie....:) sau doar boxa si o bagi in calculator....si chitara in mic in

 

 

Mai pai dak vrei cv calumea si o chitara buna uite ... iti dau un sfat de profesionist:

Chitara: http://www.zzounds.com/item--IBASHRG1Z

Amplificator: http://www.zzounds.com/item--MSHJHSTACK

 

P.S. Sa nu ma injuri :)

Nu mai postati ca sa va aflati in treaba! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Dak vrei o chitara buna de 700 ron poate ai pe cineva in america ... am auzit ca is mult mai iesftine ... mie imi aduce cineva in aprilie :) ... ar fi singura oportunitate ... cu 700 si amp si accesorii ... nu prea o sa casesti dekt set deala pt copii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.