www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Propunere Pentru Campania " Nu Pune Corzi Metalice Pe Clasica"


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Am vazut si eu si alti useri o greseala Mare pe care o fac multi chitaristi probabil incepatori : de a pune corzi metalice pe clasica , ceea ce distruge chitara , ma gandesc ca nu trebuie sa explic de ce la majoritatea userilor mai vechi/informati .PROPUNEREA MEA :

-Sa faca cineva un banner in photoshop sau alt program , care doreste , un banner scurt dar informativ cu informatii clare . De exemplu : NU PUNE CORZI METALICE PE CHITARA CLASICA , si sub titlu enumerate pe scurt si la obiect motivele principale .

-Sa punem cativa useri care sunt mai frecvent pe RGC in signature acest banner , si cred ca informatia ar ajunge la multi useri noi , sau cei inconstienti de problema.

 

Eu zic ca ar fi un lucru bun pe care l-am putea face . Daca cineva face acest banner sa ne anunte aici si sa il impartaseasca . Sper o sa fie macar cativa useri care se alatura nu ii greu si cred ca poate sa ajute :)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca treaba asta tine si de mentalitate.In general se pleaca cu ideea asta: iti iei o chitara clasica,incepator fiind (nu vorbim aici de cei care studiaza chitara clasica si pe aia raman),iti faci treaba cu ea,inveti cateva acorduri,dupa care observi ca nu suna ca la Hrusca sau oricare altu' si ai impresia ca corzile de metal sunt "next level".Problema mai e si cu profesorii aia care baga placa cu "Luati-i o chitara clasica,ca e ieftina,in caz ca se plictiseste repede".Mai sunt si miturile alea cu "daca incep pe corzi de metal imi da sangele pe degete".Bine...o fi fost asa acum multi ani cand erau acusticele alea cu action de 1 cm dar in ziua de azi pana si reghinurile sunt construite mai omenesc,deci posibilitatile sunt altele.

Nu stiu in ce masura un banner o sa rezolve problema in totalitate fiindca daca Ion (personaj fictiv,chitarist incepator) mai are inca 20 de prieteni cu care zdrangane in camin sau la foc de tabara si aia au clasice cu corzi de metal o sa i se rupa lui ca zic "smecherii dă pă ergece" ca nu e bine.Totusi in timp poate o sa aiba ceva sorti de izbanda miscarea asta.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

De fapt problema este cu chitarele Reghin mai vechi care aveau forma, bridge-ul si headstock-ul de clasica dar aveau cheite cu tije de metal subtiri, ca si cele de acustica si in cazul asta tentatia este sa pui corzi de metal.

Recunosc ca si eu am avut o chitara construita asa si aveam corzi metalice, in anii '80.

Link to comment
Share on other sites

Tipic , a inceput filozofia " cat rezolva problema" "de ce pun" "de ce nu pun " . Chiar daca scapa 3-4 chitari de probleme a iesit ceva ok , ii o chestie simpla de ce trebuie suprafilozofat totul pe forumul asta ?

 

 

Fac eu primul pas. :)

 

Folosesc si eu pe al tau :D nu te superi sper :P

 

hmmmmm , nu prea reusesc de pe telefon , mai tarziu cand ajung acasa :)

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

M-ai inteles gresit.Ideea este foarte buna,mai ales ca scuteste forumul de multe topicuri inutile.

Subliniam ca e rau de aia care degeaba vad pe un forum ca toata lumea zice ceva daca se duc un profesor pe care il considera "profetu' neamului" si ii baga in cap tot felu de tampenii si mituri.

Ar fi frumos ca aceasta campanie sa fie desfasurata in parteneriat si cu magazinele de muzica si la fiecare chitara noua sa dea un pliant ca cel din semnatura.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subliniam ca e rau de aia care degeaba vad pe un forum ca toata lumea zice ceva daca se duc un profesor pe care il considera "profetu' neamului" si ii baga in cap tot felu de tampenii si mituri.

 

 

Aia de obicei nu sunt profesori adevarati : adica oamenii cu conservator si bun cunoscatori ai instumentului . Ai dreptate totala cu fenomenul de profetu' neamului de profesori fake .

( Inainte sa ma "atace cineva" , Nu pretind ca un om fara conservator nu poate sa deie lectii de chitara valoroase daca stie ce face , Stiu ca ies de la conservator si oameni paraleli cu instrumentul dar astea sunt cazuri izolate )

 

 

Ar fi frumos ca aceasta campanie sa fie desfasurata in parteneriat si cu magazinele de muzica si la fiecare chitara noua sa dea un pliant ca cel din semnatura.

 

La Tg.Mures de exemplu stiu daca cumperi o chitara indiferent daca e western sau clasica sau electrica iti da o foaie cu informatii generale pe care scrie foarte clar ce sa nu faci , sunt destul de sigur ca lumea o arunca la primul cos ( adica cei care habar nu au )

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Nu,frate..ca or sa puna corzi de metal intentionat :))).

