www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sticker Chitara


tsamitros1
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti de stickere pe chitara? Mie imi plac in mod special cele pe griful chitarei, pe tastiere. Imi poate recomanda cineva de unde as putea achizitiona vreunul si/sau care ar fi cea mai buna metoda de aplicare? Dupa parerea mea, stickerul te reprezinta pe tine si stilul tau de aceea tin sa mentionez ca detin o chitara electroacustica, stilul fiind ceva linistit, folk, nicidecum spre rock (de oricare ar fi).

post-18994-0-05085900-1356009076_thumb.jpg

post-18994-0-15474900-1356009108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi plac stickerele pe chitara, mi se par o metoda interesanta de a iti personaliza instrumentul :D. Nicio chitara din cele pe care le-am avut/le am nu a scapat nepersonalizata in felul asta :lol:.

 

Le prefer insa pe corp, nu pe grif. Ma gandesc ca griful fiind o zona, sa zicem, mai... solicitata, exista sanse destul de mari sa te trezesti cu stickerele zburand de pe grif de la prea mult cantat. Si mai rau e daca mai ramane si lipici de la ele...

 

Am facut asa mai demult, la o chitara clasica fara inlay-uri pe fretboard - i-am lipit niste stelute din autocolant, dar s-au facut praf dupa vreo 2-3 luni, si a trebuit sa le dau jos... deci nu stiu daca sa recomand asa ceva...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Inlayurile ar fi ideale, dar nu cred ca m-as descurca personal sa le aplic. Am inteles care ar fi "bubele" cand aplici un sticker pe corpul chitarei (in principal contrastul evident), dar pe grif care ar fi? Sa zicem, aplic stickere, se dezlipesc, asta e! Ramane la fel diferenta de culoare/lipici?

 

Si mie imi plac stickerele pe chitara, mi se par o metoda interesanta de a iti personaliza instrumentul :D. Nicio chitara din cele pe care le-am avut/le am nu a scapat nepersonalizata in felul asta :lol:.

 

Le prefer insa pe corp, nu pe grif. Ma gandesc ca griful fiind o zona, sa zicem, mai... solicitata, exista sanse destul de mari sa te trezesti cu stickerele zburand de pe grif de la prea mult cantat. Si mai rau e daca mai ramane si lipici de la ele...

 

Am facut asa mai demult, la o chitara clasica fara inlay-uri pe fretboard - i-am lipit niste stelute din autocolant, dar s-au facut praf dupa vreo 2-3 luni, si a trebuit sa le dau jos... deci nu stiu daca sa recomand asa ceva...

 

 

Nu sunt stickere speciale pentru chitara?

Link to comment
Share on other sites

inlay inseamna material incrustat in lemn, se sapa locasuri dupa forma dorita si in ele se pun piesele decorative - din sidef, abalon sua orice altceva. Apoi se slefuiesc/lustruiesc. Este munca multa si asa ceva este scump.

 

Asta am inteles, de aceea am abandonat ideea :) "Inlayurile ar fi ideale, dar nu cred ca m-as descurca personal sa le aplic."

 

Pe mine ma intereseaza defectele unui sticker pe grif, de unde as putea cumpara unul si cum se aplica cel mai bine. Imi poate explica cineva?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca gasesti formele respective asa, insa poti sa iti faci la comanda.Duci formele respective, insa trebuie sa aiba o calitate mare deoarece trebuie vectorizate, etc.

 

Pozele acelea sunt doar reprezentative :)) sunt faine, da, dar am pus numai asa ca sa fiu inteles mai bine. Evident, nu am reusit :P

 

Am gasit un site http://www.inlaysticker.com/ belea! Dar m-as limita la Romania..

Link to comment
Share on other sites

Daca cunosti pe cineva la o firma de productie publicitara, poti sa iti faci desenul in Corel sau alt soft in format vectorial si iti poate taia autocolant pe cutter-plotter. Folosesti autocolant de calitate si ar trebui sa fie suficient de rezistent.

Era pe aici un topic cu cineva care a facut asa ceva dar nu reusesc sa il gasesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt stickere speciale pentru chitara?

 

Sincera sa fiu, habar n-am daca exista stickere speciale - eu pentru corp mi-am facut ultimul sticker pe stickerelaptop.info (sper sa nu se considere reclama sau ceva). Repet, nu stiu insa cat de ok ar fi sa aplici asa ceva pe grif, materialul e cam grosut, si ma gandesc ca l-ai putea agata foarte usor cu degetele in timp ce canti, iar in timp... :death:

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu sunt "stickere speciale pentru chitară".

