www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

K L O N


Recommended Posts

Am facut eu un demo, cam lung dar am vrut sa arat cum suna cu Strat, Tele si humbuckere (PRS)

Ampul (o copie Matchless Lightning) e setat la fel pentru toate chitarile, pedala are tonul la jumate (ulterior mi-am dat seama ca ar fi fost bine sa deschid un pic tonul la sampleurile cu gain mai mare), gainul creste de la mic la mediu si mare.

Detaliile sint in comenturile de pe Soundcloud

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi l-am facut cadou. Impresie:amazing, a meritat.

S-ar impune un review mai amplu; deocamdata succint:

 

Pros.-super low drive overdrive

-transparent

-super clean boost

-dimensiune mica a carcasei

-excelent cu amp.Fender

-constanta indiferent de volum

Cons.

-buton pot.spartanic(nu se poate actiona cu piciorul)

 

Recomand.

post-10168-0-91655800-1356420981_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

inca nu s-a dat ?:) eu sunt mega incantat de a mea, sincer sa fiu n-am nici o idee cum suna originalul pentru ca...e o caruta de bani, dar original, neoriginal, pedala asta suna excelent, incercati macar.

Link to comment
Share on other sites

inca nu s-a dat ? :) eu sunt mega incantat de a mea, sincer sa fiu n-am nici o idee cum suna originalul pentru ca...e o caruta de bani, dar original, neoriginal, pedala asta suna excelent, incercati macar.

 

Apropo de original:

foarte interesant ca o pedala mult mai ieftina este identica sonic cu kon.
Link to comment
Share on other sites

n-are nicio legatura in realitate. kalamazoo este clona de tubescreamer.

daca la klon treci cu gainul de ora 9, e o pedala care nu ti se potriveste :) pt ca nu e pedala de drive.

ea te ajuta sa te auzi f bine in mix sau live.

teste ca in exemplul de mai sus sunt pana si cu bad monkey. din ciclul - cum poti seta un klon sa se auda prost :)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Eu am mare incredere in Andy pt ca il urmaresc de ceva ani. Pe de alta parte nu am avut in maini klon pana acum. Cert e ca pana la un punct sunt cel putin identice. Adica vrei sa spui ca de la un punct incolo klon isi leapada haina de od si se transforma intr un distors?

 

Si apropo, kalamazoo chiar nu mi se pare ca suna prost. Mai mult, admir de ceva vreme multe dintre pedalele lor, cum ar fi si englishman.

Link to comment
Share on other sites

pai nu poate fi distors, cel putin atata vreme cat nu e nici overdrive, cel putin in sensul de OD-ul cu care suntem obisnuiti. si culmea... nici boost nu este.

nu murdareste decat vag, abia cu gainul dupa ora 15-16.

pana la 9-10 este transparent, dar cu multa caldura. apoi apar armonice pronuntate, pe masura ce greste gainul, dar fara s a murdareasca.

ca sa obtii ce ai auzit la andy, soundul poate fi dat de statie, care e dusa in overdrive prin marirea outputului din klon.

sau pui un klon in fata lovepedal pt mai multa caldura, fara a-i afecta tonul.

 

ps:vad ca esti din bucuresti - poti sa dai o fuga pana la mine si sa vezi despre ce e vorba :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.