www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Leveling Kit !


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spune titlul , pe unde as putea gasi asa ceva in romania ? Sau le pot lua si separat dar cam ce imi trebuie ca sa fac aceasta operatiune , din cate am vazut sunt pe masuri si cativa zic sa folosesc o marime iar altii alta.. As lua de pe ebay dar nu am cum..

 

Si niste tips&tricks pentru fret leveling.. Ce ar trebui sa stiu inainte sa " imi distrug chitara " ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de:

- cheie de truss-rod sa indrepti griful

- linie de 50cm sa verifici ca griful e drept

- banda izolatoare sa protejezi fretboard-ul

- marker sa dai pe taste

- un bloc de lemn lung de 25-30cm si lat de ~ 2cm pe care lipesti cu banda dublu adeziva sau orice alt adeziv o bucata de smirghel de 180

- o pila mica dreptunghiulara cu una dintre muchii fara dantura pentru refacut coroana freturilor

- smirghel de 400, 600, 1000 sa lustruiesti tastele dupa nivelare/ refacere coroana

- indemanare......

 

Desigur mai simplu e sa folosesti un bloc de slefuit cu radius egal cu al fretboard-ului, rigla speciala cu crestaturi pentru verificat griful, o pila speciala pentru fret-uri cu una dintre muchii cu dantura concava dar se poate foarte bine si cu sculele de baza scrise mai sus.

Eu asta folosesc, sculele din lista, in special pe ultima ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pan' la urma cu smirghelu si pila care am gasit-o in debara , banda adeziva de hartie si ce-a mai fost , m-am descurcat.. si in procesul ei , chitara arata cam asa :

 

post-20340-0-64209800-1353695960_thumb.jpg

 

Actiunea e foarte joasa , buzz nu prea mai am , asa ocazional care se aude foarte foarte incet deci sunt arhimultumit pentru ca e prima data cand fac asa ceva :) Mersi Eugen !

Link to comment
Share on other sites

Cam aventuros , daca iei prea mult o strici , is prea multi factori de care sa tii cont cand faci o nivelare, nu e chiar asa ca o pui pe masa (suprafata plana ) si incepi sa aduci la acelasi nivel freturile, sunt mai multe etape am citit si eu despre asta si nu m-as baga sa o fac, doar daca mi-ar arata o persoana experimentata . Ce sa zic bravo pentru incercare, dar pe viitor ai rabdare si poate o rezolvi altfel (nu de alta insa la chitar aia necku banuiesc ca nu e bolt on , daca il futi e papa) sau in cel mai bun caz necesita o retastare care e destul de scumpa (mai nou :) )

 

 

LE: mie unul tot imi pare rau ca nu ai scris un post la ce chitara sa-mi iau , inainte sa dai banii pe ceva, sunt sigur ca nimeni nu ti-ar fi recomandat chitara asta ( Santafe by reghin) probabil ai fi ajuns sa iei un Squier care era mai stralucit si mai comod , te atragea mai tare spre repetat. Asta pun pariu ca ti-a captat atentia pt ca arata intr-un mare fel , si tu avand 1 clasica si apoi acustica , pt unii e cam abrupta trecerea de la acustica spre electrica , si feelingul e altu , probabil de asta ai ales un hollow body ( cam mare).

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jig ... e chitara lui... daca tine la ea face mai mult decat un gibson... asta e cel mai important... Ca la un momentdat nu o sa-l mai multumeasca e altceva... desi nici asta nu se stie cat de adevarat poate fi... so let it be as it go...

