www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamuriri legare doza


Guest EPSYLON_CURSE
 Share

Recommended Posts

Guest EPSYLON_CURSE

1. Vreau sa pun pe o chitara doar o singura doza (single coil) si nu stiu cum sa o leg. Vreau doar intrare jack switch cu 2 pozitii si volum. Poate ma ajutati cu o schema :)

2. Potentiometrul de volum trebuie sa fie liniar sau logaritmic, mono sau stereo?

Link to comment
Share on other sites

Nu ii trebuie on/off switch insa poate fi util pt unele efecte. Altceva nu inteleg ce ar putea face switchul la o chitara cu o singura doza single coil.

 

edit: vezi Tom Morello ca sa afli de ce efecte e vorba

 

Hm, ai dreptate. Mai mult de atat nici eu nu inteleg. Poate ne explica el, totusi, s-o gandi el la ceva ca n-o fi deschis topicul asa aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

....Fender Telecaster Esquire ....o doza ( bridge ) si switch in trei pozitii......asa ca lasati omul in pace....stie ce spune.....

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

On-off pentru a inchide/deschide circuitul. Nimic special si un potentiometru pentru volum. Atat. Pentru ce-mi trebuie... revolutionez chitari acum ... :)

Link to comment
Share on other sites

Potentiometrul de volum e suficient pentru a face chitara sa taca. Switchul ala e pus in plus acolo.

Potentiometrul de regula este logaritmic. Nu inteleg la ce te referi cand zici mono / stereo. E o rezistenta variabila si nimic mai mult.

0128_1lg.jpg

 

Poftim si schema dorita : http://www.seymourduncan.com/support/schem..._coil_1vol.html

Link to comment
Share on other sites

Potentiometrul de volum e suficient pentru a face chitara sa taca. Switchul ala e pus in plus acolo.

Potentiometrul de regula este logaritmic. Nu inteleg la ce te referi cand zici mono / stereo. E o rezistenta variabila si nimic mai mult.

 

Pai da dar nu cred ca va putea roti atat de repede de volum pentru a obtine efectu ala gen tom morello. El se refera probabil la un killswitch

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Un pot liniar nu poate servi ca pot de volum... ar fi bine. Daca da care va fi modificarea schemei primite de la cosu? (multumesc cosule)

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.