www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu ce sa incepem? Melodii d inceput


Guest DRE@MER
 Share

Recommended Posts

Hello again dupa o lunga absenta! De catva timp mi-am pus in cap sa incep sa-mi fac si eu un "repertoriu". As vrea sa ma sfatuiti si pe mine cu niste melodii mai usoare, de inceput, gen balade, folk, Holograf, ceva romanesc si dragutz.

O alta problema a mea ar fi gasirea formulelor d bataie. (Va reamintesc k io am o chitara mai veche, cutie d rezonanta medie, cu corzi d nylon p care incerc sa o transform in acustica pt genul d cantece care-mi plac)

Cum gasim formulele d bataie pt o melodie noua?

Si o a 3a rugaminte ar mai fi sa-mi recomandati un prof bun pentru chitara acustica cu care sa pot invata cat mai multe cantecele, sau dak nu, sa ma sfatuiti si pe mine cam cu ce cantece sa incep, ceva p genul celor amintite mai sus, nu f grele, cam ce exercitii sa fac pentru bataie, ritm si pentru a putea canta si voce si chitara.(am tot incercat eu, dar imi este destul d greu, raman in urma cu versurile, iar acorrdurile continua...)

Astept raspunsurile voastre cat mai rapid posibil!!!!!!!! Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu te sfatui sa te duci la un profesor doar sa inveti niste piese folk... daca te duci sa faci ore cu un profesor invata tot ce poate el sa te invete :) teorie muzicala, tehnica .... si apoi si piese.. Ce iti recomand eu este sa nu transformi chitara clasica in acustica deoarece tensiunea din corzile de otel iti pot distruge chitara (sa iti indoaie griful si apoi sanatate ca presupun ca nu ai trus rod in grif).

Si acum cu acele piese care sa le inveti mai simple. Eu iti recomand sa inveti ce iti place tie nu ce ti se spune sa inveti asculta muzica romaneasca folk si daca iti place o piesa incearca sa o inveti si ai sa o inveti cu mult mai multa placere si spor daca iti place decat sa te chinui cu ceva ce ti-au spus unii ca asta trebe sa inveti. Cat despre bataie nu stiu ce sa zic.. ca nu prea am inteles din postul tau ce e cu bataia (ritmica) :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-ar placea f mult sa incep cu ceva d la Holograf, fiindca e una din trupele mele preferate. Am tot incercat diverse melodii: Ochii tai, Undeva departe, Ti-am dat un inel...si nu-mi reusesc deloc, nu-mi iese bataia pt mana dreapta, ritmul...offff

Ma puteti ajuta cumva?

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

O melodie simpla, dar foarte frumoasa -> Valeriu Sterian - Amintire cu haiduci

Simpla mai este si Happy birthday, si are si o mai mare "aplicabilitate". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Eu am inceput cu Nothing else matters de la Metallica. E destul de simpla si prinzi mici tehnici din ea.

Nothing else matters nu e pentru un "incepator absolut" (ca mine :)), dar intro-ul poate fi cantat cu usurinta. Mai recomand Andri Popa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT

eu am inceput cu thunderstruck de la acdc ,kansas-dust in the wind,smoke on the water, si acorduri:D

 

 

eu mi-am pus corzi de acustica pe clasica si suna bine!!! dar coarda -si- si corda -mi- suna mult prea tare fata de celalalte corzi cand e vorba sa cant pe acorduri!!! si nu am patit nimik la grif pana acu iar chitara e reghin!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu zic sa faci exercitii multe si mai putine melodii. Multe chestii de digitatie, de coordonare, de ritmica(fa totul cu metonomul si dupa aia sa te apuci de melodii si o sa vezi ca nu o sa fii chiar asa de stangaci.(recomand partituri nu taburi) Melodii ar fi bine sa faci chestii de gen: clasica :Scharbour Fair, studii de Carulli; melodii facute din cincimi, acorduri sau elemente simple de solistica(top gun :), craberryes - zoobie etc.) sau inveti do maj si la min , le repeti de cateva ori si iti faci singur si melodii si ureche si ritmica si ce vrei tu improvizand(dupa ceva timp esti admirat pentru improvizatii... de necunoscatori :) ) . Io iti recomand un prof ca ala stie cel mai bine ce sa faci. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mustaine

Nothing else matters nu e pentru un "incepator absolut" (ca mine :)), dar intro-ul poate fi cantat cu usurinta. Mai recomand Andri Popa :)

 

Eu am inceput tot cu Nothing else matters..... e perfecta pentru inceput. Motivanta. A urmat Fade to black.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu Nothing else matters de la Metallica. E destul de simpla si prinzi mici tehnici din ea.

Bai da-ma dreak :) , inseamna ca tu te-ai nascut cu lauta-n brate. Eu i-mi amintesc ca mi-a trebuit mai bine de o luna sa o cant cum trebuie si asta dupa vreun an jumate-doi de chitara clasica, da' poate sunt eu mai greu de tzeasta who knowz... :)

Link to comment
Share on other sites

Bai da-ma dreak :) , inseamna ca tu te-ai nascut cu lauta-n brate. Eu i-mi amintesc ca mi-a trebuit mai bine de o luna sa o cant cum trebuie si asta dupa vreun an jumate-doi de chitara clasica, da' poate sunt eu mai greu de tzeasta who knowz... :)

se refereau la intro :)

si probabil inca niste prinderi p'acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest mustaine

se refereau la intro :)

si probabil inca niste prinderi p'acolo

 

Exact. Individu' si-o fi imaginat ca am inceput direct cu solo-ul... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiti, cei de la Red Hot Chili Peppers au vreo melodie accesibila incepatorilor? ... sa o pot repeta si canta si eu... am luat niste taburi de-ale lor si mi se par prea complicate.. stiu ca ei sunt tari in "guitaristica" si ca le canta calumea.. asa ca nu prea am sperante.. dar ? anybody ?

