www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bugera Infinium?


tib
 Share

Recommended Posts

A incercat cineva modelul 1960? Cred ca upgradat cu un traf de iesire bun (added iron/paper bobin, nu stiu) si niste lampi de calitate poate iesi ceva.. Dar oare se mai poate schimba traful la cel Infinium?

Nu am de gand sa imi iau bugera dar 1960 mi se pare cel mai ok, -keep it simple, remember?

Link to comment
Share on other sites

Pt mine "suna" ca un auto-bias cu uC .

Pe de alta parte , cand vrei sa faci upgrade la traful de iesire , presupune ca stii foarte bine ce sunet vrei sa scoti din amp . Este foarte important sa stii ce traf trebuie sa pui in locul celui original .

In opinia mea , daca amplificatorul nu este modat , nu se justifica schimbarea trafului de iesire.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si 'suna' bine acest auto-bias?:) spune mai multe:P

 

pai in principiu un Traf de Plexi 100? eu am luat un Classic Tone Usa pt Fender Deluxe Reverb (clona) si suna super bine..

dar in contextul in care Infinium accepta 'orice' lampa, se mai poate schimba traful asa dupa capul tau? pt ca 1960 clasic avea EL34 finali si de-asta ziceam ca pare 'simplu' de inlocuit cu un traf de plexi 100 care e tot cu EL34..

 

uite am gasit si un articol

 

http://www.areyouexperienced.net/Bugera1960-Output-Transformer-Upgrade.htm

 

este infinium la fel de mod-friendly ca predecesorul?

 

Calculase cineva pe alt forum costul unui astfel de upgrade. Pretul final ajungea identic

cu al unui head Ceriatone, care este fabricat de la bun inceput cu simt de raspundere,

folosind componente cu tolerante mai mici.

 

a, da? am avut Ceriatone (Plexi 50) si mi-a placut ampul..

parca totusi nu ar ajunge la costul unui ceriatone..

head bugera ~500$ + OT Classic Tone ~70$ + ~30$ shipping + un set de tuburi (cryoset.com mi-au fost mereu de folos) ~200$

~800$ - 850$

headul il pot lua de unde sunt cu 299 lire (deci 500 usd) si transport free

 

pe cand Ceriatone 1055$ ampul + 400$ transport si imi amintesc tare bine cand am platit 600 ron Vama in tara.. asa ca..:)

Link to comment
Share on other sites

head bugera ~500$ + OT Classic Tone ~70$

Cred ca asta este combinatia cea mai putin inspirata pt un amp de high-gain ca Bugera . Classic Tone produce traf-uri care sunt decente,avand in vedere ca sunt bobinate cu sarma de aluminiu . Dar daca discutam de amplificatoare high-gain , "the real deal" se numeste Mercury Magnetic sau Heboyer .

 

In ceea ce priveste autobias ,este o solutie care (personal, doar eu, eu insumi... :D ) nu o agreez pt ca sunetul unui amplificator de chitara este puternic afectat de regimul de lucru ales pt tuburile finale .

Parerea mea este ca daca un autobias il faci sa funtioneze automatizat (controlat cu microprocesor) nici atunci nu vei putea pune chiar orice tub iti da prin cap din cauza impedanetei reflectate prin transformator . Si cand spun asta ma gandesc la un caz extrem , de exemplu : 1 x EL 34, 1 x EL509,1x6L6GC,1x KT120 . Probabil ca daca exista un algoritm de calcul pt stabilirea unei impedante care sa satisfaca conditiile de functionare a acestor lampi totul va fi in regula , in sensul ca nu se va arde nimic . Dar cum va suna !????...chiar ca sunt tare curios !

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

de-asta am si lansat intrebarea, pt ca am tendinta sa resping ideea asta de lampa controlata de un procesor.. ?!? ma doare capul

-desi ar fi ideal sa poti schimba lampi 'cum vrei' - devine foarte versatil - si sa nu mai ai grija biasului...

