www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Live


gagai
 Share

Recommended Posts

Saptamana trecut am sustinut cu trupa mea un mic concert intr-un club mic si am observat ca amplificatorul care il am eu ( Marshall MG 15) nu prea se auzea ( difuzor doar de 8", i-am pus microfon dar nu eram asa multumit de sunet), celalalt chitarist insa avea un harley benton de 60W( difuzor 12" celestion) cred si nici nu a mai avut nevoie de microfon sau ceva, se auzea destul de tare, acum vreau sa va cer sa imi recomandati si mie un amplificator ieftin de 60-100W ca sa ma pot auzi si eu mai bine? Chitara e Squier Affinity( humbucker seymour duncan in bridge) si folosesc un pedalboard micut pentru efecte.

Link to comment
Share on other sites

Era odată un Kustom Quad de 65W la MP, pe care pusesem ochii, numa' că era cam mult pentru ce-mi trebuia mie şi am renunţat pentru unul de 30W... Nu ştiu dacă mai e, însă genul ăla ar fi o variantă ok... Dif de 12" Celestion, canal de clean bun pentru pedalele tale, mai are şi el nişte efecte, LOOP...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... vox valvetronix...

 

Le-au echipat cu canal de clean mai nou sau ce ?...

Am avut un AD30VT şi tocmai lipsa unui canal de clean m-a făcut să-i fac vânt...Ca modeling amp sunt destul de ok... Păcat de difurile alea Celestion de 12" de pe ele... N-au fost în stare să le utileze decât cu o "gaură" de footswitch...

E o părere pur personală ! Personal, prefer la orice oră Guitar Rig în locul unui Vox...

 

.

Link to comment
Share on other sites

sustin ce zice FiveseveN... conteaza foarte mult difuzorul, si, implicit, cabinetul. incearca sa te orientezi spre ceva cu dif de 12" sau, eventual, de 10".

wattajul nu e o problema asa de mare, in conditiile in care poti sa preiei oricand ampul cu un microfon, si sa il tragi si intr-un monitor, ca sa auzi ce faci.

eu pot sa zic ca m-am descurcat destul de bine cu un Pathfinder de 15W. m-am auzit destul de ok pe o scena de club, stand, ce-i drept, destul de aproape de el, chit ca are dif de 8".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai ce canal de clean ii trebuie ? are modelul ala "boutique clean"(dupa un dumble )care suna foarte ok ca si clean pe vt30 -ul care l-am avut.Chiar n-am avut amp pe care sa sune mai bine humbucker-ele pe clean ca vox-ul ala.Lua pedalele foarte ,foarte bine.Cat despre cat de puternic era ....trepidau geamurile si intrau cainii in cotet cand ajungeam pe la ora 3 cu volumul. Suna prea hi-fi cu single coil ...asta nu-mi placea la el ,dar ad50vt-ul care are dif de 12 sunt sigur ca suna mai echilibrat ,mai plin,plus ca are si modelul ala UK 70's(dupa marshall clasic) pe care vt-ul nu-l avea.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu e o chestie personala nu prea imi place modellingul, imi place ce au facut blackstar cu ISF si line 6 cu dt25 dar ala nu e modeling, nu prea ii vad rostul cu alte cuvinte. ( As prefera sa am un Mesa Boogie decat un aplificator care sa copie un Mesa Boogie, prefer ,, the real thing")

Link to comment
Share on other sites

Bro, in primul post ai scris ca "nu se prea auzea" si apoi ca "nu erai asa multumit de sunet". Which one is it?

 

Daca nu se prea auzea dar iti place tonul de MG15, e simplu: ia-ti un MG100. O sa fie acelasi ton, doar ca o sa ai 100W. Sunt ieftine si reliable, chiar am vandut unul sapt trecuta si am vazut ca mai vand si altii pe la sectiunea de mica publicitate. Sau varianta head+cab, etc.

 

Daca nu esti multumit de sunet, nici nu mai conteaza ca ai prea putini W. Mergi si probeaza mai multe ampuri si alege ce ti se potriveste sau foloseste-te de sugestiile de mai sus ale colegilor de forum.

 

Oricum ar fi, eu iti urez spor la gasit ampul cel mai potrivit pt tine! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu e o chestie personala nu prea imi place modellingul, imi place ce au facut blackstar cu ISF si line 6 cu dt25 dar ala nu e modeling, nu prea ii vad rostul cu alte cuvinte. ( As prefera sa am un Mesa Boogie decat un aplificator care sa copie un Mesa Boogie, prefer ,, the real thing")

da' cu squierul ala ce-i ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

te salut. nu sunt chitarist, dar cred ca pot sa-ti dau o sugestie... ca am ascultat destui chitaristi si am analizat sculele lor de scena....

 

daca nu ai un buget prea mare.... si nici nu te tenteaza(chiar si in viitor...) un amplif pe lampi... atunci cea mai buna solutie este sa iti faci rost de un amplif pe tranzistori, care sa aiba un CLEAN cat mai bun posibil, pe care sa-l "murdaresti" cu diverse pedale de overdrive si distors...

