www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Te Culci Bou Si Sa Te Scoli Zeu Al Chitarii


Guest serby
 Share

Recommended Posts

why be smart when you can implant a smart technology in your hand!

 

(mă rog, e pentru cei accidente, e de ajutor, aşa, dar sigur ajunge şi mâinile unei companii care o va comercializa publicului larg, oamenilor de rând, obişnuiţi, simpli, you know... morons)

Link to comment
Share on other sites

Hm... poate in scop terapeutic, as fi de acord cu asa ceva. Insa "in scop muzical",... parca nu prea. Nu prea-mi place ideea asta de cantat artificial, in general, desi cant prost la chitara, imi place sa am eu control asupra a ceea ce fac atunci cand cant, nu sa ma controleze altcineva (sau altceva)... ai mei doi centi...

Link to comment
Share on other sites

Aparatul e super ok (pentru teza de doctorat sau brevet de inventie)

Dar pentru cantat la chitara... blya pizdets!

 

Hai numai sa ne amintim de cate ori am fost electrocutati de instrumentele noastre sau microfoane, din cauza lipsei impamantarii sau din alte cauze, de ne baga in sperietisi nu mai puneam degetele pe corzi. Daramite sa stai cu electrosocul pe mana si in continuu sa-ti aplice muschilor stimuli electrici... ca la galvanoterapie, si nici acolo nu poti rezista prea mult, o sedinta dureaza intre 15-20 de minute.

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm... poate in scop terapeutic, as fi de acord cu asa ceva. Insa "in scop muzical",... parca nu prea. Nu prea-mi place ideea asta de cantat artificial, in general, desi cant prost la chitara, imi place sa am eu control asupra a ceea ce fac atunci cand cant, nu sa ma controleze altcineva (sau altceva)... ai mei doi centi...

 

+1 , incearca si astia sa faca tot felul de jocuri si aplicatii si chiar chitare digitale.. E chiar super naspa , in loc sa cantam si sa ne "strofocam" sa ne punem mintea la incercare ca sa invatam la un instrument , ne jucam cu telefonu' ca dara' are android si ii bagam chitara sa cantam ...

Link to comment
Share on other sites

@Metabog

In filmuletul postat de mine este vorba de un device care iti controleaza mana independent de semnalele nervoase transmise de creier.

In cazul tau este vorba tot de ceva artificial dar la un alt nivel de interactiune intr om si instrument.

Este adevarat ca ambele tehnologii pot fi utilizate pentru augmentarea capacitatilor naturale ale interpretului asa cum poate fi cazul si device-urilor de gen sustainiac (cu care se pot face flageoleti naturali sau artificiali mult mai usor fara a stapani tehnica).

 

Totusi device-ul prezentat de mine poate fi utilizat si in alt scop, acela de a antrena muschii mainii, memoria muschulara si chiar pentru a crea noi legaturi la nivelul creierului. Astfel un instrumentist ar putea sa isi sporeasca viteza, precizia si capacitatea de a isi sincroniza mainile fara un antrenament clasic dar fara a folosi in mod activ device-ul in timpul interpretarii. Intrebarea mea era legata de acest mod de utilizare.

Link to comment
Share on other sites

Err, da, buna idee. Dar metoda traditionala de exersat are un avantaj: merge. Si in plus, e mult mai satisfacator sa stii ca ai muncit sa ajungi unde ti-ai propus, nu ca ai stat cu p**a in sus si te-ai trezit mare shredder (cu toate ca ma indoiesc de calitatile aparatului ala).

 

Pai ce fericit am fost eu cind mi-a iesit un pattern de la Yngwie la 160bpm... Si nu era cine stie ce viteza, da' in sfirsit orele alea de "chin" (cam asa a ajuns sa fie vazut exersatul la chitara) isi spuneau cuvintul. Asa ca luati si exersati, puturosilor, nu mai cautati scurtaturi, pentru ca nu exista. Va veti simti mindri cind va va iesi lickul la care visati de trei ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.