 

Din ce am vazut mai devreme pe unele siteuri, da exista. Trebuie doar sa caut unul in Romania (daca este asa ceva)

 

Daca cunosti pe cineva la o firma de productie publicitara, poti sa iti faci desenul in Corel sau alt soft in format vectorial si iti poate taia autocolant pe cutter-plotter. Folosesti autocolant de calitate si ar trebui sa fie suficient de rezistent.

Era pe aici un topic cu cineva care a facut asa ceva dar nu reusesc sa il gasesc.

 

Da, dar din cate am inteles sunt prea groase pentru taste.. Cu toate ca imi place de numa`, mai bine nu ma risc decat sa las cine stie ce "resturi" pe grif..

 

Cand am sa gasesc ceva special pentru grif, am sa postez si aici :P

Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat de aici http://www.flexguitars.com/

pretul afisat include si transportul pana in RO.

 

Probabil e problema de la browserul meu, nu ma lasa sa dau click nicaieri. Adica imi apare saitul ca niste imagini.

 

Acum am vazut pe http://www.inlaysticker.com/ ca scrie -

FREE Shipping To Worldwide. Chiar sa trimita pe gratis spre Romania?

Link to comment
Share on other sites

Din ce am vazut mai devreme pe unele siteuri, da exista.

Tinere, nu. Așa cum nu există nici cabluri pentru chitară, lac pentru chitară, șurubelniță pentru chitară ș.a.m.d., chiar dacă unele entități comerciale ar vrea să crezi asta și să le dai mai mulți bani pentru un produs "special".

Există diverse tipuri de autocolant, în general din PVC, de diverse grosimi, cu diverși adezivi, cu rezistență UV, la umezeală, la diverse temperaturi etc. Unele sunt mai potrivite acestei aplicații decât altele dar asta nu înseamnă că au fost făcute special pentru a fi lipite pe chitară.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tanar sunt :) Eu ma gandeam la faptul ca stickerele ce le-am vazut pe diverse site-uri pentru chitara, sunt facute sa le poti folosi expres pe instrument. Adica au o anumita grosime, aluneca degetul usor, nu se "agata" repede etc. Da, sunt diverse tipuri de autocolant, dar nu cred ca pot lua un autocolant de la Mesterul Casei cu 5 LEI/m2 si sa il aplic pe chitara. Nu stiu cat de bine s-o impaca lipiciul cu lacul chitarei si cat de bine se da jos mai apoi.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, stickerul te reprezinta pe tine si stilul tau (...)

Sunt tentat sa te compar cu un adolescent care se gandeste sa isi faca un tatuaj. Ar avea cam aceleasi motivatii: desi nesigur in legatura cu identitatea lui, vrea cu orice pret sa comunice ceva, orice, despre sine, nonverbal.

La fel ca adolescentul cu gandul la tatuaje, nu crezi ca e mai bine sa lucrezi la un stil definitoriu, la personalitatea ta verbalizata prin compozitie si interpretare, inainte sa "iti faci tatuajul" ? Eventual, pana la punctul in care realizezi ca poti spune mai multe despre tine cantand la chitara decat prin aplicarea unui sticker pe grif ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt tentat sa te compar cu un adolescent care se gandeste sa isi faca un tatuaj. Ar avea cam aceleasi motivatii: desi nesigur in legatura cu identitatea lui, vrea cu orice pret sa comunice ceva, orice, despre sine, nonverbal.

La fel ca adolescentul cu gandul la tatuaje, nu crezi ca e mai bine sa lucrezi la un stil definitoriu, la personalitatea ta verbalizata prin compozitie si interpretare, inainte sa "iti faci tatuajul" ? Eventual, pana la punctul in care realizezi ca poti spune mai multe despre tine cantand la chitara decat prin aplicarea unui sticker pe grif ?

Sunt tentat sa te compar cu un adolescent care se gandeste sa isi faca un tatuaj. Ar avea cam aceleasi motivatii: desi nesigur in legatura cu identitatea lui, vrea cu orice pret sa comunice ceva, orice, despre sine, nonverbal.

La fel ca adolescentul cu gandul la tatuaje, nu crezi ca e mai bine sa lucrezi la un stil definitoriu, la personalitatea ta verbalizata prin compozitie si interpretare, inainte sa "iti faci tatuajul" ? Eventual, pana la punctul in care realizezi ca poti spune mai multe despre tine cantand la chitara decat prin aplicarea unui sticker pe grif ?

