www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel Mai Potrivit Combo Cu Lampi Pentru A Fi Folosit Cu Pedale


Catalin.ulise
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Intentionez sa imi cumpar un combo cu lampi dar pe care sa il folosesc in principal pe canalul clean cu pedale inaintea lui.

 

Ca si cerinte ar fi:

  • putere suficienta pentru a-si pastra suficient headroom pentru caracterul clean la atat la volumul necesar intr-o sala de repetitie (langa toba) cat si pentru monitorizare on-stage intr-un club de marime medie (tip SIlver Church)
  • sa "coloreze" cat mai putin tonul. aici un exemplu ar fi vox-urile care suna foarte bine dar care am auzit ca nu sunt cele mai potrivite pentru pedale pentru ca amplifica mult zona de medii inalte
  • nu e nevoie de mai mult de 2 canale (intentionez sa folosesc in principal canalul clean, pentru a putea folosi fara griji pedale gen delay, reverb, inainte de intrarea in preamp)
  • buget in zona 500-800 EUR

In fata lui, voi folosi pedale de tipul OD, distors, wah, tremolo, delay, reverb.

Il voi folosi pentru a canta alternativ. Caut maxim un ton de crunch la limita distorsului, cu care sa pot lua acorduri largi care sa isi pastreze cat mai bine definirea armonicilor.

 

Ce imi recomandati?

 

Spor!

 

Evident ca daca stiti ceva cu raport calitate/pret foarte bun, mai jos de 500 EUR, nu dau inapoi :)

Edited by Catalin.ulise
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa iti faci un amp la comanda, pentru ca astfel va fi exact pe gustul tau.

Vad ca stii destul de bine ce vrei de la un amp. Un alt aspect avantajos al ampurilor la comanda este faptul ca nu platesti brandul, platesti doar calitetea.

Off topic: De ce vrei sa pui efectele de ambianta (delay, chorus, flanger etc.) in fata preampului? Asa preampul o sa primeasca semnalul deja "alterat", nu e mai logic sa le pui in loop?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate cu efectele de ambianta in loop. Daca bucla este serie atunci totul e perfect. Daca e paralela atunci ar trebuie sa am pedala care imi lase doar componenta wet. In cazul asta daca pun un delay si un reverb si le vreau simultan, o sa primesc reverb doar pe replicile delay-ului, nu si pe semnalul initial. Daca stii vreo solutie, chiar as fi curios sa aflu daca se poate altfel.

 

In contextul asta am zis ca as vrea ca amp-ul sa nu introduca distorsiuni mai deloc, ca sa pot eventual sa vin cu efecte de ambinanta inainte de preamp.

Sau o bucla seriala :)

Edited by Catalin.ulise
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Intentionez sa imi cumpar un combo cu lampi dar pe care sa il folosesc in principal pe canalul clean cu pedale inaintea lui.

 

Ca si cerinte ar fi:

  • putere suficienta pentru a-si pastra suficient headroom pentru caracterul clean la atat la volumul necesar intr-o sala de repetitie (langa toba) cat si pentru monitorizare on-stage intr-un club de marime medie (tip SIlver Church)
  • sa "coloreze" cat mai putin tonul. aici un exemplu ar fi vox-urile care suna foarte bine dar care am auzit ca nu sunt cele mai potrivite pentru pedale pentru ca amplifica mult zona de medii inalte
  • nu e nevoie de mai mult de 2 canale (intentionez sa folosesc in principal canalul clean, pentru a putea folosi fara griji pedale gen delay, reverb, inainte de intrarea in preamp)
  • buget in zona 500-800 EUR

In fata lui, voi folosi pedale de tipul OD, distors, wah, tremolo, delay, reverb.

Il voi folosi pentru a canta alternativ. Caut maxim un ton de crunch la limita distorsului, cu care sa pot lua acorduri largi care sa isi pastreze cat mai bine definirea armonicilor.

 

Ce imi recomandati?

 

Spor!

 

Evident ca daca stiti ceva cu raport calitate/pret foarte bun, mai jos de 500 EUR, nu dau inapoi :)

 

Cred ca acest amp te multumeste,poti cinta pe el de la blues la metale grele,nu mai ai nevoie de alte pedale in fata,are 3 canale,loop serie(pentru reverb,chorus,delay,etc)

E head post-7787-0-06345300-1356543239_thumb.jpg

E la vinzari in topicul meu

 

 

daca se considera off topic sa se stearga postul meu!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Cred ca acest amp te multumeste,poti cinta pe el de la blues la metale grele,nu mai ai nevoie de alte pedale in fata,are 3 canale,loop serie(pentru reverb,chorus,delay,etc)

E head post-7787-0-06345300-1356543239_thumb.jpg

E la vinzari in topicul meu

 

 

daca se considera off topic sa se stearga postul meu!

 

Multumesc, dar specificasem ca vreau un combo (nu head), in fata caruia sa pun pedale.

Link to comment
Share on other sites

ok am inteles ....

pot face la comanda un 50w combo cu 3000lei,difuzorul il alegi si platesti tu,ampul se seteaza si configureaza pe cerinta ta

asa ceva nu gasesti in magazin

 

Multumesc, voi lua in calcul si varianta asta.

