www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Sun Prea Departate De Grif


Guest Theo.d97
 Share

Recommended Posts

Guest Theo.d97

Am o chitara acustica ale carei corzi sunt prea departate de grif, aveti vreo idee ce as putea sa fac? Este o problema sau nu? Am auzit ca distanta dintre corzi si grif ar trebui sa fie de 2-3 cm dar la mine e de 5 cm (la cea mai groasa coarda).

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara acustica ale carei corzi sunt prea departate de grif, aveti vreo idee ce as putea sa fac? Este o problema sau nu? Am auzit ca distanta dintre corzi si grif ar trebui sa fie de 2-3 cm dar la mine e de 5 cm (la cea mai groasa coarda).

 

Pune niste poze, ca sa vedem despre ce-i vorba. Zona de imbinare a neck-ului cu corpul, cordarul, ceva poze din laterala, ceva acolo. Si cred ca vrei sa spui (sper) mm, nu cm.

Bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate reduce cat de cat actiunea prin scaderea inaltimii saddle-ului dar sunetul chitarei va avea de suferit datorita apaltizarii break-angle.

Chitara s-ar putea face ca la carte dar ar necesita instalarea unui truss-rod si neck reset. Aceste reparatii/modificari ar costa mai mult decat a costat chitara.

Cea mai simpla/ieftina rezolvare ar fi instalarea unor corzi silk&steel care au cea mai redusa tensiune dupa corzile de clasica si ajustarea saddle-ului.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Se poate reduce cat de cat actiunea prin scaderea inaltimii saddle-ului dar sunetul chitarei va avea de suferit datorita apaltizarii break-angle.

Chitara s-ar putea face ca la carte dar ar necesita instalarea unui truss-rod si neck reset. Aceste reparatii/modificari ar costa mai mult decat a costat chitara.

Cea mai simpla/ieftina rezolvare ar fi instalarea unor corzi silk&steel care au cea mai redusa tensiune dupa corzile de clasica si ajustarea saddle-ului.

Sau cumpararea unei alte chitare... :death:

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara acustica ale carei corzi sunt prea departate de grif, aveti vreo idee ce as putea sa fac? Este o problema sau nu? Am auzit ca distanta dintre corzi si grif ar trebui sa fie de 2-3 cm dar la mine e de 5 cm (la cea mai groasa coarda).

2-3 mm !

5 cm Asta-i arc nu chitara .

 

Chitara trebuie reparata ..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

omule...te inteleg perfect si eu am o hora exact acelasi model si am aceeasi problema...dar am rezolvat.o:am luat alta chitara...am observat ca acest defect il au aproape toate chitarile hora,fiind ca mai am prieteni care au tot Hora si au aceeasi problema.Eu i am scos batu ala alb unde sunt suruburile ce tin corzile( nu stiu cum ii zice la aia ) ;)

Edited by Nazby
Link to comment
Share on other sites

omule...te inteleg perfect si eu am o hora exact acelasi model si am aceeasi problema...dar am rezolvat.o:am luat alta chitara...am observat ca acest defect il au aproape toate chitarile hora,fiind ca mai am prieteni care au tot Hora si au aceeasi problema.Eu i am scos batu ala alb unde sunt suruburile ce tin corzile( nu stiu cum ii zice la aia ) ;)

 

Daca ai scos "batul ala alb" , de langa "suruburi" ( banuiesc ca te referi la cordar) s-a modificat cumva si intonatia ? daca mai exista. Intreb si eu...ca sa ne referim la un singur aspect.

Cum ai reglat apoi eventuala "anomalie" ? nu stiu daca diferenta este chiar de luat in considerare, dar poate merita sa descrii cum ai rezolvat situatia aparuta!

 

Prietene, atentie la ce postam pe forum, s-ar putea ca unii chiar sa aplice ceea ce citesc, fara sa verifice !!!

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Tu nu prea mai ai ce face si nu cred ca are sens sa faci vreo investitie in aceasta chitara.

 

Pe viitor, incearca sa nu mai pui corzi de metal pe o chitara clasica (cauta pe net diferenta dintre o chitara acustica clasica si o chitara acustica western, pe cea clasica se folosesc corzi de nylon). E normal sa apara aceasta problema la toate chitarele clasice care nu au fost construite pentru corzi metalice si totusi pe care s-au pus corzi metalice (nu vreau sa intru in mai multe detalii pentru ca exista deja un topic recent in care se vorbeste mai pe larg de aceasta problema).

 

Toate cele bune si sarbatori fericite! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Dupa poze pare sa fie o chitara clasica, iar tu pare sa ii fi pus corzi de metal. Acest lucru este total gresit, deoarece corzile metalice trag foarte tare de gat, iar, in absenta tijei metalice (truss rod) din interiorul gatului, acesta se curbeaza. E exact ce ti s-a intamplat tie. Dupa cum a spus si Riccardo, ii trebuie corzi de nailon.

