www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator 9.5V


Recommended Posts

Poate ca s-a mai vorbit despre asta... Am un alimentator de 9.5v 3A si as vrea sa-l folosesc la pedalboard. Insa am 3 fire care ies din alimentator.. ma gandesc ca e + si - si a 3 ma gandesc ca 3 masa.. Insa daca masor la + si - imi da 9.42v si daca masor + si masa si atunci tot 9.42v imi da. Intrebarea mea este daca-l pot folosi ca si sursa la pedalboard sau e prea mare voltajul ca pedalele astea merg cu 9v. Si ar duce aceasta sursa vreo 7 pedale mici tip delay, booster, overdrive , compressor , noise gate, chorus, si un a/b switch eventual inca un tuner?

Link to comment
Share on other sites

Ce model e, de unde-l ai? Alimentatorul e stabilizat? E liniar sau SMPS? Dacă-i pentru laptop sau pentru încărcat baterii forget about it.

 

am 3 fire care ies din alimentator

Ies pur și simplu trei fire?! Nu are o mufă? Nu scrie pe o etichetă polaritatea mufei?

 

Si ar duce aceasta sursa vreo 7 pedale mici

Numărul efectelor și dimensiunea carcasei lor e irelevantă. Fiecare pedală are un anumit consum maxim, care ar trebui să fie menționat pe ea și/sau în manual. Și nu ne-ai spus ce curent maxim poate fi tras din alimentator.

Link to comment
Share on other sites

nu are mufa pt ca e taiat.. asa l-am gasit la serviciu.. Model:PSA-093

Ac Input 100v-240v~ 0.8A 50-60 Hz

Dc Output: 9.5v 3A

Si scie ca la mufa candva minusul a fost in mijloc

 

http://www.ebay.com/itm/SWITCHING-POWER-SUPPLY-MODEL-PSA-093-9-5VDC-3A-/260833886668

 

 

Asta e

Link to comment
Share on other sites

Poate ca s-a mai vorbit despre asta... Am un alimentator de 9.5v 3A si as vrea sa-l folosesc la pedalboard. Insa am 3 fire care ies din alimentator.. ma gandesc ca e + si - si a 3 ma gandesc ca 3 masa.. Insa daca masor la + si - imi da 9.42v si daca masor + si masa si atunci tot 9.42v imi da. Intrebarea mea este daca-l pot folosi ca si sursa la pedalboard sau e prea mare voltajul ca pedalele astea merg cu 9v. Si ar duce aceasta sursa vreo 7 pedale mici tip delay, booster, overdrive , compressor , noise gate, chorus, si un a/b switch eventual inca un tuner?

9,5V *3A= 28,5W deci ar putea sa alimenteze pe langa pedalele tale si un amplif de 25W .

Cel mai mult poate sa-ti consume pedala de "delay" ,,in functie de cat de moderna este ...dar nu mai mult de 250mA chiar cu un un delay demodat .Restul cativa mA ..mai mult consuma LED-urile decat circuitele ..deci aprox 3W consum .

Un procesor ..multiefect consuma de la 100mA..la maxim 300mA in functie de cat de modern este .

 

Probabil se poate folosi ..dar depinde de pedale (de CMR)..in cel mai rau caz trebuie sa faci un circuit suplimentar de filtrare cu cate un rezistor de aprox 30 Ohm serie si decuplat catre iesire cu cate un condensator de 100-200uF electrolitic in paralel cu 0,1uF ceramic separat ptr fiecare ramificatie catre fiecare aparat alimentat.

 

Am folosit de toatre felurile de alimentatoare in comutatie de la tot felu de aparate //si nu am avut nici o problema..vad ca sunt suficient de bine filtrate chiar si cele ptr imprimante ...fiind utilizate in casa langa TV si Radio ele trebuie sa se inscrie in parametri de radiatie parazitara redusa ...vad ca sunt OK ..cele mai vechi erau foarte bine ecranate ..cele mai noi nu mai au ecranaj ..eventual chiar radiatorul este ecranajul ...dar totusi nu radiaza ..prea mult ...

Pui susrsa in priza ...chitara o cuplezi la un amplif ..apropii si misti sursa in functiune prin fat adozelor de la chitara si vezi daca se aude ceva ..

Apoi faci la fel numai cu cablul de chitara ..adica scos din chitar aintrodus in amplif ..dai la maxim ..si apropii de sursa ..sa vezi daca apare ceva ..

 

Ce poate sa fie o problema de HiFi ,,la inregistrare ..este sa nu ajunga semnal parazitar din sursa in lantul de conversie AD ...unde sa se amestece cu alte frecvente ale procesului de comutatie digital din care poate sa rezulte produse IMD nasoale ..

 

Eceste produse IMD nu le auzi .nu le sesizezi prin ascultare simpla ..numai in semnalul final inregistrat apar produsele de IMD ce incarca spectrul sonor cu "gunoi IMD " .(IMD = intermodulation distortion , adica se amesteca diferite frecventele drept care pe iesirea aparatului in spectrul sonor apare frecvente inexistente in materialul sonor original )

 

Dar cum am scris cazul este de luat in seama la instalatii de Super calitate ultra HiFi oricum probabil sculele ce le ai sunt mult sub aceasta calitate de Studio Profesional si nu te deranjeaza ...

 

Deci incerci .

 

8,5V.....9V sau 9,5V este OK .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Probabil este OK ...

 

Asa cumva ...se poate filtra .

 

post-902-0-94862000-1357768550_thumb.jpg

 

La efectele ce iau curent mare nu pui rezistor.

la cele cu consum mic poti pune 10-30 ohm dar numa daca este nevoie ,,,altfel nu are rost.

respectiv problema ar fi ca deja la 100mA consum pe un rezistor de 10 Ohm avem o cadere de tensiune de 1V .

O pedala cu consum de 300mA pe rezistor de 10 Ohm avem cadere de 3V !!!! cea ce este prea mult ..

 

8,5V inca este OK ...deci o cadere de tensiune de 1V ,in cazul ca ai 9,5V din sursa ,este inca admisibila .

 

Aaaa.............. si SIGURANTA sa montezi inainte de distributia/ramificatia ptr mai multe efecte ....

 

3A este curent mare si cam sar scantei daca faci scurt ,,,trebuie siguranta fuzibila de 0,5-1A ..aprox in functie de ce consum ai la pedale ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.