www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Ce este muzica si cum ne dam seama daca muzica este de calitate sau nu.. ?

 

Nu de mult am stat si am analizat fiecare piesa pe care o auzeam in parte.. Fie ea muzica pop , rock , disco , blues , chiar si dubstep etc..

 

Intrebarea sta in felul urmator. : Cum iti dai seama daca o piesa este de calitate sau nu ?

 

Am vazut mai nou multe topicuri de genu' :

 

- Rockul este muzica de calitate

- Ba nu , rockul alternativ este muzica de calitate

- Chiuuu' , rockul classic e cel mai bun rock

- Ce rock ma ? Heavy Metal Rulzz !

 

Gusturile nu se discuta , ok , sunt de acord dar dupa ce criterii spunem ca o muzica este de calitate sau nu ?

 

Criterile mele sunt urmatoarele si am sa incep cu un exemplu :

 

 

Personal Coldplay nu prea ascult , este o trupa ok dar ceea ce m-a fascinat in piesa asta este urmatorul lucru :

 

Armonia !

 

Ce inteleg eu prin armonie ? Adica eu cant un tab , alt chitarist canta un alt tab COMPLET DIFERIT dar daca le canti una cu alta suna bine... poate fi terta sau cvinta sau orice altceva dar acel ceva ce iti provoaca starea aia de placere..

 

Cel mai mult imi place atunci cand , nu stiu , pur si simplu nu sunt toate instrumentele aruncate asa pe-acolo , nu toate canta haos si nu mai auzi nimica..

 

Sunt piese in care dupa o vreme toti cantau si vocea urla chitarele toate cantau cat de rapid puteau , bend-uri slide-uri si toate minunatiile si tot ce puteai face mai bun pe chitara si totusi , era un discomfort la ureche !

 

 

Ceea ce vreau sa zic prin acest topic este ca : Muzica nu este ROCK , sau METAL , sau BLUES ... Muzica adevarata este aia care te face pe tine sa te simti bine , iti face pielea de gaina , si muzica si toate instrumentele sunt intr-o armonie si o vibratie cu tine..

 

Si aici am vrut sa ajung.. : Muzica de calitate este aia care este intr-o armonie sau o vibratie cu tine !

 

My 2 cents..

 

Daca aveti ceva de adaugat sau obiectat .. sunteti binevoiti :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

 

Ce inteleg eu prin armonie ? Adica eu cant un tab , alt chitarist canta un alt tab COMPLET DIFERIT dar daca le canti una cu alta suna bine... poate fi terta sau cvinta sau orice altceva dar acel ceva ce iti provoaca starea aia de placere..

 

 

Chitariştii nu cântă "tab-uri", cântă note.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chitariştii nu cântă "tab-uri", cântă note.

 

Da, ma refeream ca (,) canta dupa un tab si altu dupa alt tab.. Ideea e ca sunt unele piese in care unul canta la o terta fata de de altu sau mai jos si daca stii sa le folosesti poti sa transmiti vibratia chitarii catre ascultator..

Link to comment
Share on other sites

Si aici am vrut sa ajung.. : Muzica de calitate este aia care este intr-o armonie sau o vibratie cu tine !

 

Intr-un fel ai dreptate, dar totusi muzica este arta si consider foarte greu, chiar imposibil de stabilit niste criterii de calitate.

In meseria mea de inginer este simplu sa stabilesc niste criterii care sa-mi defineasca termenul de calitate: o piesa este de calitate daca indeplineste conditiile impuse in desenul de executie: forma, dimensiuni, tolerante, aspect etc. Dar in muzica?

 

Daca ar fi, totusi, sa stabilesc niste criterii de calitate pentru muzica, acestea ar fi legate de:

- interpretare: sa se respecte partitura;

- productie: sa nu existe zgomote nedorite, brum, buz; inregistrarea sa fie prelucrata astfel incat toate frecventele din spectrul sonor sa se auda la un nivel echilibrat;

- ar mai fi si altele, dar sunt obosit.

 

In partea cealalta, daca mi se ridica parul pe mana cand ascult... asta e latura subiectiva ce tine de gusturile fiecaruia si nu pot sa o incadrez in "calitate", ci doar sa ii atribui calificativele bun/ rau, frumos/ urat, imi place/ nu imi place.

 

Pune in juriu la XFactor trei death metalisti si vor zice toti ca nimeni n-a cantat muzica de calitate.

Edited by George M.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

snapback.pngSympthom, on 29 November 2012 - 08:49 PM, said:

 

Si aici am vrut sa ajung.. : Muzica de calitate este aia care este intr-o armonie sau o vibratie cu tine !

 

de exemplu : io nu intru in armonie sau vibratie cu iron maiden, manowar, dio, white snake, haloween, etc. ( imi rezum exemplul numai la optzecisti ), asta, conform silogismului tau, ar insemna ca nu e muzica de calitate ?...nu cred ca exista un raspuns axioma la intrebarea ta, iar daca cineva ar detine un asemenea raspuns, dupa parerea mea, acel cineva habar-n-are ce inseamna muzica :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.