www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Fender Stainless Bass .40, .60, .80 ,.100


Eldrian
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Corzi Fender Stainless Steel Roundwound (Stainless Bass)

 

- Pret - 59 Ron

 

- De la cine - Reprezentanta Fender

 

- Caracteristici - Fabricate in Mexic din otel american (!?) - roundwound - mai "dure" un pic

 

- Cum suna / Cum se comporta - Primele mele corzi "adevarate" , Fenderele acestea m-au socat in momentul in care le-am agatat pe bassul meu short-scale. Biziiau teribil. Am crezut ca e ceva in neregula cu ele. Le-am lasat inevitabil o saptamina pe bass cit am fost plecat si cind m-am intors sa le acordez, biziitul disparuse. S-a pastrat un fel de "clang" la ton cum numai la la Iron Maiden se mai poate auzi... Descrierea lor este facuta perfect pe site-ul Fender... Nu au un sunet extrem de "jos", ci mai degraba sunt folosite la extrem tonalitatile medii impreuna cu acel "clang". Mi se par excelente in combinatie cu un short-scale ca al meu. Corzile sunt foarte aderente, in sensul ca odata ce te-ai "apucat" de coarda fie si macar cu virful degetului, ea sta acolo. Sunt corzi foarte iertatoare si perfecte pentru incepatorii care astfel pot sa prinda "placerea" de a cinta la bass fara biziituri inutile din cauza apucarii proaste a corzii. Fingerstyle - suna multumitor, acel "clang" fiind bine pronuntat. Fiind destul de tensionate , sincer recomand pana ...

 

- Parti bune / Parti rele - O sa ii dezamageasca pe "vitezistii de alunecare" (adica cei care alearga pe griff folosind foarte mult alunecarea) si o sa ii ridica in al noualea cer pe "vitezistii de apucare" (adica cei care mai degraba duc degetul direct pe tasta in loc sa-l lase sa alunece) ... credeti-ma, stiu ce zic... toate penele pe care le am eu pe acasa sunt facute zob de la pick-scrape combinat cu asprimea corzilor

 

- Impresie generala - Corzi excelente pentru incepatori cit si pentru avansati. Foarte iertatoare, sunet original de Fender bun (chiar si pe un bass mai slabut ca al meu) , pret avantajos ... le am deja de peste jumatate de an si nu au nici o problema ! Merg excelent pentru un punk nebun (nu am practicat asa ceva, dar ca sunet s-ar potrivi) . Vi le recomand cu placere ! Numai pentru ca stiu ca exista ceva SI mai bun , SI mai scump, corzile astea iau un

9/10

din partea mea !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.