www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Electro-Acustic - Un Bun Practic Sau Mofturi?


tsamitros1
 Share

Recommended Posts

De ceva vreme incoace a dat in mine boala chitarelor bass acustice, dar cum trebuie sa gandim cu capul, nu cu picioarele am ceva dubii pe care trebuie neaparat sa le iau in considerare!

 

Ce parere aveti de chitarele bass acoustic / electro-acoustic? Se merita investitia sau e doar ceva de "figuri"? Adica, am vizionat multe videouri pe youtube cu astfel de chitare, suna foarte bine, dar am impresia ca sunt doar pentru camere miici sau inregistrari de aproape. Bineinteles, eu vreau sa folosesc chitara destul de mult amplificat; este diferenta intre sunetul unei chitare bass electric si sunetul uneia electroacustice? (amplificat ma refer)

 

Rog pe orice CUNOSCATOR sa lase un reply, indiferent de opinie, e foarte important atat pentru mine cat si pentru oricare alta persoana aflata in aceeasi situatie (si nu numai).

post-18994-0-49575700-1353172923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci: mai intai am avut basuri electrice, apoi am vrut fretless, apoi acustic. Acum le am pe toate, asa ca iti pot spune diferenta si utilitatea din punctul meu de vedere.

Eu am un acustic fretless Harley Benton 5 corzi, care e groaznic la partea electrica, in sensul ca suna inegal corzile, deci l-am folosit pur acustic sau amplificat cu microfon. Din cate pare, are corzi de plastic, suna frumos pur acustic, se aseamana cu un violoncel ca timbru, dar incet impreuna cu alte instrumente. O chestie amuzanta e ca au lasat punctele de la tastele 5,7... pe muchia tastierei.. care pt mine sunt ingrozitor de deranjante.

Clar este diferenta de sunet intre un electric si un electroacustic.

Din punctul de vedere al meritului investitiei, eu nu il folosesc foarte des, motivul principal fiind amplificarea lui de rahat, insa l-am luat la juma de pret, deci una peste alta, imi completeaza rig-ul si varietatea de tonuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Depinde ce vrei sa faci cu un bas acustic/ electroacustic.

 

Este un moft daca il cumperi ca sa te mai joci pe acasa, dar.

 

Este o necesitate (functie de preferinte) daca vrei sa canti jazz, chiar blues sau alte genuri mai moi.

 

Daca vrei bas acustic ca sa acompaniezi o chitara acustica, ambele fara amplificare, sa stii ca aproape nu te vei auzi, caci chitara te va acoperi.

 

Daca iti place basul acustic si vrei sa canti intr-o trupa cu el, neaparat sa-ti cumperi un bas electroacustic, caci se poate amplifica mai usor.

 

Diferenta de timbru intre un bas electric si un bas electroacustic amplificat este foarte mare. Nici unul nu-l poate substitui pe celalalt.

 

Ce buget te-ai gandit sa aloci acestui bas?

Link to comment
Share on other sites

Deci: mai intai am avut basuri electrice, apoi am vrut fretless, apoi acustic. Acum le am pe toate, asa ca iti pot spune diferenta si utilitatea din punctul meu de vedere.

Eu am un acustic fretless Harley Benton 5 corzi, care e groaznic la partea electrica, in sensul ca suna inegal corzile, deci l-am folosit pur acustic sau amplificat cu microfon. Din cate pare, are corzi de plastic, suna frumos pur acustic, se aseamana cu un violoncel ca timbru, dar incet impreuna cu alte instrumente. O chestie amuzanta e ca au lasat punctele de la tastele 5,7... pe muchia tastierei.. care pt mine sunt ingrozitor de deranjante.

Clar este diferenta de sunet intre un electric si un electroacustic.

Din punctul de vedere al meritului investitiei, eu nu il folosesc foarte des, motivul principal fiind amplificarea lui de rahat, insa l-am luat la juma de pret, deci una peste alta, imi completeaza rig-ul si varietatea de tonuri.

 

Vezi ca e posibil sa ai o problema la saddle, adica bucatica aia de plastic de la bridge peste care vin corzile, e posibil sa nu fie perfect dreapta si de aceea unele corzi sa se auda mai tare ca altele.

Link to comment
Share on other sites

Basul acustic este o abominatie.

Dimensiunea corecta a unui bas acustic este aceea a unui contrabas. O cutiuta de chitara este prea mica ca sa ofere rezonanta necesara unui ton corect de bas.

Neamplificat auzi doar overtone-uri dintr-un bas electroacustic, mai ales din corzile groase, in nici un caz nu auzi intreg spectrul sonor.

Un bas electroacustic are avantajul ca poate fi amplificat si poti compensa oarecum din EQ neajunsurile cutiei. Dar atunci de ce sa nu-ti iei un bas electric?

Stiu ca sunt multi artisti mari care il folosesc, inclusiv Steve Harris, dar il folosesc ca si picanterie ici si colo si este departe de a fi instrumentul principal.

Exista o categorie de basuri care a fost folosita cu precadere in anii '60 si anume basurile hollowbody sau semi-hollow. Exemplu: Epiphone Rivoli (The Animals, The Yardbirds, etc.)

Acest tip de bas iti ofera un sunet mai natural, mai "acustic" si ar fi dupa parerea mea o varianta buna pentru formatiile care canta "unplugged".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.