 

0217400000_frt_wmd_001.jpg

 

Ar trebui sa-l gasesti fara probleme 2nd hand la 800 EUR. Nou e cam 1200.

Pentru aplicatia ta, este cam standardul in industrie.

 

Da! M-as baga la 65 Deluxe Reverb cu toata increderea. Doar ca sare putin peste buget.

 

Eu luam in calcul:

Fender Hot Rod Deluxe III

Engl Thunder 50 E320

Laney L20T112 Lionheart

 

iar ca varianta budget:

Bugera V55

 

Evident, sunt deschis si catre alte variante.

Link to comment
Share on other sites

0217300000_frt_wmd_001.jpg

 

Ar trebui sa-l gasesti 2nd hand la putin peste 800 EUR. Nou e cam 1400.

Pentru aplicatia ta, este cam standardul in industrie.

nu are bucla de efecte

pe sunete mai rele suna prea basos,e amp de blues

pentru blues sau cintari mai calme e tatic,pentru metal e ...

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/BOGNER-ALCHEMIST-212-COMBO-_-20510.html

dar depaseste 800 de euroi

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Cand spui sunete rele te referi la tonul lui de drive sau la cazul in care intri cu un drive din pedala?

Fender nu prea face ampuri de rautati,daca bagi pedala de distors in fata suna prost,ampul e special conceput pt cintat mai domestic

ce genuri vrei sa cinti?

 

De acord, dar corespunde 100% cerintelor lui Catalin.

nu are bucla de efecte

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Poate am citit eu prost, dar Catalin a spus explicit ca nu si-l doreste pentru cintat metale.

Daca va vrea totusi sa cinte rock, as zice ca suna absolut OK, cu ceea ce trebuie in fata.

 

Nu zic ca-i rau sa-ti promovezi produsele, dar daca omul cere papagali, nu-i vinde canari.

am vazut din prima "in fata"

acum inteb si eu

cum o sa sune un reverb,delay,vibrato,chorus,in fata ampului????

eu stiu ,am aranjat in pedalboarduri,am vazut la alti chitaristi,urmatoarea ordine

chitara/wah/pedale pt diferite distoarse/efecte de ambianta denumite mai sus ,puse in LOOP EFECT

sau varianta cu procesor,procesor bagat direct pe canalul clean sau un loop return,practic ampul e folosit ca putere

sau procesor in fata ampului si efectele din procesor in LOOP EFECT

e corect?

nu promovez,am dat si alta varianta

ma retrag din discutie,nu sunt eu chitarist dar stiu sa aranjez pedalele in lant,pentru altii daca vor sa SUNE

 

cel mai bine este sa stau in banca mea.....

:respect::drinka:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu cele spuse mai sus si va multumesc pentru pareri. fac cateva observatii:

referitor la delay si reverb ziceam mai sus:

Daca bucla este serie atunci totul e perfect. Daca e paralela atunci ar trebuie sa am pedala care imi lase doar componenta wet. In cazul asta daca pun un delay si un reverb si le vreau simultan, o sa primesc reverb doar pe replicile delay-ului, nu si pe semnalul initial. Daca stii vreo solutie, chiar as fi curios sa aflu daca se poate altfel.

In concluzie, evident, daca voi avea o bucla seriala, voi pune efectele de ambianta acolo.

 

Ca gen, spuneam ca urmaresc un ton la limita inferioara a distorsului. Ca exemplu, as putea da tonul gen foo fighters ca fiind cam cel mai agresiv la care voi ajunge.

 

si reconosc ca varianta cu pedala de distors in bucla nu am incercat-o. cu prima ocazie voi incerca pentru ca m-ati facut curios :)

Link to comment
Share on other sites

Se poate folosi fara pb un amp asa cum ai descris tu, cu un canal de clean-crunch si cu toate pedalele in fata. O fac o tona de chitaristi din zona pe care o vizezi si tu.

Din cele 3 mentionate Fender Hot Rod Deluxe isi face f bine treaba, are avantajul ca il poti proba si pe la noi in magazin. Engl nu prea are legatura cu ce spui tu, Laney nu il stiu dar pare un amp tot axat pe crunch/drive.

 

La buget de 800 Euro second hand deja ai multe optiuni.

 

Intrebare, poate putin off-topic - De ce neaparat pe lampi? Pedalele od/dist pe care o sa le folosesti nu o sa sune a TS, oricum le-ai pune si le-ai regla? La un moment dat nu o sa te saturi de TS si o sa iti iasa pe nas atata TS? :)

 

What? Cum ai ajuns tu la concluzia ca toate pedalele puse in fata unui amp pe lampi suna la fel??

Link to comment
Share on other sites

Am Fender 65 Deluxe Reverb Reissue si canalul 1 (cel fara tremolo si reverb) ia pedalele extrem de bine in fata, de fapt e cam standardul dupa care se fac cele mai multe pedale. Acelasi lucru il pot spune despre Twin Reverb, care in plus este ceva mai versatil datorita corectiei suplimentare pentru medii. Concluzia mea ar fi sa iei ceva SH ori DRRi or Twin Reverb in functie de cata putere ai nevoie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.