 

dar cum stim ca lampile functioneaza la parametrii optimi, ei spun ca viata lampilor este prelungita de 20 de ori.. trebuie sa fie un compromis - si mi-e teama ca acel compromis sa fie sunetul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de-asta am si lansat intrebarea, pt ca am tendinta sa resping ideea asta de lampa controlata de un procesor.. ?!? ma doare capul

'Zdai seama, dom'le, ce blasfemie?!

 

trebuie sa fie un compromis

Concluzie născută de unde, din vastele tale cunoștințe de electronică și sisteme de control?

Ai avut o întrebare, ți s-a răspuns. Și totuși ai rămas cu prejudecata. Ceva nu e în regulă.

Link to comment
Share on other sites

de-asta am si lansat intrebarea, pt ca am tendinta sa resping ideea asta de lampa controlata de un procesor.. ?!? ma doare capul

-desi ar fi ideal sa poti schimba lampi 'cum vrei' - devine foarte versatil - si sa nu mai ai grija biasului...

 

dar cum stim ca lampile functioneaza la parametrii optimi, ei spun ca viata lampilor este prelungita de 20 de ori.. trebuie sa fie un compromis - si mi-e teama ca acel compromis sa fie sunetul

 

dar cum stim ca lampile functioneaza la parametrii optimi, ei spun ca viata lampilor este prelungita de 20 de ori.. trebuie sa fie un compromis - si mi-e teama ca acel compromis sa fie sunetul

cea mai mare DUMA de marketing!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

'Zdai seama, dom'le, ce blasfemie?!

 

 

Concluzie născută de unde, din vastele tale cunoștințe de electronică și sisteme de control?

Ai avut o întrebare, ți s-a răspuns. Și totuși ai rămas cu prejudecata. Ceva nu e în regulă.

 

 

:) nu stiu, dar ma amuzi - cu tot respectul, mi se pare ca trapezi cu o superioritate aristocratica - esti frustrat?

 

acum - daca te uiti la raspunsul lui ggg dinaintea postului meu - parca se termina cu o intrebare?? asa raspunzi si tu? cu intrebari - esti mai folozof.. si ce daca mi s-a raspuns ? trebuie sa plec??

iti spun eu: discutam - daca nu ma crezi, datorita lipsei mele de cine stie ce cunostiine (e adevarat, ce sa mai)

uite-te la numele sub-forumului 'DISCUTII despre echipament! >> nu e Q&A.

 

sincer mi se pare inutila postarea ta si asta a mea, nu au legatura cu ce Discutam.. daca ai ceva sa ne spui despre acea tehnologie (Infinium la bugera dar se pare ca si Marshall si THD o au) go ahead!

altfel, mie mi s-a raspuns, I'm out.

 

cea mai mare DUMA de marketing!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

este? deci nu ai nici lampi care sa te tina mai mult, nici de sunat nu suna bine?

Link to comment
Share on other sites

si ce daca mi s-a raspuns ? trebuie sa plec??

Trebuie să înțelegi, ceea ce aparent e dificil, așa că voi folosi propoziții scurte: Nu influențează sunetul. Te scutește doar de biasing când schimbi lămpile. Și îți arată când o lampă "expiră".

Nu are absolut nimic de-a face cu "procesoarele" adică DSP.

