www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"eu Nu Cant Pe Note Ci Pe Bancnote!" :d


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Un topic cu subiectul: Playing Guitar by ear vs. Reading Music!

 

http://openguitarles...-to-read-music/

 

De acord ..sa auzim cum canta surzii la chitara pa note muzicale ....

Nu prea inteleg de ce se "antreneaza auzul odata ce unii zic ca nu ai nevoie de el daca canti dupa partitura .

 

OK gluma-i gluma dar e buna ptr un forum de agronomi cu "verdele'n sus" .Pe un forum de muzicanti amatori sau profesionisti

suna a copilarie .

 

Nu poate canta nimeni fara sa auda ...si inca cum ar trebui sa auda ! sa aiba auz muzical !.

 

De feeling , benduri microtonale ,"blue note " nici nu mai poate veni vorba daca nu auzi cea ce canti .

 

Asa ca "... unii canta pe note alti canta pe bani... .".

 

Cei care canta pe bani trebuie sa aiba si "simtul banului " in afara de "feeling muzical ".

Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu tre sa dramatizezi, e un subiect vesnic discutat si rasdiscutat cu semne de intrebare si-acum dupa ce lumea asta a dat n si n de muzicieni buni care stiau si nu stiau sa cante dupa partitura. Sincer nici eu nu citesc fluent partiturile dar asta e! :) Succes la toti! ;)

 

P.S. Fraza asta "Eu nu cant pe note ci pe bancnote!" am auzit-o de la cineva care canta la nunti si dupa mine e buna, nu? :D

Edited by bandibalog
Link to comment
Share on other sites

Paul McCartney Don't Read Music, You Got Problem With That?

 

 

 

Sa citeasca /interpreteze dupa note in mod profesionist trebuie sa o poata face muzicantii angajati sa-i cante muzica sau sa-l acompanieze ..

 

Cum doar cativa ajung vedete compozitori recunoscuti cu vanzari si auditii fantastice cei care vor sa traiasca din muzica ar trebui sa se pregateasca la un nivel profesionist ca sa aiba norocul sa ajunga sa acompanieze macar vedetele ..sau sa le cante piesele .

 

Aici intervine zicala ....

 

Unii canta pe note ..alti canta pe bancnote

 

fiecare cum i-si are norocul

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca degeaba stii sa citesti note daca nu poti sa acompaniezi pe cineva indiferent ce ar canta

 

Degeaba stii note daca nu poti canta la chitara orice-ti imaginezi

 

Daca studiezi teoria pe langa un auz bun mai usor poti sa acompaniezi o gama variata de genuri muzicale .Cu reguli invatate folosite si auzul format este cea mai buna combinatie .

La fel si improvizati sau compozitii pot fi mai " bogate " daca ai si cunostinte studiate pe langa teorie ,,,doar sa nu fi "legat " de "reguli " sa aiba muzicantul curajul sa inoveze sa schimbe sa caute ceva nou ,,

Cu studii teoretice si practice daca ai talent poti sa avansezi /sa te dezvolti mult mai usor si mai repede decat daca descoperi singur "tainele muzici" ,

 

Asa ca un muzicant tanar cu studii nu are probleme sa cante ce vrea el ..in legatura cu "imaginatia " este alta problema .

Daca are imaginatie are talent improvizativ are talent la compus muzica va putea sa -si puna in valoare studiile ce il vor ajuta mult ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca a stii sa citesti muzica nu poate aduce niciun rau. Altfel intelegi muzica cand o vezi scrisa. Intelegi cum se imbina armonia cu melodia si asa mai departe. Auzul muzical te ajuta enorm in cantare, iti dai seama imediat unde esti daca te pierzi. Dar sa facem diferenta dintre a invata muzica dupa ureche si a invata un cantec dupa ureche sunt doua lucruri total diferite.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.