www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E mai greu sa fi vocal cu bass sau vocal chu chitara


Guest turshuanzen
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

e doar chestie de obisnuinta si, mai ales, de exercitiu.

multe lucruri se pot face cu exercitiu; si ceva mai complex decat niste banale acorduri la chitara poate fi realizat, totul e sa incepi cu ceva cat mai simplu. creierul se obisnuieste treptat si vei putea avansa la lucruri mai complicate.

e doar coordonare. la fel cum pt mine e un mister cum un baterist poate sa dea din toate membrele si sa iasa treaba buna.. cam la fel e si aici. exersezi, inovezi pana ajungi la rutina, apoi descoperi iar ceva nou; treci de la batai la fingerpicking; mai strecori din cand in cand ceva de la tine..

 

numai sa nu incerci vocal cu fluier :)

Link to comment
Share on other sites

Guest norby77

dupa parerea mea e greu sa fi vocal si instrumentist in acelasi timp trebuie sa muncesti la doua lucruri deodata si trebuie sa fi la doua lucruri simultan atent, unele presoane s-au nascut cu acest talent de a face 2 lucruri deoadat iar alti nu si asta e diferenta ce face sa fie greu de a face 2 lucruri simultan.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph
dupa parerea mea e greu sa fi vocal si instrumentist in acelasi timp trebuie sa muncesti la doua lucruri deodata si trebuie sa fi la doua lucruri simultan atent, unele presoane s-au nascut cu acest talent de a face 2 lucruri deoadat iar alti nu si asta e diferenta ce face sa fie greu de a face 2 lucruri simultan.

 

si daca citesti o partitura nu faci cel putin 3 lucruri odata?

1. citire;

2. creier interpreteaza;

3. tzopaire degete mana dreapta;

4. tzopaire degete mana stanga.

 

3. si 4. independent.. si simultan.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

numai sa nu incerci vocal cu fluier :)

 

eu fumam si cintam la fluier in acelasi timp, iar cind schimbam fluierele intre ele sau ii caram cu vioara (toate astea cu ghioaga de bass pe dupa umeri) , mari giumbuslucuri si lick-uri ce faceam ca sa scutur scrumul. Era o arta in sine. Reglam suflul de aer ca sa nu se arda tigara prea repede, iar pe vioara daca dadeam un pic de scrum mai caldut eram ca si mort, ca nu era a mea :) ...

 

Sa stii ca partea vocala si cea de fluier SE POT face in acelasi timp, insa ies doar niste mormaituri iar nici flueirul nu mai are "sustain"-ul normal.

 

Este foarte usor sa fii vocal cu chitara, categoric, iar antrenamentul de folkaiala pe munte ajuta mult :) .

Insa cind pe bass tot ce faci este sa tii radacina acordului in acelasi ritm ca si chitara, banuiesc ca nu este foarte greu...

 

Cel mai fain mi se pare sa fii tobar si vocal. The Monkees, daca tin bine minte. Sau Moni Bordeianu, pe vremea cind batea la tobe ... Si Ringo Starr a incercat la un moment dat

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Cel mai fain mi se pare sa fii tobar si vocal. The Monkees, daca tin bine minte. Sau Moni Bordeianu, pe vremea cind batea la tobe ... Si Ringo Starr a incercat la un moment dat

 

Ar mai fi: The Band (a lui Bob Dylan) sau the Eagles, Genesis, etc.

Link to comment
Share on other sites

Este foarte usor sa fii vocal cu chitara, categoric, iar antrenamentul de folkaiala pe munte ajuta mult :) .

Insa cind pe bass tot ce faci este sa tii radacina acordului in acelasi ritm ca si chitara, banuiesc ca nu este foarte greu...

pai ce fel de basar e ala care canta 3 note per melodie si alea patrimi?

normal ca nu-i e greu sa faca si voce, dar cand treba se impute si trebuie sa fii atent la ce canti, nu cred ca-ti mai vine sa te lalai la mocrifonciu.

Link to comment
Share on other sites

pai ce fel de basar e ala care canta 3 note per melodie si alea patrimi?

normal ca nu-i e greu sa faca si voce, dar cand treba se impute si trebuie sa fii atent la ce canti, nu cred ca-ti mai vine sa te lalai la mocrifonciu.

 

Cred ca se referea la LEMMY! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

deoinde ,eu totusi cred ca la chitara(solo) si voce , dar daca linia melodica este rapida ,poate sa fie basul si vocea mai greu

Link to comment
Share on other sites

deoinde ,eu totusi cred ca la chitara(solo) si voce , dar daca linia melodica este rapida ,poate sa fie basul si vocea mai greu

daca esti chitarist solo ce rost mai are sa fii si vocal? adica cum vine asta?

imagineaza-te pe tine in timp ce faci un solo cantand: te iubest, si nimic nu ne va desparti, te iubesc si esti totul pt mine... s-ar potrivi?

uita-te la Marko Hietala (basitul de la Nightwish si Tarot) vocea lui e prea futeri, prea misto, dar il vezi sa se rupa asa mult cu basul?