Link to comment
Share on other sites

:) nu stiu, dar ma amuzi - cu tot respectul, mi se pare ca trapezi cu o superioritate aristocratica - esti frustrat? acum - daca te uiti la raspunsul lui ggg dinaintea postului meu - parca se termina cu o intrebare?? asa raspunzi si tu? cu intrebari - esti mai folozof.. si ce daca mi s-a raspuns ? trebuie sa plec?? iti spun eu: discutam - daca nu ma crezi, datorita lipsei mele de cine stie ce cunostiine (e adevarat, ce sa mai) uite-te la numele sub-forumului 'DISCUTII despre echipament! >> nu e Q&A. sincer mi se pare inutila postarea ta si asta a mea, nu au legatura cu ce Discutam.. daca ai ceva sa ne spui despre acea tehnologie (Infinium la bugera dar se pare ca si Marshall si THD o au) go ahead! altfel, mie mi s-a raspuns, I'm out. este? deci nu ai nici lampi care sa te tina mai mult, nici de sunat nu suna bine?
da este mare duma la fel cum mare duma sunt si ampurile Bugera ,nu spun ca nu se aud bine,,Bughera nu a inventat nici un amp,totul este copiat de la altii,din cite stiu au multe procese cu multe firme. Viata unui tub este data de modul in care este expoatat ampul,cu cit se cinta mai tare pe el cu atit mai repede se "consuma" tuburile,vorbesc de tuburile finale Fiecare producator de tuburi,pe vremuri ,dadea si durata de viata a tubului,IN ANUMITE CONDITII DE LUCRU Tonul amplificatorului este dictat de multe componente,in special de traful de iesire,tuburile finale,tuburile din preu. Am modificat multe ampuri sau am schimbat de multe ori finale cu alt model decit cel cu care a venit ampul din fabrica citeva exemple in JCM800 in loc de EL34 am pus 6L6GC/pentru sunet mai moale,in Fender am pus KT88 in loc de 6L6 /pentru durata mai mare de functionare si alt sound,in Palmer 6L6 inlocuit cu 6P3C-E /pentru sunet mai cald pe clean Se pot schimba si trafurile de iesire ,pentru alte sonoritati sau traf de iesire impreuna cu tuburile finale Toate modificarile trebui facute de cineva care stie ce face,eu am cam toate modelele de tuburi finale,daca cineva vrea o modare ii spun ce merge si ce nu ,la final alege ce este pe placul lui,toate aceste modificare se fac cu unele reglaje ,in special reglajul de bias pt finale

 

citeva exemple legate de durata de viata a tuburilor

6P3C-E tub militar ,5000ore de functionare sau 10000ore la 90% din capacitate http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/084/6/6P3S-E.pdf

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/127/6/6L6WGB.pdf

in cataloagele vechi se specifica si durata de viata a tuburilo,acum nu prea se mai gasesc aceste date

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie să înțelegi, ceea ce aparent e dificil, așa că voi folosi propoziții scurte: Nu influențează sunetul. Te scutește doar de biasing când schimbi lămpile. Și îți arată când o lampă "expiră".

Nu are absolut nimic de-a face cu "procesoarele" adică DSP.

:) vai, nu trebuie sa ma menajezi.. eu o sa vorbesc in propozitii intregi daca imi permiti

dar, da. e un raspuns bun - adica se incadreaza in discutie - de data asta.. ai incercat vreunul? bugera inainte/dupa infinium? eu as fi curios.

stiu ca nu are treaba cu DSP - spuneam procesor pt ca acesta controleaza regimul de functionare al lampilor (finale), chiar daca nu se implica direct in 'sunet', afecteaza lampa - ca o implicare indirecta

normal, ei spun ca toate sunt roz dar cred ca viobio are dreptate si e mai mult marketing..

 

de asemenea, cu un asemenea sistem 'versatil' care mai sunt posibilitatile de modare? ..sau daca mai au rost?

 

mersi viobio pt raspuns, m-am mai lamurit!