 

Totusi sunt de acord cu Jig sa nu mergi prea departe cu ideile de a o modifica si asa mai departe ca din lipsa de experienta s-ar putea sa ai necazuri...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LE: mie unul tot imi pare rau ca nu ai scris un post la ce chitara sa-mi iau , inainte sa dai banii pe ceva, sunt sigur ca nimeni nu ti-ar fi recomandat chitara asta ( Santafe by reghin) probabil ai fi ajuns sa iei un Squier care era mai stralucit si mai comod , te atragea mai tare spre repetat. Asta pun pariu ca ti-a captat atentia pt ca arata intr-un mare fel , si tu avand 1 clasica si apoi acustica , pt unii e cam abrupta trecerea de la acustica spre electrica , si feelingul e altu , probabil de asta ai ales un hollow body ( cam mare).

 

Pai ideea e ca aveam 600ron buget.. Puteam sa imi iau un LP Tenson sau un squier.. dar m-a atras mai mult chitara asta decat celelalte..si nu neaprat ca look , ci ca sunet..Si in plus , imi place ca pot sa cant la ea fara sa o pun pe amplificator.. Si daca o pun pe amplificator cu pedala pot canta si metal , si jazz si orice.. Deci e buna la toate , are un sunet mai cald.. Desi nu ii pot da de cap cu intonatul.. Adica pe coarda D daca vreau sa o intonez pur si simplu surubul ala nu mai merge numa un pic in fata si un pic in spate , nu mai vrea sa se miste ca sa o intonez.. Na , oi da eu de cap cumva.. dar per total de chitara sunt multamit.. Si de recomandat chiar au venit cativa pe acolo si mi-au recomandat-o ..

 

Desi nu vad ce e asa periculos la fret leveling :)) am dat de catva ori cu smirghelu , apoi am pilit usor toate fret-urile apoi iarasi smirghel iarasi pila si tot ce mai tre sa fac si nu am facut inainte sa pun corzile , e sa lustruiesc fret-urile ca sa alunece corzile mai bine cand fac bend-uri.. Dar asta se rezolva.. fretbuzz nu prea am , oricum e mai bine decat inainte si actiunea foarte joasa :)

 

Ideea e ca eu de luni de zile ma interesez pentru fret leveling.. Dar lipsa de bani isi spune cuvantul.. Si atunci mai bine faceam eu asta .. M-am uitat peste tot internetul la fret leveling si cred ca toate video-urile de pe youtube.. As fi vrut sa trimit la un lutier dar cu 5 lei pe zi profit nu ajung prea departe ^_^

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

1. Sper ca inainte sa slefuiesti tastele ai indreptat griful, din tija, foarte, foarte bine.

 

2. Acum ca ai nivelat tastele, dupa ce le lustruiesti, ca sa nu mai bazaie corzile, slabeste putin tija (un sfert - jumatate de tura), pentru a permite grifului sa realizele o concavitate, cu rol de a lasa loc corzilor sa vibreze. Cand tii apasata orice coarda la tasta 1, respectiv, 12, aceasta nu trebuie sa stea lipita de taste, trebuie sa existe un mic joc intre coarda si tasta. De exemplu, la bas, un joc potrivit este cat sa intre usor sub coarda un card bancar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Sper ca inainte sa slefuiesti tastele ai indreptat griful, din tija, foarte, foarte bine.

 

2. Acum ca ai nivelat tastele, dupa ce le lustruiesti, ca sa nu mai bazaie corzile, slabeste putin tija (un sfert - jumatate de tura), pentru a permite grifului sa realizele o concavitate, cu rol de a lasa loc corzilor sa vibreze. Cand tii apasata orice coarda la tasta 1, respectiv, 12, aceasta nu trebuie sa stea lipita de taste, trebuie sa existe un mic joc intre coarda si tasta. De exemplu, la bas, un joc potrivit este cat sa intre usor sub coarda un card bancar.

 

 

Exact asa am facut :) Jumatate de tura am dat din truss-rod cat sa nu fie perfect drept ci un pic indoit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo, Sympthom.

Daca tu esti multumit si crezi ca e mai bine acuma, inseamna clar ca ai facut o treaba buna. Ma bucur ca ai incercat si ca nu consideri chestia asta ceva imposibil, cum o fac deseori diversi prostiti de propriile intrebari si de faptul ca au doua maini stangi. Bravo inca odata.