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

Poti sa fii chitara solo si vocal foarte usor.

eu am pus problema in felul urmator: faci un solo (dar nu o panarama de solo) si canti si refrenul, ca doar esti chitara solo si voce...poti face asta?

dovedeste ca poti canta cu vocea in timp ce faci un solo, sau arata-mi asa ceva la unii dintre marii chitaristi

gandeste-te ca suntem oameni, nu roboti. poti canta la 15 instrumente diferite; poti canta la 3 odata?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest jiGODie

Ai adresat o intrebare fara a da prea multe detalii in legatura cu genul pe care vrei sa-l canti. Vocal si chitara, sau vocal si bass, ce e mai greu. Te rog sa mentionezi daca chitara sau bass-ul folosesc distors sau nu si care este genul de metal pe care vrei sa-l canti mai exact. Eventual da exemple de ceva trupe.

 

Daca e vorba de cantat grindcore (cu cap) sau death metal, e mai greu sa tii in acelasi timp si bass si vocal daca vrei ca amandoua sa sune perfect si mai ales daca instrumentele din trupa se bat in contratimp cu vocea si tobele. Te rog sa mentionezi in cazul in care metalul greu (ala care e cu adevarat greu) intra in discutie sau nu.

 

Multumesc, respect ...si bine am venit pe forum. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã e important cât de diferitã este linia melodicã a instrumentului de cea a vocii.

Atunci când faci partea ritmicã, fie cã o faci pe chitarã, bas sau tobe, este destul de uºor. Asta pentru cã partea de voce nu prea are cum sã "pice" decât undeva ÎN groove. Sigur, e necesarã o concentrare în plus, dar nu e greu.

 

Atunci când liniile melodice sunt diferite, aici începe distracția. Sã faci o linie melodicã pe instrument ºi alta din voce este extrem de greu ºi trebuie studiatã fiecare melodie în parte. Adicã faptul cã ai reuºit sã înveți în acest fel o piesã nu înseamnã cã deja poți sã faci ºi celelalte piese în acelaºi fel. Fiecare trebuie studiatã separat.

 

În muzica mainstream, rock, blues, pop, pot spune cã de obicei partea de chitarã este ori ritmicã ori face un dialog cu vocea (cântã alternativ cu vocea). În schimb, în majoritatea cazurilor, basul cântã bucãți melodice, diferite de linia vocii.

 

Verdictul meu este cã, statistic, ºi în situații normale, e mai greu sã fii basist-vocal.

 

Subiectiv vorbind, mie îmi e mai greu la bas ºi voce (am cântat în ambele situații).

 

+1 :)

Cred ca e cel mai obiectiv raspuns din cate am citit. Am incercat si eu cateva piese ceva mai simpliste, nu am eu vreo voce cine stie ce... sa zic dar la care linia melodica a instrumentului e oarecum diferita de voce. Ex: Judas :we've got another thing comin, beyound the realms of dead, breaking the low, cateva de la sabbath sau metalica,etc si a trebuit sa muncesc din greu fiecare pasaj/vers sa mearga cum trebuie. Pasajele de chitara tgrebuiau sa mearga cumva instinctiv avand astfel timp sa ma concentrez pe linia de voce. Nu trebuie sa fi geniu cum au zis unii sa reusesti treaba asta (eu cel putin nu sunt), tre doar sa muncesti mult :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest pasarel

Orice se poate, o sa dau doar 3 exemple mai cunoscute.

Basist + vocal - Sting [de la The Police]

Chitarist lead + vocal - Hendrix [nu mai zic de cei la chitara ritm + voce, ca sunt o groaza]

Si multe multe multe instrumente in acelasi timp.. Rahsaan Roland Kirk. Si cu asta probabil am zis tot. Daca nu ati auzit de Rahsaan, cautati pe youtube videouri cu el. E omul care a dus 'circular breathingul' la extrem, putand tine notele cat avea el chef [la instrumente de suflat adica], si a cantat la multe instrumente in acelasi timp, instrumente dintre cele mai dubioase, putand canta in EXACT ACELASI TIMP la mai multe instrumente [odata am vazut un video cu el cand canta la 2 saxofoane] .. asta asa, pe langa ca mai tinea un numar imens de instrumente pe langa el. cititi despre el pe wikipedia, o sa ramaneti :|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.