www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose Infundat


bogdanf
 Share

Recommended Posts

salut. am o problema cu un sistem de prindere floyd rose. sunt incepator la chitara electrica si am incercat sa fac pe-a mesteru manole si sa-mi reglez gatul de la tija, fiind familiarizat cu asa ceva de la chitarele acustice. as vrea sa pot da mai multe detalii dar inca ma bate floydul in ultimul hal. nu stiu cum, dar am reusit sa "infund" bridge-ul in asa fel incat sa nu poata fi folosit. multi imi dadeau sfaturi sa ma bag la arcurile din spate. numai ca acolo nu am umblat. deci ar fi de preferat metoda mersului invers. cum l-am infundat, asa trebuie sa-l si desfund:)). sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Razorkiss

Daca ai pus corzi mai subtiri pe chitara trebuie sa slabesti arcurile care probabil erau setate pentru corzile cu care a venit chitara...asta presupunand ca nu ai scos corzile de a cazut tremolo-ul in body.Daca intr-adevar ai scos corzile pur si simplu pune corzile la loc si acordeaza-le treptat si in paralel(sa nu se rupa una sau sa nu indoi eventual floydul in caz ca e vreun licensed intrucat arcurile floydului opun rezistenta). Ideea la floyd ca la orice floating tremolo e ca trebuie sa fie un echilibru intre rezistenta pe care o opun arcurile si cea pe care o opun corzile.

Link to comment
Share on other sites

salut. am o problema cu un sistem de prindere floyd rose. sunt incepator la chitara electrica si am incercat sa fac pe-a mesteru manole si sa-mi reglez gatul de la tija, fiind familiarizat cu asa ceva de la chitarele acustice. as vrea sa pot da mai multe detalii dar inca ma bate floydul in ultimul hal. nu stiu cum, dar am reusit sa "infund" bridge-ul in asa fel incat sa nu poata fi folosit. multi imi dadeau sfaturi sa ma bag la arcurile din spate. numai ca acolo nu am umblat. deci ar fi de preferat metoda mersului invers. cum l-am infundat, asa trebuie sa-l si desfund:)). sfaturi?

 

Ai auzit de CANTAR ...BALANTA ....de ..:" BALANTA SIBIU .."

 

La ore de mecanica /fizica ai chiulit .

 

De desfundat se desfunda cu o surubelnita ...

 

F1=F2 si balanta este in echilibru ..

 

"metoda mersul invers "...deci pui la loc corzile .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

oameni buni. imi cer scuze daca nu am fost destul de precis. chitara e cumparata recent si nu i-am schimbat corzile. m-am jucat, ca sa zic asa, cu tija din gat (care se seteaza de la head). ma gandeam ca raspunsul problemei se-nvarte in jurul tijei sau ceva... imi pare rau ca nu pot detalia fiindca inca nu am invatat inca cu ce se mananca treaba asta. nu am gasit nimic asemanator pe net cu problema cu care ma confrunt si am zis sa intreb si eu pe-aicia de oamenii care se pricep gandindu-ma ca e o problema frecventa la incepatori de teapa mea. daca inca sunteti confuzi voi incerca sa pun ceva poze cat de curand. le multumesc celor care au incercat sa dea o mana de ajutor. Respecte!

Link to comment
Share on other sites

oameni buni. imi cer scuze daca nu am fost destul de precis. chitara e cumparata recent si nu i-am schimbat corzile. m-am jucat, ca sa zic asa, cu tija din gat (care se seteaza de la head). ma gandeam ca raspunsul problemei se-nvarte in jurul tijei sau ceva... imi pare rau ca nu pot detalia fiindca inca nu am invatat inca cu ce se mananca treaba asta. nu am gasit nimic asemanator pe net cu problema cu care ma confrunt si am zis sa intreb si eu pe-aicia de oamenii care se pricep gandindu-ma ca e o problema frecventa la incepatori de teapa mea. daca inca sunteti confuzi voi incerca sa pun ceva poze cat de curand. le multumesc celor care au incercat sa dea o mana de ajutor. Respecte!

 

Un desen "tehnic", o schita simpla cu starea.... gat.corp, bridge ...niste cote tastiera .<..distana > corzi ,,,de-a lungul gatului ,,si pana la calus , si devine clara situatia .

 

Si pozele sunt OK dar sa fie bine facute din unghiuri bune....

 

Daca zici ca numai la "truss rod" ai umblat ... singurul lucru ce putea sa apara daca strangi tare surubul este ca se "trage" gatul catre "spate" si astfel corzile "se culca " pe taste ....... floydu' ajunge sub "noul nivel al tastelor" ,,,,asta ar fi "infundarea " ?

 

 

dar ,,,,se enerveaza poporul deoarece mai toti care intreaba acelasi lucruri a 100-a oara nu explica clar ..asa ca mai toate topicurile sunt cu presupuneri cu "despre oare ce ar fi vorba" ,,se incarca un asemenea topic cu zeci de presupuneri se schimba tema si chiar daca pe undeva apare un raspuns bun acesta se pierde intre atatea texte ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karpi exact asta mi s-a intamplat. dupa ce l-am strans am incercat sa-i dau drumul insa bridge-ul nu se lasa clintit din pozitia aia. daca-i dau prea mult drumul se departeaza corzile de gat pana seamana chitara cu o lira:)). deci, daca-i dau drumul si bridge-ul nu revine la pozitia dorita ar fi bridge-ul de vina?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.