 

Chitara e, cel mai probabil, compromisa. Totusi, poate ii mai poti face ceva ca sa reduci actiunea. Scoate-i corzile si scoate cordarul (bucata alba de plastic de care se prind corzile pe "fundul" chitarii). Trebuie scoasa DOAR partea alba, nu si "chestia maro" in care se infige ea. S-ar putea sa trebuiasca sa folosesti un cutit sau altceva cu rol de pana ca sa il scoti de acolo. Pileste-l vreo 1 mm, uniform pe toata lungimea, pe partea care intra in chitara, si pune-l la loc. Nu il pili pe partea de sus (cea din contact cu corzile), pt ca se poate sa strici intonatia chitarii. Pune-l la loc, pune-i noile corzi de nailon si acordeaz-o bine. Canta la ea si trage de corzi pana vezi ca nu se mai dezacordeaza asa repede.

Probabil ca o sa iti zbarnaie corzile in anumite pozitii, dar macar se va putea canta mai usor la ea. Daca actiunea nu a scazut satisfacator si corzile nu bazaie prea rau, poti sa repeti operatiunea si sa mai pilesti 1mm din cordar. Daca corzile bazaie prea rau, nu mai pili, orice-ar fi :)

 

Sper sa iti fie sfatul cu folos!

La multi ani,

Matei

Edited by Matei Negriu
Link to comment
Share on other sites

Deci ai scris aiurea 5 cm !!!

 

Trebuia sa pozezi gatul din lateral cu ceva material contrastant pus in spatele corzi ca sa se poata observa distana .

 

La fel sa pozezi chitara din lateral ,,sa se vada daca gatul nu este curbat sau are unghiul gresit fata de corp .

 

Interesant ar fi si sa vedem cum arata gatul si corpul din lateral fara corzile montate ...

ca sa se vada unghiul sau curbura se poate aseza pe gat+corp un linear lung ,,,

 

 

La foarte multe chitare ( nu numai Reghin) am vazut ca au gatul montat gresit intr-un unghi ce duce coarda "sub" inaltimea calusului ..daca vrem sa reglam o "actiune" playabil-a.

 

 

 

La un moment dat se gaseau chitare acustice la care se putea regla unghiul gat8ului fata de corp ..dar nu am mai vazut de mult timp ..

 

Eu am o chitara "Jackson" ..ceva chinezesc o fi am primit- o cadou ,,,a trebuuit sa pilesc calusul ( plasticul alb ) apoi a trebuit sa pilsesc si din partea din fata plasticului alb deoarece corzile se culcau pe acesta si nu mai corespundea octavei ,

Gatul este drept ,,din bara de otel nu aveam ce sa reglez ,,,deci nu numai Reghin face nazbatii din acestea ...

Acest lucru trebuie observat cand cumperi chitara ,,eu cum am primit cadou doar am rezolvat problema "dupa ",,ca sa se poata canta la chitara ,

 

Acum doua luni am facut acelasi lucru la o chitara Takamine electroacustica ...minunata ..a trebuit sa pilesc "plasticul alb" si sa renuntat la corzile groase ,

Coarda E-ul 6 a fost indepartata ...am montat coarda A in loc de E su tot asa toate corzile mutate cu o pozitie si am pus inca o coarda "e" 0,1 ..in acest fel a ajuns "playabil"-a chitara ,

 

Daca nu se poate rezolva din pilirea calusului sau/si indreptarea gatului este nasul caci ar trebi dezlipit gatul si remontat corect ...ce implica un atelier de lutier ...plus un lutier ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca ai scos "batul ala alb" , de langa "suruburi" ( banuiesc ca te referi la cordar) s-a modificat cumva si intonatia ? daca mai exista. Intreb si eu...ca sa ne referim la un singur aspect.

Cum ai reglat apoi eventuala "anomalie" ? nu stiu daca diferenta este chiar de luat in considerare, dar poate merita sa descrii cum ai rezolvat situatia aparuta!

 

Prietene, atentie la ce postam pe forum, s-ar putea ca unii chiar sa aplice ceea ce citesc, fara sa verifice !!!

 

mie mi se pare ca nu este nici o diferenta cu sau fara...:) dar poate sunt si oleaca afon si nu imi dau seama :))...nu am spus niciodata ca e bn ce am facut eu...doar mi-am prezentat parerea.

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca nu este nici o diferenta cu sau fara... :) dar poate sunt si oleaca afon si nu imi dau seama :))...nu am spus niciodata ca e bn ce am facut eu...doar mi-am prezentat parerea.

 

Dar unii o pot interpreta ca pe o solutie aplicabila, si taman asta nu-i bine.

Pentru coborarea action-ului se pot pili (adanci) santurile corzilor in acel calus, dar nu trebuie scos de tot, coarda isi va gasi punct de sprijin ori prea in fata ori prea in spate (depinde de forma cordarului) si nu mai ai punctul de intonatie reglat deloc.

Postul de mai sus nu l-am scris cu rautate, doar ca trebuie sa ne expunem parerile mai cu atentie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Dacă chitara nu a avut problema asta de la început, e foarte posibil să se fi deformat griful din cauza tensiunii corzilor (în cazul în care a fost ţinută acordată permanent şi nu a fost cântată). Fiind vorba de un model mai vechi de Hora, e puţin probabil să aibă truss rod instalat. Distanţa corzilor faţă de grif e destul de mare, se vede şi din poze, nu cred că reducerea înălţimii cordarului va rezolva problema (maximul raşchetabil din baza căluşului e de vreo 2 mm). Cred că singura soluţie ar fi să viziteze un lutier, nu prea văd rezolvări DIY în cazul ăsta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.