www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Balbaielile Mele


impaiatu
 Share

Recommended Posts

La aproape o luna dupa ce mi-am luat chitara. Imaginati-va bucurie dupa ce la inceput am crezut ca n-o sa trec de "doarme moshu".

Sunt doar intro-urile melodiilor, atat imi propusesem la vremea aia, intre timp am evoluat si mai bag si putina voce.

castle made of sand.mp3

litlle wing mp3.mp3

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca o tii in continuare tot asa, eu nu prea cred ca o sa se rasuceasca. Te "balbai" chiar bine :).

 

Singurul lucru pe care l-as reprosa acum e volumul cam slab al inregistrarii.

 

In rest, da-i inainte, ca-i dai bine! Poate mai pui si alte melodii mai recente, inteleg ca astea sunt ceva mai vechi...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci Mike,

intradevar se aud cam "de departe" :)).Sunt facute pe bajbaite cu o placa externa de la Behringer( UCG 100, parca).

Intre timp am dat placa si-mi pare tare rau pt. ca acum imi dau seama cat e de utila in cazu in care vrei sa faci cap-coada o melodie.

Repertoriul meu e destul de sarac mai ales ca multe chestii ce le stiu nu fac mare lucru fara un backingtrack ( ex. Red House by Jimi).

In total cred ca stiu vreo zece melodii si mai multe lickuri de blues. Cred ca e suficient cat sa iau chitara si sa le frec vreo ora si ceva.

 

L.E. M-am bucurat tare sa dau peste ele in calulator chiar zilele astea. Nu erau denumite si era cat p-aci sa le sterg. Nu ca ar fi vreo dovada a virtuozitatii mele :)) dar asa mi-am putut da seama de progresul facut. Cand canti te simti bine si esti multumit dar se schimba treaba cand te auzi, parca devii mai critic.

Edited by impaiatu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am bucurat tare sa dau peste ele in calulator chiar zilele astea. Nu erau denumite si era cat p-aci sa le sterg. Nu ca ar fi vreo dovada a virtuozitatii mele :)) dar asa mi-am putut da seama de progresul facut. Cand canti te simti bine si esti multumit dar se schimba treaba cand te auzi, parca devii mai critic.

 

Scuze ca o dau in offtopic, insa nu pot sa ma abtin - sunt total de acord cu tine referitor la compararea inregistrarilor vechi cu cele noi, cred ca numai asa se poate vedea progresul. Eu imi mai ascult uneori (cu greu) inregistrarile din 2006-2007, de pe vremea cand abia ma apucasem de chitara si imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii cand imi amintesc cat de varza pot sa fie. Deci daca as posta aici vreuna din ororile alea (care se vroiau a fi coveruri acustice, cu tot cu un surogat de voce), m.ar injura juma' de forum pentru cat de penibil suna. Parca nu.mi vine sa cred ca pe vremurile alea eu chiar credeam ca e marfa ce cant, cum cant... De fapt, cam asa mi s.a parut mai mereu, n.am simtit niciodata diferenta in momentele in care cantam, cum ai spus si tu. Insa acum, comparand ce faceam atunci cu ce fac acum, e o diferenta enorma, si eu ma mir cateodata. Singurul motiv pentru care nu le sterg de pe hard e faptul ca sunt "my very first recordings", desi ma oripileaza pur si simplu sa le ascult.

 

Felicitari ca ai avut curajul sa postezi 2 dintre primele tale inregistrari, care chiar suna bine pentru inceput, daca zici ca asta faceai dupa o luna de chitara. Ar fi interesant de vazut si care e nivelul actual :).

Multa bafta in continuare si scuze inca o data ca ti.am poluat topicul...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e cazu' sa-ti ceri scuze mai ales ca eai chiar pe subiectul deschis de mine. Topicul continua dar mai are ceva de asteptat pana-mi iau un device sa pot inregistra. D-abia astept s-o pot face din nou, de data asta si cu tobe, bas si poate :D voce! Pana atunci imi dreg glasu' p-aici si discutam:)

Despre nivelul meu...sigur va ramane la aprecierea voastra.

Not now, but soon....,soon....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://soundcloud.co...ng-else-matters

Hâc, piu, zbrrr..., zdrang, piu....

A venit vremea sa mai pun si eu ceva in afara de lemne, fiare, autocolante, vorbe, sfaturi.....

Poate ca n-o sa va placa melodia (nu melodia in sine ci alegerea mea) dar ma cam chinuie de ceva vreme insa de vreo luna incoace am reusit sa pun cap la cap toate partile. Am invatat-o de pe songsterr, unde nu mi-a convenit (ca nu puteam executa, :)) ) am schimbat-adaugat cate ceva, mai din gresala sau din nimereala mi-a mai iesit cate o nota in plus dar imi place.

Ma critic singur ca sa nu va obositi voi;

-nu tin bine ritmul

-uneori dau "mute" corzilor fara sa vreau treaba asta

Da' ia mai bine aruncati voi cu niste rosii.

Totusi, trebuie sa ma prezint si cu niste scuze :D

-am fost bolnav cand eram mic

-ma grabeam sa plec la munca

-cant pe furis sa nu ma auda mama

-am cantat doar cu stanga, cealalta stanga fiind murdara de vaselina

-ma durea operatia

-etc. mai am cateva dar sunt mai putin plauzibile :))

Edited by impaiatu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

E misto :yay: adica poate ca mai este cate o mica greseala pe ici pe colo, dar e super ok!

 

Felicitari pentru munca depusa.

