www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Double Six ?


Recommended Posts

Nu am auzit sa existe "pedala". care sa sune 6 ->12 .doar daca-i ceva MIDI + procesare digitala cu algoritm convolution sau murfing ...unde efectiv se "inlocuieste " sunetul original cu un sunet sintetizat .. adica un sintetizator complex .nu o pedala .

 

Ceva mai simplu ce nu suna a 12 corzi dar se apropie in unele cazuri ..Chorus +suboctava +EQ /exciter ..Cu cat pitch shift-erul este mai rapid si mai calitativ soundul se apropie de double six .

Link to comment
Share on other sites

Cu pitch shifterul este nasol pentru primele doua corzi (E, B) care suna ingrozitor de strident cu octaver.

 

Un pitch shifter rapid si deshtept ( si de calitate ) cu reglaje multiple pe corzile "groase" solistic aduce a corzi "duble"

pe corzile subtiri un chorus reglat corespunzator ( poate doar static_fara sweep ,sau unul comandat cu generator de zgomot ... dar nu am vazut ..doar am citit despre asa ceva ,,,)

 

Ce nu mi-a placut la diferite setari a fost ca nu suna a doublesix l astrumming ..ce vroiam eu ..caci nu ma interesa la solo ...oricum ptr solo poti sa scoti un sound apropiat ptr niste interventii ...

Dar soundul bogat/gras al chitarei double-six la strumming ...ar fi cev asuprer ..

 

Am incercat si cu mai multe Pitch shifter-e plus chorus ..unul octave down , unul octave upp chorus inainte sau dupa ..compresor si EQ ..experimentari indelungate ..ies tot felul de soujduri interesante ..dar acel sound de strumming nu am reusit sa-l imit .

 

Acu sa mai cumpar un doublesix ptr cateva inregistrari pe an chiar nu merita ..o pacalesc cu efecte ..simple .

 

Cine vrea simulari profi live cumpara AXE FX ..daca nu vrea sa care 20 de chitare si un rack cat un frigider,..

Link to comment
Share on other sites

fara doza speciala(roland gk) nu merge.in cautarea tonului acustic,12 corzi,nylon,banjo etc am avut asa;Roland VG 8,VG 88,GR 33 toate cu doza hex(GK)ma deranja ca aveam ceva in plus pe chitara,mereu se strica cablul cu 13 pini,nici pe aproape nu era ce cautam.am descoperit Variax-ul.alta viata,am avut un variax 600 si un 300 eram foarte multumit,dar Fender-ul era neglijat,am ajuns sa car 2 chitari,2 stative 2 randuri de efecte......in sfarsit am cumparat un VG Fender am o singura chitara(normal FENDER)+acustica,12 corzi,naylon si nu trebuie sa schimb chitariile

 

post-2486-0-64545300-1355494275_thumb.jpgo poza cu cele 2 chitari Fender si Variax

Link to comment
Share on other sites

daca ai cantat pe double six, nu mai vrei in viata,gat lat ,12 sarme in loc de 6,nu mai e distractie,e chin.....

 

Gat lat ? Chitara electrica sau acustica cu 12 corzi sunt multe cu gat cu cote "standard" exact ca si ptr 6 corzi .

Am cantat pe cateva pe care am pus doar 6 corzi ...pe atunci cand greu aduceai o chitara din vest ...asa ca si una cu 12 corzi era super ptr solo .

este adevarat ca nu am masurat cu Schubler-ul dar nu am observat sa fie mai lat gatul sau mai gros ..cele acustice de la Reghin aveau parca gatul mai lat sau mai U shape .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.