www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Pedale


Guest Cristian Antonesei
 Share

Recommended Posts

Guest Cristian Antonesei

Salut, am o intrebare am o pedala de distors rocktron silver dragon pe lampi, acum vreau sa imi iau o alta pedala, dar sincer nu stiu ce tip de pedala mi ar folosi mai tare acum.Nu detin fonduri sa imi fac din prima un pedalboard complet.Deci am o rugaminte sa ma sfatuiti dupa un distors ce urmeaza sa imi iau:)Ampul meu e unul mic iar la repetitii cu trupa cant pe un amp de clapa, asa ceva am inteles de la cel al carui amp ii oricum nu are pe el gain delay reverb.Mersi:)eu m am gandit ca mi ar folosi acum un delay voi ce spuneti:)?

Link to comment
Share on other sites

Daca tu nu sti de ce ai nevoie, de unde sa stim noi.

Ia-ti un procesor, combina acolo toate tipurile de efecte(ampsim/stompboxsim etc), vezi ce combinatii iti plac, dupa care iti iei pedalele respective(daca nu te satisface procesorul). Numai cu pedale, fara un amplificator "capabil" n-ai ce face.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Cristian Antonesei

pai cant intr o trupa symphonic metal...dar ma rog mai vreau sa ma bag intr un proiect in care sa cant melodic death metal...:)Am o alta intrebare phaser ul se foloseste in solouri..?.ca am observat ca face chitara sa sune destul de fain:)chiar is intr o dilema totala;)) Cam ce amp mi ar trebui si in ce buget sa faca treaba adica sa se auda la repetitii si in concerte mici gen in cluburi?:)Totusi trebuie sa intreb si eu pe cineva, ca prin oras la mine nu am pe cine. Nimeni nu are un amp bun, pana acum nu m o prea interesat ca , cant de aproximativ 9 luni si am evoluat frumos pot sa zic ca pot face solo uri si de la metallica;))Am ajuns sa ma chinui la shreduri:)

 

Nu vreau sa imi iau procesor ca nu imi place cum suna, suna foarte artificial pentru ca am vazut la colegul meu de trupa ca el are procesor;))

Link to comment
Share on other sites

You're a twat (firstly)

 

Secondly, trebuie sa stii ce vrei. De exemplu, eu am stiut ce sa reglez unde, si ce pedala pentru a scoate aceste 2 tonuri a unor 2 oameni diferiti, Batio sau George Lynch, si asta cand foloseam numai pedale modificate sau setate/reglate de mine

 

mb tn.ogg

kiss of death test right.ogg

 

 

 

Deci, pana nu stii si o iei in gluma si smileys de mess, assess your priorities.

 

Tu ai stii ce sa folosesti sa scoti ceva anume si de ce si cum? Ma indoiesc.Ai stii cum trebuie sa reglezi un eq? Cum interactioneaza fiecare pedala unde si de ce e pusa ,,acolo''?

Trebuie sa ,,cunosti'' pedalele si efectele cumva mental incat sa iti faci o imagine care dupa e transpusa fizic, aplicabil.

 

Procesorul suna prost nu spune nimic.

 

Cumpara-ti niste pedale gen compressor, booster, od, eq,mai multe, si atunci o sa iti faci o idee.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

pai cant intr o trupa symphonic metal...dar ma rog mai vreau sa ma bag intr un proiect in care sa cant melodic death metal...:)Am o alta intrebare phaser ul se foloseste in solouri..?.ca am observat ca face chitara sa sune destul de fain:)chiar is intr o dilema totala;)) Cam ce amp mi ar trebui si in ce buget sa faca treaba adica sa se auda la repetitii si in concerte mici gen in cluburi?:)Totusi trebuie sa intreb si eu pe cineva, ca prin oras la mine nu am pe cine. Nimeni nu are un amp bun, pana acum nu m o prea interesat ca , cant de aproximativ 9 luni si am evoluat frumos pot sa zic ca pot face solo uri si de la metallica;))Am ajuns sa ma chinui la shreduri:)

 

Nu vreau sa imi iau procesor ca nu imi place cum suna, suna foarte artificial pentru ca am vazut la colegul meu de trupa ca el are procesor;))

 

parerea mea este sa mai ai rabdare cu tine..cultiva-ti intii urechea si repeta cit poti de mult,dupa acea investeste

din piesa asta poti ghici pe ce se cinta??,pedale,procesor,amp???

piesa este un test tras la prima mina

-TEST.wma

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este sa mai ai rabdare cu tine..cultiva-ti intii urechea si repeta cit poti de mult,dupa acea investeste

din piesa asta poti ghici pe ce se cinta??,pedale,procesor,amp???

piesa este un test tras la prima mina

 

 

 

A license is required to play this file

 

The file you are trying to play was ripped (copied) from an audio CD.

During the ripping process, the file was "protected." This limits the number of computers on which the file can be played.

To play the file on this computer, you must download a license (a process known as "license migration"). A license acts an electronic key that allows you to "unlock" a protected file and play it.

To download a license for this file, click Download License.

 

 

Asta se aude !

Asa ca .....nu mai conteaza ce cu ce si prin ce este inregistrat/ redat /cantat .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este sa mai ai rabdare cu tine..cultiva-ti intii urechea si repeta cit poti de mult,dupa acea investeste

din piesa asta poti ghici pe ce se cinta??,pedale,procesor,amp???

piesa este un test tras la prima mina

 

sa-mi bag.. nu merge convertorul

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

pai cant intr o trupa symphonic metal...dar ma rog mai vreau sa ma bag intr un proiect in care sa cant melodic death metal...:)Am o alta intrebare phaser ul se foloseste in solouri..?.ca am observat ca face chitara sa sune destul de fain:)chiar is intr o dilema totala;)) Cam ce amp mi ar trebui si in ce buget sa faca treaba adica sa se auda la repetitii si in concerte mici gen in cluburi?:)Totusi trebuie sa intreb si eu pe cineva, ca prin oras la mine nu am pe cine. Nimeni nu are un amp bun, pana acum nu m o prea interesat ca , cant de aproximativ 9 luni si am evoluat frumos pot sa zic ca pot face solo uri si de la metallica;))Am ajuns sa ma chinui la shreduri:)

 

Nu vreau sa imi iau procesor ca nu imi place cum suna, suna foarte artificial pentru ca am vazut la colegul meu de trupa ca el are procesor;))

Toate pedalele se pot folosi la tot felu de efecte doar gustul tau artistic sau "cerintele " genului de muzica cantata impune unele "bariere ".

 

rezolvarea este sa cumperi /incerci pe rand toate pedalele existente .sa le compari sa le incerci sa vezi ce poti folosi.

 

Mai realizabil ar fi un soft daca ai un PC bunicel cu o placa de sunet buna ...ceva "guitar rig" ...si incerci toate simularile pana ajungi sa vezi ce-ti trebuie .(Incerci in sensul ca inregistrezi mixezi , masterizezi c sa vezi care tip de sound /pedala simulata ar fi mai OK ,,

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Cristian Antonesei

ah bine atunci o sa incerc cu guitar rig sa vad.Am o intrebare ce sa fac sa mi se auda chitara, adica mi ar trebui ceva jack-usb?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.