Merci, Septi

Sunt multe greseli dar daca astept sa ma perfectionez ca sa pun aici n-ar mai fi nicio smecherie. O cant de vreo doua luni dar, cum am spus, d-abia de vreo luna o cant legata. In momentu' asta inca mai experimentez. Ce nu-mi place in primul rand este acel refren unde sunt acordurile DO, LA si RE. Imi suna nasol si nu stiu ce as putea face. Chestia este ca partea asta am "imprumutat-o" de la varianta un-plugged, probabil d-aia. in fine, poate doar trebuie repetata pana suna altfel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://soundcloud.co...ng-else-matters

Hâc, piu, zbrrr..., zdrang, piu....

A venit vremea sa mai pun si eu ceva in afara de lemne, fiare, autocolante, vorbe, sfaturi.....

Poate ca n-o sa va placa melodia (nu melodia in sine ci alegerea mea) dar ma cam chinuie de ceva vreme insa de vreo luna incoace am reusit sa pun cap la cap toate partile. Am invatat-o de pe songsterr, unde nu mi-a convenit (ca nu puteam executa, :)) ) am schimbat-adaugat cate ceva, mai din gresala sau din nimereala mi-a mai iesit cate o nota in plus dar imi place.

Ma critic singur ca sa nu va obositi voi;

-nu tin bine ritmul ASTA S-O CREZI TU

-uneori dau "mute" corzilor fara sa vreau treaba asta PROBABIL CA VINE DIN VREO EXPERIENTA TRAUMATIZANTA CU CHITARE CARE ZBARNAIAU, AS PUNE-O PE SEAMA AUTOMATISMELOR FORMATE INVOLUNTAR. UN MUTE FACE ORICAND MAI MULT CA O COARDA LIBERA CARE FALSEAZA

Da' ia mai bine aruncati voi cu niste rosii. "JAP! O ROSIE ZBURAND! :)"

Totusi, trebuie sa ma prezint si cu niste scuze :DNEAPARAT! :))

-am fost bolnav cand eram mic EU CRED CA M-AM SI *caca*T PE MINE CAND ERAM MIC! SI NU NUMAI! TRECEM CU VEDEREA.

-ma grabeam sa plec la munca EI, DE-ASTA MI_AM LUAT EU O ZI DE CONCEDIU ASTAZI.

-cant pe furis sa nu ma auda mama SHHHHT! MUCLES!

-am cantat doar cu stanga, cealalta stanga fiind murdara de vaselina E BINE CA FOLOSESTI, NU ARE ROST SA II RUPI PERINEUL AMANTEI :)

-ma durea operatia SE SIMTE DUREREA IN PIESA, NU STIAM DE UNDE VINE :))

-etc. mai am cateva dar sunt mai putin plauzibile :)) N-AI PLACA AUDIO BUNA, CLAR! :)

O reascult a 8-a oara si tot imi place. :) Bravo :)

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://soundcloud.co...ng-else-matters

Hâc, piu, zbrrr..., zdrang, piu....

A venit vremea sa mai pun si eu ceva in afara de lemne, fiare, autocolante, vorbe, sfaturi.....

Poate ca n-o sa va placa melodia (nu melodia in sine ci alegerea mea) dar ma cam chinuie de ceva vreme insa de vreo luna incoace am reusit sa pun cap la cap toate partile. Am invatat-o de pe songsterr, unde nu mi-a convenit (ca nu puteam executa, :)) ) am schimbat-adaugat cate ceva, mai din gresala sau din nimereala mi-a mai iesit cate o nota in plus dar imi place.

Ma critic singur ca sa nu va obositi voi;

-nu tin bine ritmul

-uneori dau "mute" corzilor fara sa vreau treaba asta

Da' ia mai bine aruncati voi cu niste rosii.

Totusi, trebuie sa ma prezint si cu niste scuze :D

-am fost bolnav cand eram mic

-ma grabeam sa plec la munca

-cant pe furis sa nu ma auda mama

-am cantat doar cu stanga, cealalta stanga fiind murdara de vaselina

-ma durea operatia

-etc. mai am cateva dar sunt mai putin plauzibile :))

 

Abia acum ajung si eu, intr-un tarziu, sa vad (sa ascult, adica) ultima ta postare muzicala. Si imi pare rau ca n-am apucat sa fac asta mai devreme, fir-ar sa fie cu lipsa asta de timp!

 

Foarte marfa suna, chiar daca nu e 100% ca in original, parca i-ai dat tu o tenta asa, mai personala... Imi place mult, good job! :respect:

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci mult, Mike. :D Mi-a trebuit ceva curaj ca s-o postez si ma bucur ca va place, ca atare, curand voi recidiva.:)

Rezultatul a iesit asa pt. ca pe alocuri nu am fost in stare sa execut ceea ce era in tabulatura, asa ca am "inventat" si am executat cum am reusit. La final a iesit satisfacator si cu o tenta personala, asa cum ai spus tu.:))

Sunt unele parti care nu-mi ies intotdeauna si cand inregistram ma bucuram enorm ca-mi reuseau dar imediat dadeam cu "mucii-n fasole" gresind alte parti mai simple.:))

M-a batut gandul sa le lipesc in Audacity dar m-am lasat pagubas.

Culmea este ca, ascultand din nou inregistrarea, pe alocuri pare ca ar fi compusa din mai multe bucati. :))

Da' va asigur ca nu e asa, sa nu ma credeti un prost editor de sunet.

 

P.S. Mi-ai facut pofta de cantat "pe bass" asa ca m-am apucat sa chinui respectivul i8nstrument, chiar daca ii lipseste LA-ul.

Pana acum am ezitat sa-l bag prin Mustang, sa nu-i paradesc difuzorul dar de cand am cabinetu' cu dif. de 12", am facut-o fara frica.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.