www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E rupt-pus B


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

mi s-a rupt E-ul subtire...si din lipsa de corzi am pus un B...e bine? se poate acorda?....acum fac chestia asta...sper sa va spun cum a iesit!!!voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

mi s-a rupt E-ul subtire...si din lipsa de corzi am pus un B...e bine? se poate acorda?....acum fac chestia asta...sper sa va spun cum a iesit!!!voi ce ziceti?

 

Wow... :)

asta-i mai fain ca bancul cu manelele. :)

Don't try that! Mai bine canti cu 5 corzi :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca-s offtopic dar pls zi si mie bancul cu manele

 

Este postul cu ziditul usii unui manelist. Postul asta am crezut ca-i banc si m-a distrat mai tare ca ala cu manelistu'. Daca nu-i banc si mai distractiv :):) . Sper sa nu supar pe nimeni da' chiar nu vad de ce sa pui un B in loc de E? Daca nu ai de unde sa cumperi un E momentan eu zic sa lasi chitara asa pana gasesti un E.

Link to comment
Share on other sites

Guest slouhend

eu oadt la elektrik am pus un G in loc de E-ul subtire :) ....kam scumpe seturile d elektrik...si mi-ul subtire s rupe repede(bag un full bend si poc :) ) si tre sa cumpar tot setu pt o corda :) damn

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

eu oadt la elektrik am pus un G in loc de E-ul subtire :) ....kam scumpe seturile d elektrik...si mi-ul subtire s rupe repede(bag un full bend si poc :) ) si tre sa cumpar tot setu pt o corda :) damn

 

Ori ai niste corzi extrem de proaste ori nu faci bendu cum trebe. Da-o-n ma-sa de treaba, io in 2 ani nu am rupt nici o coarda pe electrica, indiferent de ce benduri faceam...

Link to comment
Share on other sites

este destul de comun sa gasesti in magazine seturi de corzi cu e subtire atat de 0.009" cat si de 0.011" .... iar la un set standard cu e subtire de 0.009", b-ul din set este de 0.011", deci teoretic, pe coarda aia nu o deranjeaza deloc postura de e, caci este de o grosime normala si pt a fi acordata asa.... singura problema, este ca va fi diferit tensionata fatza de restul corzilor, deci va suna altfel, si se va simti altfel la mana, ceea ce e destul de nasol....

Link to comment
Share on other sites

este destul de comun sa gasesti in magazine seturi de corzi cu e subtire atat de 0.009" cat si de 0.011" .... iar la un set standard cu e subtire de 0.009", b-ul din set este de 0.011", deci teoretic, pe coarda aia nu o deranjeaza deloc postura de e, caci este de o grosime normala si pt a fi acordata asa.... singura problema, este ca va fi diferit tensionata fatza de restul corzilor, deci va suna altfel, si se va simti altfel la mana, ceea ce e destul de nasol....

 

Da' cum suna o chitara 011, 011, 016, 024, 032, 042? Banuiesc ca nu suna nici ca aia cu set de corzi incepand de la 009" nici ca ca aia cu corzi de la 011". Sunt tare curios. Poate asa aflam sunetul lui Vai :) . Cred ca asta ar concura serios chitarile acordate cu droped :) Scuze de off topic.

 

Apropo: acum doua zile am schimbat corzile la chitara. Am cumparat cateva seturi de corzi DR diferite toate incepand de la 009". Unele erau cu nu stiu care heavy metal chiatarist pe coperta si am hotarat sa le incerc. Cand am ajuns la A am vazut ca setul asta era 009, 011, 016, 028, 038, 050 (in loc de 024, 032, 042).

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

nu a mers fratilor...am intinns B ul ala d aproape l-am rupt...spre mirarea celor ce si-au dat pareri din alea aiurite...sa stiti ca s-a apropiat un pic de E...asta e magic exists.!!!..da nu am riscat eu....cred k e un blestem..am facut azi rost de un E si dupa ce l-am pus si am vrut sa il acordez...a cedat de la mijloc ..fara sa fie strans.

Link to comment
Share on other sites

Da' cum suna o chitara 011, 011, 016, 024, 032, 042? Banuiesc ca nu suna nici ca aia cu set de corzi incepand de la 009" nici ca ca aia cu corzi de la 011". Sunt tare curios.

singura problema, este ca va fi diferit tensionata fatza de restul corzilor, deci va suna altfel, si se va simti altfel la mana, ceea ce e destul de nasol....

io ce-am zis? :)

 

 

:( am incercat si eu mai demult faza...

nici macar nu so apropiat saraca coarda de E k o puscat =))

well wasn't i cute?!? :)BUT I WAS WRONG!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

singura jmekerie de genul asta am facut-o pe o chitara rece dar la modul ca am pus in loc de G(sol) un D(re) de electrica ca ma saturasem sa se tot rupa ... ... acum am pus de clasica (guta) si in 2 ani am rupt un mi (adica un prost care a indraznit sa-mi atinga chitara).

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

 

Apropo: acum doua zile am schimbat corzile la chitara. Am cumparat cateva seturi de corzi DR diferite toate incepand de la 009". Unele erau cu nu stiu care heavy metal chiatarist pe coperta si am hotarat sa le incerc. Cand am ajuns la A am vazut ca setul asta era 009, 011, 016, 028, 038, 050 (in loc de 024, 032, 042).

 

De unde ai luat setul asta, ma intereseaza si pe mine

Thx

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.