Referitor la comentariul deplasat al unui filozof al forumului, de cateva posturi mai sus. Sympthom canta si vrea sa cante mai bine. Exemplu: http://forums.rgc.ro...dlazy-sympthom/

Daca l-a deranjat chitara este mai mult decat ok ca si-a imbunatatit singur lemnul. Ma bucur enorm ca nu a primit sfaturi referitoare la ce chitara sa isi cumpere. Si-a luat ceva ce ii place si nu cred ca trebuie nici sa se justifice pentru asta si nici sa ceara sfaturi de la unii care vor ca lopata lor sa nu aiba pic de buzz (imposibil de altfel, si cine are dubii nu are decat sa ma intrebe) dar sa nu cante. Sau, dupa caz, doar sa critice fara a avea pic de experienta macar in cantatul in dormitor cu prima chitara (si aici as putea argumenta fara probleme).

Sympthom, in clipa de fata ai cea mai buna chitara pentru tine, este a ta, bucura-te de ea si fa tot ce crezi de cuviinta ca sa iti fie cat mai comod si sa ajungi cu un pas mai in fata.

Eu iti tin pumnii si iti doresc sa ai bafta si incredere in tine.

Edited by Rãspopitu'
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hehe mersi ! Singurul lucru care l-am uitat este sa "slefuiesc" fret-urile si sa dau cu ulei.. Atunci cand fac bend-uri , pentru ca fret-ul e zgariat ma opreste un pic si nu aluneca ca si inainte dar atat de entuziasmat am fost ca am si uitat :D Dar deocamdata e bine , e mai comod pentru acorduri/armonie cat despre solo-uri e mai usor desi la unele fret-uri cum am spus nu e chiar minunat ca nu aluneca dar cand am sa imi schimb corzile am sa tot fac si operatiunea asta.. Ideea e ca multi mi-au zis ca e destul de periculos si chiar nu prea are rost :) Desi eu nici pana acuma nu vad care ii faza..

Link to comment
Share on other sites

Hehe mersi ! Singurul lucru care l-am uitat este sa "slefuiesc" fret-urile si sa dau cu ulei.. Atunci cand fac bend-uri , pentru ca fret-ul e zgariat ma opreste un pic si nu aluneca ca si inainte dar atat de entuziasmat am fost ca am si uitat :D Dar deocamdata e bine , e mai comod pentru acorduri/armonie cat despre solo-uri e mai usor desi la unele fret-uri cum am spus nu e chiar minunat ca nu aluneca dar cand am sa imi schimb corzile am sa tot fac si operatiunea asta.. Ideea e ca multi mi-au zis ca e destul de periculos si chiar nu prea are rost :) Desi eu nici pana acuma nu vad care ii faza..

 

Dar cu ce ai dat? Şmilgher de granulaţie mică presupun. Tocmai asta e unul dintre motivele pentru care face lumea dressing, să le alunece mai bine la bend-uri. Ia-ţi nişte steel wool de 0000. Probabil găseşti şi prin magazine în genul Bricostore. Eu am luat de pe ebay. Partea proastă e că trebuie să faci iarăşi toate operaţiunile. Nu da fără să acoperi lemnul, o să ţi-l zgârii.

Uleiul nu te ajută. Cu ăla dai pe tastieră, pentru întreţinere.

 

Partea cea mai grea la treaba asta mi se pare să le rotunjeşti după. Dar dacă le faci flat şi îţi plac aşa, nu-i problemă.

 

Altă treabă, de care poate ştii, poate nu, să protejezi mereu dozele de şpanul care îţi rezultă. Fiind magnetice, atrag firicelele rezultate de pe ultimele taste. Unii pun o bucată de carton între neck şi doză când lucrează la ultimele taste.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.