www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reghin = Kansas


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

http://www.ebay.co.uk/itm/Vintage-Kansas-6-String-Acoustic-Guitar-Parlour-Size-Made-in-Romania-c1960s-/261141534821?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item3ccd3f9865

 

Iata vestita chitara din placaj de fag si bridge de plastic produsa la Reghin in anii de demult, licitata pe ebay UK!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta a fost prima mea chitara , un prieten care avea o electrica si un fender acustic mi-a facut-o cadou ( si tin minte ca a trebuit sa merg sa o recuperez de la ceva fata care a tinut-o pe un balcon inchis , s-a bombat spatele si s-a dezlipit putin imbinarea griff corp) . Daca stau sa ma gandesc mai gasesc 2 din astea pe undeva pe la prietena mea pe acasa, insa toate sunt modificate . Tin minte ca grifful /tastiera avea o curbura (radius ) ciudat , probabil s-a uscat urat rosewood sau din ce lemn era si era concava , deci in loc de radius pozitiv era negativ .

 

Acu vreo 2 saptamani navigam pe ebay.uk si am dat chiar de un Reghin electric , de tip stratocaster negru cu rosu (un fel de sunburst badaran ) din ala cu headstock urias si lung.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.