 

Asa.. si ma chinui <daca stiti> la melodia venice queen a lor, la partea aia cand se schimba ritmul si cand intra john frusciante cu guitara acustica.. aia imi iese dar cred ca "bag de la mine , putin" dar se aude bine.. :)

Link to comment
Share on other sites

Bai da-ma dreak :( , inseamna ca tu te-ai nascut cu lauta-n brate. Eu i-mi amintesc ca mi-a trebuit mai bine de o luna sa o cant cum trebuie si asta dupa vreun an jumate-doi de chitara clasica, da' poate sunt eu mai greu de tzeasta who knowz... :)

 

 

Mie Nothing Else Matters imi iese bine de tot pe clasica :)

si dezastru pe electrica :) , inca nu m-am obisnuit cu griful si cu tastele...

Oricum, piesa e buna pentru incepatori.

 

Pentru amatorii de acustica (sau de clasica), o piesa usoara si de efect este More Than Words, a lu' Extreme. Se gasesc mai multe variante in format .gp4, .gp3 etc pentru GuitarPro sau in format .ptb pentru GuitarTab

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Pentru amatorii de acustica (sau de clasica), o piesa usoara si de efect este More Than Words, a lu' Extreme.

 

Man,cum sa fie aia o piesa usoara ? Are palm mutes si ciupeala in draci,mai ales pe 3 corzi.

Ca poti canta si o varianta pe acorduri mai usoara e altceva,dar aia e o piesa grea dupa parerea mea.

Piesa simpla pe acustica este Bryan Adams - Heaven,pe acorduri.

Don't Cry e iar simpla,Patience,multe piese de la Guns cantate insa exclusiv pe acorduri(ok,stiu ca nu's cantate asa in original,dar suna ok...poti canta si Nothing Else Matters pe acorduri la inceput...iti da un sentiment frumos).

Mie mi'a venit mai greu la inceput sa ciupesc corzile si am cantat numai pe acorduri cu pana.Apoi am trecut la fingerpicking si's inca la inceput la faza asta.Ceea ce fac : fac o progresie oarecare intr'o gama(cu cercul cvintelor),gasesc un picking pattern care suna decent si ... fingerpick progresia.E un exercitiu bun,atat creativ cat si pt dexteritate.Fingerpick :

House of The Rising Sun e usoara pt inceput.Baby de la Iris e iar usoara.And so on :).Seek and u will find.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest breakonthrough

Man,cum sa fie aia o piesa usoara ? Are palm mutes si ciupeala in draci,mai ales pe 3 corzi.

Ca poti canta si o varianta pe acorduri mai usoara e altceva,dar aia e o piesa grea dupa parerea mea.

Piesa simpla pe acustica este Bryan Adams - Heaven,pe acorduri.

Don't Cry e iar simpla,Patience,multe piese de la Guns cantate insa exclusiv pe acorduri(ok,stiu ca nu's cantate asa in original,dar suna ok...poti canta si Nothing Else Matters pe acorduri la inceput...iti da un sentiment frumos).

Mie mi'a venit mai greu la inceput sa ciupesc corzile si am cantat numai pe acorduri cu pana.Apoi am trecut la fingerpicking si's inca la inceput la faza asta.Ceea ce fac : fac o progresie oarecare intr'o gama(cu cercul cvintelor),gasesc un picking pattern care suna decent si ... fingerpick progresia.E un exercitiu bun,atat creativ cat si pt dexteritate.Fingerpick :

House of The Rising Sun e usoara pt inceput.Baby de la Iris e iar usoara.And so on :).Seek and u will find.

 

well......eu am cautat pe nu stiu cate site-uri acordurile de la nothing else matters......bine k nici nu am facut eu prea multa teorie muzicala k sa-mi dau seama din tab(pentru k unele acorduri sunt putin diferite de ce stiam eu..adik seamana doar cu ce stiam eu..adik succesiunea notelor formeaza un acord aproximativ asemanator cu ce stiam eu. :) ...know i'm sayin'?)......mai am putin si o invatz(avand in vedere k sunt in a doua luna de cand am pus prima oara mana pe o chitara. :) ..) da' ma supara faptul k nu pot sa o fac pe acorduri...pentru k nu-mi dau seama cum vin.....so.....the question is......can you help me somehow? :(

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca pt invatzacei ar fi bine primita o linie simpla..cat mai simpla dar melodica (ca sa ii placa si sa cante in continuare)...acuma depinde si de indemanarea fiecarui incepator...am vazut pe cineva care face chitara cu un prof de 1 an si ceva si abia isi misca dejtele pe grif...do major nu il stie

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Eu adaug la lista inca o sugestie... Uriah Heep - The Wizard, destul de usoara... desi trebuie acordat in drop-d... (ok, original e in drop-c parca... dar merge si drop-d)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M-am apucat si eu de curand de chitara mai calumea, am incatat cateva acorduri de baza si mi-ar fi placut sa invat ceva de la Ada Milea. Am gasit multe taburi pe net, insa nu toate. Are cineva tabul pentru "Romanta" ?

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.