 

Pe de-o parte ai perfecta dreptate. Mult mai important este ceea ce canti decat instrumentul in sine. Apreciez si am un respect enorm pentru instrumentistii foarte buni, dar care canta pe instrumente vechi, ruginite, crapate si totusi, suna bestial! Pe de alta parte nu sunt de parere ca personalizandu-ti instrumentul (in cazul meu, chiar nimic extravagant!) iti afecteaza "personalitatea ta verbalizata prin compozitie si interpretare", indiferent de instrument.

 

Pft, nu înțelegi gestalt-ul muzico-vizualo-teatralo-fashionist! Tu ești de modă veche, de pe vremea când muzica se asculta.

 

Traiasca ironia! :)) Vreti sa uploadez imagini cu chitaristi avand chitarile personalizate, "tatuaje" si alte cele? Nu ma compar cu absolut nimeni si consider ca topicul meu a fost si este ceva simplu, modest. Nu cred ca sunt primul si nici ultimul care VREA sa aplice sticker pe chitara. Daca considerati faptul ca postarea in sine si vorbele mele au fost deplasate, atunci va rog spuneti. Nu are rost sa ne bagam in "polemici" cand e vorba doar de un SIMPLU STICKER aplicat pe griful unei chitare. ROG RECITITI TOPICUL.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai inteles. Nu ti-a spus nimeni sa nu iti pui stickere. E chitara ta si poti sa iti bati joc de ea in orice fel doresti, cu stickere, semnaturi sau fraze semnificative aplicate cu markerul pe body, strasuri, capace de bere, beteala lipita de grif cu prenandez etc.

Ce am incercat sa iti spun e ca ea este - sau poate deveni, daca nu este inca - personalizata, prin modul in care canti la ea. E un aspect care tinde sa le scape celor care au initiative asemanatoare de cosmetizare a instrumentului, nu neaparat si tie, dar ti-am spus pentru orice eventualitate.

 

Mult succes in proiectul tau.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai inteles. Nu ti-a spus nimeni sa nu iti pui stickere. E chitara ta si poti sa iti bati joc de ea in orice fel doresti, cu stickere, semnaturi sau fraze semnificative aplicate cu markerul pe body, strasuri, capace de bere, beteala lipita de grif cu prenandez etc.

Ce am incercat sa iti spun e ca ea este - sau poate deveni, daca nu este inca - personalizata, prin modul in care canti la ea. E un aspect care tinde sa le scape celor care au initiative asemanatoare de cosmetizare a instrumentului, nu neaparat si tie, dar ti-am spus pentru orice eventualitate.

 

Mult succes in proiectul tau.

 

Winston despre ce vorbesti este un nivel prea inalt pentru mine. Adicatelea, nu sunt chiar asa un bun chitarist comparativ cu ceilalti membri ai forumului. Chitara pe care vreau sa aplic sticker o voi da la sora-mea la inceputul anului 2013, e o mica afacere ce am facut-o impreuna. M-am pus in prim-plan in acest topic deoarece nu vroiam sa vorbesc despre alta persoana si fiind stiluri apropiate, stiu cum ar vrea sa arate si ce pretentii are.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

Ma numesc Sorin, chitarist de duminica si e primul meu post. M-am gandit sa scriu aici pt. ca jobul meu consta in munca pe cutter-plotter si alte chestii de advertising.

Pot ajuta pe oricine doreste sa-si personalizeze chitara, free of charge si in limita timpului disponibil.

Eu ma ocup de vectorizare, taiere si instructajul pt. montaj iar restul il priveste pe beneficiar (achizitionarea foliei si drumul pana la mine, in Chitila, Ilfov).

Deasemenea pot indruma catre o firma ce vinde autocolant profesional, de toate felurile si culorile.

Eu pana acum nu mi-am stickuit chitara pt. ca nu m-am hotarat ce as pune pe ea ca sa ma reprezinte.

Deci, doritorii ma pot contacta pe 0722.888.538, inca odata; free of charge.

 

P.S Pt. cei din alte localitati; nu ma pot ocupa de trimitere prin posta sau curier.

Edited by impaiatu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Omule chiar nu pricep ce vrei sa zici. Care-i afirmarea cand un anonim arunca o ironie unui alt anonim?

Cred ca esti foarte frustrat pt ceva ce nu are rost. Asa e la inceput cand nu stii multe si nu pricepi multe. Orice sfat bun cu o doza de umor ti se pare ceva rautacios poate chiar malefic.

 

Maaan, chiar nu e nevoie sa pricepi. ROG RECITITI TOPICUL, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.