Link to comment
Share on other sites

:) vai, nu trebuie sa ma menajezi.. eu o sa vorbesc in propozitii intregi daca imi permiti dar, da. e un raspuns bun - adica se incadreaza in discutie - de data asta.. ai incercat vreunul? bugera inainte/dupa infinium? eu as fi curios. stiu ca nu are treaba cu DSP - spuneam procesor pt ca acesta controleaza regimul de functionare al lampilor (finale), chiar daca nu se implica direct in 'sunet', afecteaza lampa - ca o implicare indirecta normal, ei spun ca toate sunt roz dar cred ca viobio are dreptate si e mai mult marketing.. de asemenea, cu un asemenea sistem 'versatil' care mai sunt posibilitatile de modare? ..sau daca mai au rost? mersi viobio pt raspuns, m-am mai lamurit!
cu modarea este cu dus si intors,am intilnit doua cazuri cind doi clienti au cumparat tuburile si transformatorul lui peste prajit,la final sunetul nu mai erea pe placul lor,ampul se auzea mai ok cu se venise stock,sunt cazuri si cazuri,problema este alta,citi isi permit sa arunce cu bani si sa-si asume un eventual esec??la Fender am cazut ca scrie in manuale cum sa faci biasul ,pentru durata mai mare de viata a finalelor,pentru mai mult coi,etc Parerea mea DECIT SA VA STRESATI CU FINETURI MAI BINE REPETATI PE CHITARA PINA VA DA SINGELE LA DEGETE,FINETURILE ASTEA SUNT PENTRU PROFESIONISTI CARE CISTIGA BANI BUNI DIN MUZICA ,INCERCATI SA SCAPATI DE HIMERELE CA VRETI SA SUNATI CA UN CHITARIST ANUME X SAU Y NU AU APARATURA PE CARE O CUMPARATI VOI DIN MAGAZIN SI NICI VOI NU AVETI MINA SI URECHEA LUI Cine a fost la concertul lui Vai a vazut si auzit un adevarat profesionist si muzician,ce frumoase ereau procesoarele acelea!! asta sa nu mai zica nimeni ca procesorul nu poate,poate muuuuulte,ampurile Carvin doar amplificau ce dadea procesoarele astea http://fractalaudio.com/p-axe-fx-ii-preamp-fx-processor.php Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

normal, ei spun ca toate sunt roz dar cred ca viobio are dreptate si e mai mult marketing..

 

de asemenea, cu un asemenea sistem 'versatil' care mai sunt posibilitatile de modare? ..sau daca mai au rost?

 

Cu marketing-ul asta nu stiu ce sa zic!!! Trebuie sa intelegem odata pt totdeauna mentalitatea celor care au inventat piata asta libera . Daca Bugera minte cu ceva ,iese din piata in secunda 1 . Bineinteles ca "umflaturile" sunt la ordinea zilei . Dar daca oamenii aia spun ca tine bias-ul optim in timpul functionarii (ceea ce nu este imposibil - nu sunt ei primii care aplica bias automatizat ) tubul o sa tina mai mult si nu neaparat de 20 de ori . Dar marele compromis , cu siguranta va fi sunetul .Nu este un secret pt nimeni faptul ca aceeasi lampa poate produce sunet diferit in functie de setarea bias. Dar nu asta este atat de important atata timp cat Bugera nu este o scula high end . Chiar daca suna bine , nu se poate compara cu Mesa Boogie.

 

Modare are rost numai daca stii exact cum vrei sa sune dupa modificare iar tehnicianul stie exact ce trebuie sa schimbe ca sa obtina ceea ce vrei tu sa auzi . Nu este o joaca .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu modarea este cu dus si intors,am intilnit doua cazuri cind doi clienti au cumparat tuburile si transformatorul lui peste prajit,la final sunetul nu mai erea pe placul lor,ampul se auzea mai ok cu se venise stock,sunt cazuri si cazuri,problema este alta,citi isi permit sa arunce cu bani si sa-si asume un eventual esec??la Fender am cazut ca scrie in manuale cum sa faci biasul ,pentru durata mai mare de viata a finalelor,pentru mai mult coi,etc Parerea mea DECIT SA VA STRESATI CU FINETURI MAI BINE REPETATI PE CHITARA PINA VA DA SINGELE LA DEGETE,FINETURILE ASTEA SUNT PENTRU PROFESIONISTI CARE CISTIGA BANI BUNI DIN MUZICA ,INCERCATI SA SCAPATI DE HIMERELE CA VRETI SA SUNATI CA UN CHITARIST ANUME X SAU Y NU AU APARATURA PE CARE O CUMPARATI VOI DIN MAGAZIN SI NICI VOI NU AVETI MINA SI URECHEA LUI Cine a fost la concertul lui Vai a vazut si auzit un adevarat profesionist si muzician,ce frumoase ereau procesoarele acelea!! asta sa nu mai zica nimeni ca procesorul nu poate,poate muuuuulte,ampurile Carvin doar amplificau ce dadea procesoarele astea http://fractalaudio....x-processor.php

