www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Placa De Sunet


Recommended Posts

Vreau sa cumpar o placa de sunet externa...pentru a imi imbunatatii inregistrarile de acasa...

Nu am pretentii....vreau sa coste intre 150-200 ron...

Am vazut http://www.thomann.de/ro/behringer_ucontrol_uca_222.htm si nu stiu daca este buna ( nu prea ma pricep)...

 

Astept pareri si sfaturi...:D

Multumesc :respect:

Link to comment
Share on other sites

personal am incercat creative audigy pe USB si am ramas cu impresie nasoala.

placile pe USB, ma refer la cele pana in 100$ au prostul obicei sa introduca mai mult sau mai putin delay ( deci si drift la inregistrarile multitrack) cu efecte frustrante.

placile profesionale pe USB costa cat un PC decent, deci iti recomand o placa cinstita de 100-150 ron pe PCI si un calculator clasic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa cumpar o placa de sunet externa...pentru a imi imbunatatii inregistrarile de acasa...

Nu am pretentii....vreau sa coste intre 150-200 ron...

Am vazut http://www.thomann.d...rol_uca_222.htm si nu stiu daca este buna ( nu prea ma pricep)...

 

Astept pareri si sfaturi... :D

Multumesc :respect:

 

Tu acum, cum înregistrezi, ce scule foloseşti şi ce te deranjează?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu ai vorbit de înregistrat cu Peavey-ul. Îmi e greu să ghicesc ce vrei. O placă de sunet cu suport ASIO îţi oferă posibilitatea de a utiliza acest gen de soft-uri cu o latenţă cât mai mică. În cazul ăsta, Behringer-ul respectiv te ajută.

Tu poţi folosi şi acum soft-urile respective, cu Peavey-ul ca preamp. Doar ca, cel mai probabil, vei avea probleme cu latenţa. Poţi înregistra clean şi să aplici efectele după. Este anevoios şi derutant de multe ori, dar, rezultatul e acelaşi.

Link to comment
Share on other sites

Pentru programele de care ai mentionat , folosesti interfata usb cu Asio integrat :

 

Cea mai ieftina : http://www.ebay.com/...=item564c2d432e

Ceva de la behringer (o detin e ok)- http://www.thomann.d...nger_ucg102.htm

Am dat produse care se incadreaza in bugetul tau , daca vrei ceva mai sus incearca scarlett 2i2 sau m-audio dar astea sunt deja 400-600 ron.

 

 

Cu astea ai o sumedenie de efecte si poti inregistra foarte usor si modifica usor ( adaugi delay/reverb/wah, orice ).

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare...vreau sa conectez chitara la laptop dar am parte de foarte mult zgomot pe fundal (la laptop nu am line-in..am doar iesire pentru microfon)...stie cineva vreo placa audio externa sau o clapa midi (cu intrare si pt chitara) care sa ma ajute cu problema latentei si a zgomotului de fundal? multumesc anticipat!

 

si la un pret modest...100-300lei

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...vreau sa conectez chitara la laptop dar am parte de foarte mult zgomot pe fundal (la laptop nu am line-in..am doar iesire pentru microfon)...stie cineva vreo placa audio externa sau o clapa midi (cu intrare si pt chitara) care sa ma ajute cu problema latentei si a zgomotului de fundal? multumesc anticipat!

 

si la un pret modest...100-300lei

 

Vezi postul lui Jig de mai sus :rgcrules:

Link to comment
Share on other sites

mie pe laptop nu imi merge bine nici cu interfata chitara usb poate depinde de laptop ..

dar te sfatuiesc sa incerci inainte de a cumpara, vezi poate are vre-un vecin si iti poate da imprumut, pana beti o cana de ceai te lamuresti daca merge treaba :)

 

referitor la primul post, .. mai mult o interfata usb iti trebuie decat placa de sunet, acum.. faci cum vrei noi ti-am zis :D

Link to comment
Share on other sites

mie pe laptop nu imi merge bine nici cu interfata chitara usb poate depinde de laptop ..

Huh ? Ce nu-ţi merge ? Chitara prin interfaţa USB sau ai chitară cu USB ?... Ce nu-ţi merge exact ? Precis e de la laptopul tău !...

 

.. mai mult o interfata usb iti trebuie decat placa de sunet, acum.. faci cum vrei noi ti-am zis

 

Wha' ? :(

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...
Guest satriani79

salutare! pt. a creea music cu ajutorul pc ului ai nevoie de macar un CORE 2 DUO CU MINIMUM DE 4 GB RAM, 500 GB HD, PLACA VIDEO 500 SI O PLACA DE SUNET DECENTA.....PANA IN 200 EURO..........INCEARCA SA INTELEGI CA ACESTE SOFTURI, GEN GUITAR RIG, AMPLITUBE SAU THX.....BLA , BLA , BLA........AU NEVOIE DE RESURSE LA GREUCEANU.....DACA NU AU DE UNDE , DEVINE FRUSTRANT PT. TINE.....PT. TOATA LUMEA......cheers!!!

Link to comment
Share on other sites

salutare! pt. a creea music cu ajutorul pc ului ai nevoie de macar un CORE 2 DUO CU MINIMUM DE 4 GB RAM, 500 GB HD, PLACA VIDEO 500 SI O PLACA DE SUNET DECENTA.....PANA IN 200 EURO..........INCEARCA SA INTELEGI CA ACESTE SOFTURI, GEN GUITAR RIG, AMPLITUBE SAU THX.....BLA , BLA , BLA........AU NEVOIE DE RESURSE LA GREUCEANU.....DACA NU AU DE UNDE , DEVINE FRUSTRANT PT. TINE.....PT. TOATA LUMEA......cheers!!!

 

Dacă incluzi aici şi crearea de videoclipuri, sunt de acord cu tine ! Daca e doar pt înregistrări audio şi mixaje... Eu m-am descurcat şi cu laptop pe 512 în XP.

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest satriani79

din cate stiu softurile de ultima generatie cer acest lucru........EU NU MAI ACCEPT SA FAC MUZICA STAND DUPA CALCULATOR..EXEMPLUL TAU..... LAPTOP PE 512 RAM IN XP......))))))........SA GANDEASCA, SA TOT GANDEASCA.......LOADING, LOADING..........OAMENI BUNI S A TERMINAT CU PERIOADA WINDOWS XP SI LAPTOP PE 512 RAM....toti avem tendinta sa stoarcem pc ul de resurse prin adaugarea de plugins......deaceea , repet CUMPARATI VA PC DECENT, SOUNDCARD AND MONITORS..........IN TIMP O SA SIMTI CA INDIVID CA AI PROGRESAT SI CA APARATURA PE CARE AI CUMPARAT O TE A AJUTAT SI EA...PE LANGA TALENTUL AFERENT......BINENTELES.....CHEERS!

Link to comment
Share on other sites

toti avem tendinta sa stoarcem pc ul de resurse prin adaugarea de plugins......

 

Nu toţi ! Aproape toţi, probabil...

 

Ideea mea era că dacă ai 512 sau 1 giga poţi să te apuci de treabă, nu tre' să arunci cu lapropu' pe fereastră şi să spargi bani pt cai verzi pe pereţi, doar pt c-ai citit pe RGC c-a scris unu' satriani79 că nu e bun decât 4 giga... Ştii ce zic ?

 

No offence !

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.