www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Vrea O Parere


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Buna. As avea si eu o intrebare. Am un amp copie jcm800 as vrea sa folosesc overdriveul din amp dar atunci nu pot sa folosesc cleanul doar atunci daca pun potentiometrul overdrievului la 1. Am uitat sa specizez ca am doua intrari 1 pe low si celalat pe high. Daca as lasa overdrivul la maxim si cu un lineselector (Behringer AB100) as selecta intre cele doua intrari nu ar avea problema ampul? sau nu ar scartai sau nu ar da ceva sunet nedorit in timpul schimbarii intrarilor? Si as mai pune si un booster la intrearea de high pentru solouri.Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Daca ar suferi ampul nu stiu, dar sigur o sa se auda un fasait, e ca si cum ai scoate chitara din low si ai baga-o in high...

Citeste aici http://forums.rgc.ro/topic/71920-modificare-jcm800-2203-in-amp-cu-doua-canale/page__p__671835__hl__jcm800%20canale__fromsearch__1#entry671835 cred ca o sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Lehle costa cit costa fix din acest motiv.

Te pomenești că are zero crossing detector! Dacă nu, sorry to burst your bubble dar face fix același căcat ca orice alt comutator în această aplicație.

 

Nu prea folosesc volumul chitarei

Poate ar trebui să începi.

 

Să ne amintim diferența dintre gain și distorsiune/saturație, just for fun?!

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu eu, si m-am uitat acum si pe schema, nu poti folosi switcher extern ca sa comuti intre high si low.

In momentul in care bagi un jack in intrarea low se intrerupe semnalul pe canalul high.

 

Si ca sa raspund si altor comentarii de mai sus, la circuitul clasic JCM800 high si low nu inseamna atenuare diferita a semnalului la intrare (asa cum e la circuitele Marshall anterioare) ci configuratii diferite ale preampului, la low semnalul intra direct in al doilea etaj de amplificare, sarind peste primul.

 

Ampul se poate modifica in clean si drive, a pus Vio la un moment dat o schema, implica folosirea unor relee.

 

Am vazut acum ca tu ai o copie de JCM800, e posibl ca cel care l-a construit sa fi facut circuitul high/low in varianta mai simpla cu atenuare. Oricum nu merge cu switcher extern, ar trebui ceva proiectat special sa puna la masa doar una din iesiri, nu cred ca exista asa ceva, si oricum ar fi zgomotos pe intrarea de high.

Edited by dass101
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am sa incerc cu doua cabluri bagate in acelasi timp si daca merge cumpar line selector daca nu atunci asa ramane

Intri pe intrarea mai sensibila si reglezi din potmetrul chitarei .Majoritatea chitaristilor asa folosesc chitara , cum reduci din potmetrul de volum al chitarei se reduc si inaltele "sparky" si este chiar OK ptr background nu mai bruiezi alt instrument solo sau vocea ..apoi din potmetru reglezi pozitia acestuia ca sa ai soundul dorit ptr solo ..daca te uiti la chitaristi mai toti care canta pe statii pe tuburi asa fac ,cei cu efecte /procesoare utlizeaza si pedala de volum ( cu impedanta adaptata ) ca sa aiba o gama de frecvente mai larga si mai constanta la orice volum ...etrc etc dae asta-i alta poveste .....

Daca vreu mai calitativ , ce "conserva " inaltele daca ! este nevoie , poti folosi un adaptor de impedanta dupa care sa legi si o pedala de volum ..

 

 

Zgomot la comutare intre canale ?

 

Pacanit,tzacanit provine de la nivelul diferit de componenta DC ( curent continu ) , descarcarea acesteia produce " pocnitul".

 

La doua canale complet separate :

Daca comutarea se face pe latura de impedanta mica al circuitului adaptor se shunteaza intrarile cu rezistor de valoare adecvata la impedanta mica de ex .10KOhm..nu mai apare zgomot de comutare deoarece amandoua intrarile sunt la aprox aceiasi potential.Probabil se poate pune si un circuit RC ptr. "deparazitare" ..circuite care oricum ar trebui sa fie incluse in schema impotriva si a radiofrecventelor etc...

 

Daca circuitul este cu comutarea intre etaje de preamp inseriate la fel problema este in nivelul DC ..si descarcarea acestuia cand se egaleaza potentialul la comutare ,

 

Altceva nu prea am experimentat mai niciodata nu am avut probleme de asemenea zgomot ..la circuite ce produc asemenea zgomot este o grava eroare de proiectare .Le efecte /pedale construite de mine am observat "pacanit' in anume situatii ce am rezolvat cu "blocarea" DC cu un rezistor in paralel cu iesirea ,,dupa condensatorul de decuplaj ..la unele circuite este chiar potmetrul de volum pe iesire efectului ...

 

Daca aceste condensatoare ,de cuplare si separare in DC dintre etajele de amplificare ,se incarca la un anume potential ele se descarca pe circuitul la care o sa fie comutate si se aude Pacc . cam asta ar fi posibila sursa de zgomot la comutare ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Aha.Am inteles.Eu am un plexi, care este in mare parte cam acelasi lucru, si la mine sta treaba altfel.Atunci este ok.Se poate face ceea ce vrei tu, fara sa afecteze in niciun fel amplificatorul sau altceva! :)

plexi are un etaj de amplificare in minus,nu intra in OD decit daca e dat volumul mare,JCM800 pe intrarea high are mult gain,gen AC/DC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.