 

ca sa ai o plaja de frecvente cat mai larga posibil... cred ca este OBLIGATORIU sa ai un ampplif cu difuzor de 12" !!! difurile de 8" si de 10" au predominanta de medii inalte si ceva medii joase... prea putine frecvente joase... un difuzor de 12" iti va reda o plaja mai larga din frecventele chitarei... in plus... va impinge mai mult aer si se va auzi "mai tare".... ca sa zic asa...

 

dar este buna si o varianta de amplif cu difuri de 10" , doar daca sunt doua !!! cum e cazul acestui model(care a existat in Romania in urma cu multi ani !)... un sunet foarte bun la un amplif cu tranzistori !

 

http://www.ebay.com/itm/Fender-Princeton-Chorus-Amp-2x10-Footswitch-Included-/271123827098?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f203d499a

 

am vazut la un chitarist un amplif PEAVEY, din seriile mai vechi, mi se pare ca era initial destinat pt. amplificarea claviaturilor... un amplif cu un sunet de clean excelent... avea doar VOLUM, BASS, MIDDLE, TREBLE... atat !

 

ampul ala avea vreo 60W... chitaristul folosea un TS9 si parca inca o pedala... plus un delay si un reverb... nu mai stiu in ce ordine...

 

ideea este ca scotea un sunet foarte bun... dintr-un amplif pe transzistori...

 

stiu ca importante sunt si cablurile de conectare intre pedale, ca sa ai cat mai putine pierderi de semnal... sau alte zgomote reziduale... si mai este si discutia celebra cu pedalele cu TRUE BYPASS... care sa nu manance din sunet... aici e o alta discutie.... voi chitaristii stiti mai bine !!!! ;):D

 

ca o sugestie... o idee... cauta si probeaza niste amplifuri pe tranzistori care sa aiba un CLEAN cat mai bun si la volum mai mare... adica pe masura ce maresti volumul, CLEAN-ul sa nu se transforme prea repede(sau deloc chiar !) in CRUCH sau intr-un usor drive...

 

in felul asta pedalele de drive si distors pe care le posezi o sa-si faca treaba cat mai bine si mai definit...

 

unul dintre cele mai bune modele de amplifuri pe tranzistori pe care l-am auzit in Romania... este acest model... din pacate nu se mai fabrica !!! a fost un model EXCELENT, FOARTE REUSIT, fabricat de Fender in USA !!! daca la un moment dat o sa gasesti asa ceva... nu e de ratat !

 

http://support.fender.com/manuals/guitar_amplifiers/Stage_112SE_manual.pdf

 

http://www.gelbmusic.com/rentals/Fender_AMP_Stage112.jpg

 

o alta solutie o reprezinta ceva de genul asta:

 

http://www.gumtree.com.au/s-ad/padstow/guitars-amps/peavey-basic-112-last-of-the-usa-made-ones/1008888310

 

http://www.ebay.com/itm/PEAVEY-KB-A-100-KEYBOARD-BASS-AMPLIFIER-GOOD-CONDITION-/150965741800?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23264268e8

 

http://www.ebay.com/itm/PV-Peavey-KB60-Keyboard-Amplifier-/321043179528?pt=Keyboards_MIDI&hash=item4abfaa2808

 

 

sper sa te ajute sugestiile mele ! ca o parere personala... cauta niste amplifuri SECOND HAND in stare cat mai buna ! poti sa ai niste surprize super placute sa gasesti niste scule de exceptie, la niste preturi foarte bune !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stiu ca amplificatoarele pe lampi sunt baza, doar ca momentan strang banii pentru un studio si acolo o sa iau amplificatoare bune, dar stiu ca multi chitaristi au folosit solid state si au un ton legendar, si am o intrebare cum e treaba cu ebay ca am vazut ca au preturi bune, cat costa transportul si mai important nu se trag tepe? am luat second hand de aici de pe forum deci o sa fiu cu ochii la mica publicitate, doar daca nu apare nimic interesant mai dau putin si iau ceva nou, doar ca inca nu stiu exact ce sa iau nou, imi puteti recomanda un magazin de incredere?

 

de asta ce ziceti? arata interesant si iau si un cab de 2x12" si arata ca un rig promitator

Link to comment
Share on other sites

daca dispui de 5-600 ron atunci un Fender FM 212 R este destul de ok pentru ce doresti, dar daca pui la bataie 1000-1200 ron atunci poti incerca sa iei un Trace Elliot Super Tramp, este unul dintre cele mai bune ampuri Solid State, iar pentru ce spui ca performezi este mai mult decat ok.

un amp precum cel de aici: http://forums.rgc.ro/topic/54711-amplificator-trace-elliot-super-tramp-80w/page__p__544573__hl__trace%20elliot%20super%20tramp__fromsearch__1#entry544573

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.