www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tot Eu..


katurev
 Share

Recommended Posts

tot eu cu o noua problema.. sper sa nu fiu iar mustrat ca intreb ceva :P

 

Legenda

---------------

I - nota intreaga

D - doime

P - patrime

O - optime

S - saisprezecime

. - nota cu punct

PM - Palm mute

~ - Vibrato

 

 

as vrea o explicatie mai pe limba romana a chestiilor astora..

 

mentionez.. sunt incepator.. invat sa cant singur, nu are cine sa imi spune ce sunt doimi, patrimi, nota cu punct , nota intreaga s.a.

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

o explicatie a chestiilor de mai sus(pe care nici eu nu le cunosc) o gasesti pe net eventual la basics stuff... nu stiu daca cineva o sa stea sa-ti zica fiecare dracenie in parte ... iar cand ai intrebari cauta mai intai topicuri mai vechi ca sigur o sa gasesti raspunsul la multe intrebari pe care tu ai vrea sa le pui... multe chestii se repeta si e enervant... Eu recomand retii cum se acordeaza o chitara standard eadgbe... si pe urma sa cauti chords pe net sa le vezi.. apoi scales si cu timpul mai inveti o melodie 2 apoi te apuci sa canti tu cum vrei...

Link to comment
Share on other sites

tot eu cu o noua problema.. sper sa nu fiu iar mustrat ca intreb ceva :P

 

Legenda

---------------

I - nota intreaga

D - doime

P - patrime

O - optime

S - saisprezecime

. - nota cu punct

PM - Palm mute

~ - Vibrato

 

 

as vrea o explicatie mai pe limba romana a chestiilor astora..

 

mentionez.. sunt incepator.. invat sa cant singur, nu are cine sa imi spune ce sunt doimi, patrimi, nota cu punct , nota intreaga s.a.

 

 

Multumesc.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Durata_sunetelor

http://en.wikipedia.org/wiki/Palm_mute

http://en.wikipedia.org/wiki/Finger_vibrato

 

Ca să nu scapi nemustrat, foloseşte şi tu titluri care să aibă legătură cu subiectul textului.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu ai facut muzica in generala, chiar nu stii ce-i aia doime, patrime, optime, etc

Nici eu nu am un profesor de chitara,doar un prieten m-a invatat trei acorduri, in rest singur. Cand de 5 ani la chitara si mã descurc foarte bine , trebuie sa ai si un pic de ureche muzicala , dar chestia asta cu patrimi, optimi nu am auzit pe nimeni sa se planga ca nu stie ce sunt.

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Invata din niste tutoriale , incepi cu http://www.ultimate-guitar.com/reviews/books/steve_krenz/learn_and_master_guitar/index.html

 

Learn and Master guitar scris de Steve Krenz , il gasesti si prin alte mijloace, asta mi se pare foarte bine structurat , si nu iti vine sa inchizi video-ul ca devine plictisitor , acolo explica in mare cam tot ce trebuie sa stii inclusiv ce ai intrebat tu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu nu ai facut muzica in generala, chiar nu stii ce-i aia doime, patrime, optime, etc

Nici eu nu am un profesor de chitara,doar un prieten m-a invatat trei acorduri, in rest singur. Cand de 5 ani la chitara si mĂŁ descurc foarte bine , trebuie sa ai si un pic de ureche muzicala , dar chestia asta cu patrimi, optimi nu am auzit pe nimeni sa se planga ca nu stie ce sunt.

 

În generală n-am făcut nici eu. Doar în primară. Nici nu mai ţin minte cum arăta profesoara de muzică. :lol:

 

Oricum, pentru chitarişti pe care nu-i interesează altceva decât partea lor de chitară, nu sunt noţiuni prea importante. Mulţi iau ritmul după cum au auzit la alţi artişti şi îşi dau seama după ureche. Dar, dacă vrei să-ţi faci o linie simplă de tobe, automat te loveşti de noţiunile astea.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Lasati dracului taburile!!!

Nu sunt bune de nimic!

URECHI!!! Alea ajuta...sa invete dupa un tab poate oricune (depinde si de dificultatea piesei), stiu e mai simplu, dar daca scoti o melodie dupa ureche intelegi mult mai bine ce se intampla acolo...e greu la inceput, dar asa evoluezi.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Nu sînt de acord deloc cu taburile, sînt utile. Cînd eşti la început, ai nevoie să înveţi uşor şii să ai ceva rezultate, ca să prinzi gustul. Cum ar fi să mă apuc să învăţ un solo de-al lui Yngwie ca prima lecţie? Nu crezi că m-aş da bătut şi aş renunţa la chitară din prima zi?

În afară de asta, poate ai un cîntec compus de tine pe care vrei să-l cînţi cu un prieten. Ce faci, îi dictezi cum să-ţi ţină degetele pe freturi şi ce să ciupească?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.