www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Project Number 1:Making a guitar cabinet


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

Am in plan sa imi fac un cabinet pentru chitara, 4x10 sau 2x10 :( ...ceva micutz si nici prea costisitor.Si sa stabilim clar de ce e nevoie (sa le fie de ajutor si altora).Rog pe cei care au construit sau stiu, sa faca o lista...cu scule(ma rog..asta mai putin), piese (pentru inautru dar si pentru casing), tips and trick's. Si eventual sa discutam uppon this thing :)

 

A...si o chestie importanta , site-uri de unde ne putem lua piesele etc, recomandari.(fara site-uri din strainatate)

 

 

Multumesc. :)

 

 

 

 

P.S.-si va rog nu incepeti cu "cauta si tu mai bine pe forum" sau "exista deja un topic asemanator", vreau sa lamurim o data si pentru totdeauna chestia asta:) :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

difuzoare lo cost se gasesc pe toate drumurile pe la noi, dak ai drum prin buc, vezi k e un magazin de electronice si au si dif-uri la universitate visavis de sprng time! bafta! vezi cutia sa o faci din lemn k rezista mai bine la vibrateii decat plasticele sau alte materiale de gen

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Am uitat sa precizez ca dif. vor fi P-Audio Seria G :) dar mersi mult pentru sfat

 

 

 

Ce e mai bine sa fie:PFL sau lemn-lemn?(eventual sa specificati si ce lemn: brad, fag, etc)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

dude fa cutia din pal(mdf) ca sa-ti fie mai usor fa un cabinet cu diful g-1250 sau1251 de la p audio si fa cutia inchisa de 50 de litri nu e mare tehnologie ...si sper sa nu te superi ca iti zic ..dar sa mai discutat

 

 

 

si chiar sa mai facut uitate la diy si sunt pe puti 3 specificari de genu......

Link to comment
Share on other sites

 

si chiar sa mai facut uitate la diy si sunt pe putin 3 specificari de genu......

sorry am tendinta sa mananc litere ca mie lene sa apas pe tastatura

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Litere ca litere, dar mananci si cratime si e pacat, te ia lumea drept agramat. :) Vedeti copii, asa cum cerneala penetreaza creta, asa lenea strica parerea oamenilor despre tine.

Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu nu-mi pasa am bacul anul asta si nu am probleme la romana ....din pacate nu is obisnuit sa scriu la tastatura

 

 

si sa fim sinceri nui forumul de gramatica .....daca ar fi ..probabil as citi a doua oara (ps stiu unde vine cratima :) )

 

ps:daca e asa important ma corectez ....dar cred ca mai bine dau un sfat bun...si asa timpul meu la comp e limitat

 

 

ps: frumoasa discutie dar ar trebui sa ne intoarcam la subiect

 

aa ...uite un link

http://colomar.com/Shavano/construction.html

uitate bine ca ai ce vedea :)

Link to comment
Share on other sites

Am in plan sa imi fac un cabinet pentru chitara, 4x10 sau 2x10 ;) ...ceva micutz si nici prea costisitor.Si sa stabilim clar de ce e nevoie (sa le fie de ajutor si altora).Rog pe cei care au construit sau stiu, sa faca o lista...cu scule(ma rog..asta mai putin), piese (pentru inautru dar si pentru casing), tips and trick's. Si eventual sa discutam uppon this thing B)

 

A...si o chestie importanta , site-uri de unde ne putem lua piesele etc, recomandari.(fara site-uri din strainatate)

Multumesc. :)

P.S.-si va rog nu incepeti cu "cauta si tu mai bine pe forum" sau "exista deja un topic asemanator", vreau sa lamurim o data si pentru totdeauna chestia asta:) :(

ok vad ca esti determinat sa inchei subiectul asta

uite ca sa -ti dau un sfat fa un cabinet de 1*12 ..e mic si bun ..fal cu difurile de mai sus ...sau daca ai ceva bani fal cu celestioane (nu o sa-ti para rau )

fa o cutie de 50 de litri inchisa .....poti sa-i faci un capac la spate sa o si deschizi .... pt ca la cabinete nu e prea crucial volumul cabinetului ...sau unde stationare si alte porcarii ..valabile la boxele hi-fi...si in plus daca ii adaugi un capac la spate poti sa experimentezi ...sa vezi ceti place mai mult ......

cutia o faci din pal de la 15mm grosime in sus (15mm doar in cazul in care cabinetul e de putere mica ....doar nu vrei sa zbarnaie)....parerea mea e ca mai bine faci un schelete din lemn profil patrat ..ca sa ai in ce baga holsuruburile.......daca nu stii macar sa bagi un holsurub ...cere ajutor.....(foloseste doar mdf nu pfl)

scule de care ai nevoie un fierastrau pendular ..o ruleta o bormasina ..o masa .

regula nr.1-masoara de 10 ori taie odata :)

regula nr2. nu-ti taia degetele ca ai nevoie de ele sa canti la chitara :)

aa si situri autohtone de piese

www.electronic.ro

www.capodimonte.ro

www.telecomenzi.ro

www.vitacom.ro

www.adelaida.ro

www.hi-fi.ro

samd

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Niste chestii la care am neclaritati:

 

-Deci inafara de PFL(MDF) ce material mai imi trebuie pentru casing adica ma refer la carpeta pentru izolati ceva.

 

-Ce difuzoare au cabineturile Marshal?

Link to comment
Share on other sites

Niste chestii la care am neclaritati:

 

-Deci inafara de PFL(MDF) ce material mai imi trebuie pentru casing adica ma refer la carpeta pentru izolati ceva.

 

-Ce difuzoare au cabineturile Marshal?

pai depinde de cabinet ...dar nu te ghida dupa chestia asta ...vezi ca pe un thread de la diy gasesti cate un sample pt mai multe difuri go and alege unul :) (nu mai stiu care e ..cred ca e alui megasoft)

si vezi uitate pe linkul de mai sus is foarte multe chestii misto.. si vezi ca ai ceva despre cabinetele marshal de 4*12 si de 2*12 (ai acolo ce difuri ai si dimensiuni)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu

am cumparat pfl-ul , acum ramane ca in sambata sau duminica asta as ma apuc de treaba.o sa mai imi iau vreo 2-3 ajutoare ca am realizat ca e foarte greu sa faci un cabinet :) am sa pun si poze pe masura ce progreseaza lucrarea.

 

 

 

sper sa iasa ceva "aratos" si "functional" :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.