 

Ca venii vorba de profetii neamului, era unu' la mine in oras pe care toata lumea il stia de Nea' Fender. Subscriu si eu campaniei, @doctor x, va voi folosi art-workul daca nu este cu suparare :)

 

Avem si noi doi tipi: pe "Tama" si pe "Stratocaster" :)).

Link to comment
Share on other sites

misto reclama la fender..

Deh, niste banuti de la importator nu strica, mai ales acum cand ni se desfiinteaza biroul. :)

 

Si acum serios: a fost prima poza sugestiva pe care am gasit-o. Voi sterge logo-ul cand voi avea o tzara de timp. Sau mai bine sterg semnatura de tot, ca vaz ca nu prea e agreata.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Io aº zice ca Bulã, în bancul ãla cu orele suplimentare ºi cincinalu' ( cu adaptarea de rigoare ) :

"Tovarãºi, io propun sã se desființeze birturile, cã iese omu' din turã, se bagã-n birt, se face mangã, dupã care se duce-acas', la nevastã º-uite-aºa ies copii tâmpiți care... pun corzi de oțel pe clasice..."

 

Glumesc, desigur, e bunã intenția, pentru informare... Io chiar am propus mai demult, o tãblițã cu 10 porunci, ceva, undeva la intrarea în forum, cu cele mai importante "Do not ..."... Whatever...

 

E numa' lipsã de informare. ªi io ºtiu un coleg de-al nostru de forum, nu conteazã cine e, unu cu fulgere-n cap, nu spun cine ( începe cu "r" ºi se terminã cu "amurel" ** :P ) care acum câțiva ani buni a împrumutat clasica unui amic ºi i-a pus corzi de oțel... :))

 

Have fun !

 

 

** Întrebare la admiterea în ºcoala de melițieni : "Ce animal, trãieºte-n pãdure, are blana roºcatã, începe cu "v" ºi se terminã cu "ulpe" ?"

[ câºtigãtor detaºat, Haralambie Harpalete :) ]

.

Link to comment
Share on other sites

Poti pune ce corzi vrei pe absolut orice chitara ca n-are nici pe dracu. Problema era la chitarile clasice vechi si proaste (de Reghin evident) la care nu era ranforsat griful si cu timpul se curba. Eu am pus si corzi de nailon pe chitara western (ca alta n-aveam) si am pus si corzi de electrica pe chitara clasica de Reghin si asa am folosit-o din clasa I-a pana cand am terminat liceul si n-a avut nici pe dracu, atata timp cat poti regla tensiunea grifului nu vad care-i problema.

 

As vrea sa stiu si eu cum reusesc corzile metalice sa "distruga" chitara clasica. Presupun ca se creeaza un camp magnetic "nociv" in jurul lor care duce cu timpul la cojirea lacului de pe chitara si la putrezirea lemnului laugh.png

Edited by Edward Pop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti pune ce corzi vrei pe absolut orice chitara ca n-are nici pe dracu. Problema era la chitarile clasice vechi si proaste (de Reghin evident) la care nu era ranforsat griful si cu timpul se curba. Eu am pus si corzi de nailon pe chitara western (ca alta n-aveam) si am pus si corzi de electrica pe chitara clasica de Reghin si asa am folosit-o din clasa I-a pana cand am terminat liceul si n-a avut nici pe dracu, atata timp cat poti regla tensiunea grifului nu vad care-i problema.

 

As vrea sa stiu si eu cum reusesc corzile metalice sa "distruga" chitara clasica. Presupun ca se creeaza un camp magnetic "nociv" in jurul lor care duce cu timpul la cojirea lacului de pe chitara si la putrezirea lemnului laugh.png

 

Iti spun eu caz concret. Noapte, bezna ca-n cur, incerci sa adormi. Dintr-o data se aude un "poc" in toata casa, de-ti sare somnu'. Aprinzi lumina, te uiti peste tot prin casa, doar doar de-ai reusi sa-ti dai seama ce dracu a fost aia de s-a auzit asa. Dupa aproape o ora de cautari, incepi sa te intrebi daca nu cumva esti nebun, ori ai casa bintuita. Alta explicatie nu prea gasesti in momentul ala. Frate, ori sint nebun, ori ma bintuie fantoma, ori ambele.

 

Ma rog, adormi pina la urma, iar a doua zi te tresezti cu chef de cintat la chitara. Cind iei chitara, ce sa veeeezi? Birdgeu' chitarei smuls (cu o parte din top lipita de el) din corpul chitarei. N-a cedat griful, ci topu'.

 

Personal, dau vina pe corzile de otel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poti pune ce corzi vrei pe absolut orice chitara ca n-are nici pe dracu. Problema era la chitarile clasice vechi si proaste (de Reghin evident) la care nu era ranforsat griful si cu timpul se curba. Eu am pus si corzi de nailon pe chitara western (ca alta n-aveam) si am pus si corzi de electrica pe chitara clasica de Reghin si asa am folosit-o din clasa I-a pana cand am terminat liceul si n-a avut nici pe dracu, atata timp cat poti regla tensiunea grifului nu vad care-i problema.

