www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Simulator de amplificator


Guest tormentor
 Share

Recommended Posts

Guest tormentor

Vreau sa-mi fac o pedala de distors cu doua iesiri ca gigitech-urile. La una din iesiri vreau insa sa-i inseriez un circuit ca sa pot canta prin calculator sau printr-un amp slab si sa se auda cat-de-cat bine. Cum arata circuitul care va fi inseriat?

Aveti idee? Schemele sunt desigur binevenite. :)

Link to comment
Share on other sites

nu se poate imita functionarea unei boxe doar cu filtre , chiar cu filtre ar trebui sa ai filtre (EQ) comandate electronic cu un algoritm ce imita boxa , apoi ar trebui un divizor de frecventa "inteligent" iarasi cu un algoritm , ca sa se comporte ca si membrana difuzorului in functie de amplitidinea semnalului ( deplasare , distorsiuni,compresie de putere, asimretrii in impuls , divizarea frecventelor joase producand subarmonice ...etc..etc...) .Teoretic s-ar putea realiza dar cine ar cumpara si cate bucati la pretul unui PC super rapid si bun?

Link to comment
Share on other sites

Si cu toate astea, desi teoria ne cam omoara, exista simulatoare analogice care suna ff decent. Exemple: Behringer Ultra GI, Hughes and Kettner Red Box, Palmer, Tech 21.

Nu mai vorbim de cele digitale.

Ai fi surprins cite trackuri de chitara se trag in lumea asta cu asa ceva.

Una peste alta, dupa parerea mea simulatoarele analogice, desi mai simpliste, suna MULT mai bine live decit cele digitale. Eu folosesc in mod curent cel din amplificatorul Tech21 si cel integrat in preampul Koch. Desi nu as trage un disc cu nici unul dintre ele, live dau clasa la toate procesoarele din generatia actuala.

Nu te descuraja, cel din exemplul 2 mi se pare f complex si probabil nejustificat ca sunet. Celalalt cred ca merita incercat, sint convins ca vei fi satisfacut de el.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.