 

Asta e offtopic, dar Steve Vai (ca si Petrucci sau multi altii de altfel) foloseste Fractal-ul pentru efecte de modulatie sau ambianta NU PENTRU DRIVE! Spune chiar el asta:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asta e offtopic, dar Steve Vai (ca si Petrucci sau multi altii de altfel) foloseste Fractal-ul pentru efecte de modulatie sau ambianta NU PENTRU DRIVE! Spune chiar el asta:

Ai perfecta dreptate,aseara din graba am scris aiurea

http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/101-steve-vais-guitar-gear-rig-and-equipment

 

Viorel, cind spui ca sunetul este afectat intr-o anumita masura, te bazezi pe o certitudine sau e

ceea ce se numeste "educated guess"? Nu intreb ca sa ma aflu in treaba, sint doar curios. Am

un amplificator cu astfel de circuit si, fie sunetul lui modificat sau nu, n-as putea sa identific un

defect estetic al rezultatului. Nici ceilalti citeva mii de posesori de amplificatoare cu circuite de

acelasi fel nu s-au plins, ba din contra.

eu nu am spus ca sunetul este afectat de noile sisteme de supraveghere a biasului,sistemele sunt ok ,eu ma refeream la modarea ampurilor cu alte trafuri de iesire sau alte tuburi,daca citesti ce am scris eu vei observa ca nu am zis nimic de acel sistem de bias

sistenul de supraveghere a biasului este cam acelasi la toate firmele care folosesc asa ceva,diferenta este ca fiecare a dat alta denumire sitemului

 

inca odata

sistemul de supraveghere a biasului este ok!!!

:wee::yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh, OK. Despre paragraful de mai jos e vorba. Cred ca de fapt ai vrut sa spui ca o lampa

cu durata de viata astfel extinsa nu mai suna la fel de bine ca atunci cind e noua. Corect?

ma refeream la faptul ca nu ai cum sa maresti de 20 de ori viata unui tub,daca tu tii ampul in blana si tubul este garantat de producator 1000 de ore ,o sa functioneze ok cam 1000 de ore,in general tuburile functioneaza mai mult,cind emisia scade sub 60% apar distorsiuni mari,scade puterea dramatic,,acel sistem nu poate sa faca acel tub sa functioneze ok 20000 de ore,nu poate regenera tuburile

sistemul controleaza curentul prin tuburi,daca tubul nu mai are emisie poti pune si sistemul extraterestru ,nu ai cum sa faci tubul sa emita ca unul nou

sistemul de supraveghere a biasului este pus acolo pentru a tine finalele intr-un regim de functionare cit mai bun,implicit un sound bun

In Decembrie ajung la Londra si o sa ma holbez in citeva ampuri care au acest sistem,in Romanica nu ma lasa nimeni sa ma uit in aceste ampuri,britanicii sunt mai destupati la cap si mai comunicativi decit romanii

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Viorel, cind spui ca sunetul este afectat intr-o anumita masura, te bazezi pe o certitudine sau e

ceea ce se numeste "educated guess"? Nu intreb ca sa ma aflu in treaba, sint doar curios. Am

un amplificator cu astfel de circuit si, fie sunetul lui modificat sau nu, n-as putea sa identific un

defect estetic al rezultatului. Nici ceilalti citeva mii de posesori de amplificatoare cu circuite de

acelasi fel nu s-au plins, ba din contra.

 

dudu, tu ai Marshall AFD? poate asa cum spune ggg programul e 'scris' mai bine de cei de la Marshall, sistemul e mai de calitate, poate au studiat mai mult comportamentul etc

pe cand Bugera e Low end.. sistemul e similar in teorie:)

 

si daca - asa cum a spus viobio - durata de viata a unui tub e 1000 ore, valoare data de constructor, inseamna ca aia e in conditii optime .. daca Bugera spune ca tine de 20 mai mult .. nu stiu daca in conditii Optime lampii.. o sa fie 'infometata' :))) ..nu se face 'albastra' :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.