 

As vrea sa stiu si eu cum reusesc corzile metalice sa "distruga" chitara clasica. Presupun ca se creeaza un camp magnetic "nociv" in jurul lor care duce cu timpul la cojirea lacului de pe chitara si la putrezirea lemnului laugh.png

 

NU, NU, NU, si doar am vrut sa spun ca ar fi trebuit sa punem sub poza linc cu "Afla aici de ce!", care sa trimita la un text cu explicatia.

 

Eduard!! Corzile metalice sunt mai tensionate decat cele de nylon, "trag" mai tare de grif si, in timp, il deformeaza, sau, si mai rau, desprind griful de corp sau cordarul de corp (acestea din urma, si ca efect al prezentei umezelii din aer), distrugand, chiar ireversibil, chitara. Chitarele clasice nu au tija metalica in grif care sa contracareze tensiunea cu care corzile trag de el.

 

Dau si explicatia logica.

 

Chitara clasica

 

Inainte de inventarea chitarei (clasice), exista lauta, ale carei corzi erau confectionate din intestine de animale, evident, deoarece nu existau materiale sintetice pe atunci. Apoi a fost inventata chitara, care utiliza aceleasi corzi din material organic. Aceste corzi nu necesita tensionarea lor foarte mult pentru a fi acordate la nota, asadar, griful este suficient de robust pentru a le sustine. Mai tarziu, secolul XX, au aparut materialele sintetice si au fost inventate corzile de nylon, care nici acestea nu solicita griful in mod deosebit.

De aici, conchidem prin a spune ca, deoarece aceste corzi nu solicita griful in mod deosebit, iar acesta se prezinta a fi stabil in utilizare, griful chitarei (clasice) nu necesita armare cu tija metalica. Deci, chitarele clasice nu sunt construite cu tija.

 

Montand pe chitara clasica un set de corzi metalice, care necesita o tensionare mult mai mare pentru a fi acordate la nota, griful va fi solicitat excesiv si, neavand cu ce se apara (neavand tija), acesta cedeaza stresului. Efectele se vad instantaneu: distanta de la corzi la tastiera marita.

Lemnul este un material elastic, dar daca aceasta solicitare este de lunga durata, griful nu va mai reveni niciodata de la sine la forma sa initiala - dreapta.

 

 

Explic pe intelesul tuturor.

 

Chitara ta clasica cu corzi metalice pe ea (in loc de corzi de nylon), se simte la fel de incomod cum te simti tu cand esti cu gagica in actiune si, in loc de prezervativ, iti infasori o bucata de staniol.

 

Pe chitara clasica, doar corzi de nylon!!!

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Eduard!! Corzile metalice sunt mai tensionate decat cele de nylon, "trag" mai tare de grif

Ca trag mai tare de grif !..., nu ar trebui sa aiba prea multa importanta daca ai o chitara facuta cu simt de raspundere .

Niciodata, nylonul nu se va auzi sau nu va avea coloratura/timbrul corzilor metalice,fara niciun fel de dubiu. Asta ca sa nu mai scriu "parerea mea". :)

 

Acum avem de ales, vrem sa tinem chitara in sufragerie pe post de bibelou ii pui nylon; vrei sa canti cu ea si sa te bucuri de sunet, ii montezi corzile care -ti plac cel mai mult.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ca trag mai tare de grif !..., nu ar trebui sa aiba prea multa importanta daca ai o chitara facuta cu simt de raspundere .

Niciodata, nylonul nu se va auzi sau nu va avea coloratura/timbrul corzilor metalice,fara niciun fel de dubiu. Asta ca sa nu mai scriu "parerea mea". :)

 

Acum avem de ales, vrem sa tinem chitara in sufragerie pe post de bibelou ii pui nylon; vrei sa canti cu ea si sa te bucuri de sunet, ii montezi corzile care -ti plac cel mai mult.

 

Si totusi, mie imi place la nebunie sunetul de corzi de nylon pe chitara mea clasica :)

Edited by Riccardo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chitara ta clasica cu corzi metalice pe ea (in loc de corzi de nylon), se simte la fel de incomod cum te simti tu cand esti cu gagica in actiune si, in loc de prezervativ, iti infasori o bucata de staniol.

 

Urmărind raţionamentul, înţeleg că cel mai bine se simte chitara fără corzi.

 

Acum, serios, chiar e nevoie de "campanii" pentru orice? E o treabă logică. Aşa cum nu ne încălţăm pe dos, folosim corzi speciale, în funcţie de natura instrumentului. Dacă unii vor să folosească alt tip de corzi, e fix problema lor, instrumentul lor. E util să ştie la ce riscuri se expun, precum cel menţionat de Ironside, dar nu văd de ce trebuie să existe militanţi pentru problema asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.