www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Probabil Idioata Legata De Vocal Range (Nu Stiu Cum Se Cheama In Romana)


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

Deci...

 

Dupa notele pe care le cant "comfortabil" sunt bass (ma simt cel mai bine in octava A2-A3).

 

Problema e urmatoarea: nu pot sa ajung sus. Ultima nota pe care o iau fara strain e C4 si cu foarte mult chin reusesc sa iau si D-ul. Nu sunt bass extrem sa zici ca o fi din cauza asta. Range-ul meu e E2-C4.

 

Nu prea cant (rareori, maxim saptamanal).

 

Intrebarea ar fi: are vreo legatura varsta cu tipul de voce? Adica, am 15 ani (aproape 16), e posibil sa fiu inca in dezvoltare si sa pot sa ajung macar la E4 in urmatorii ani? E foarte enervant cand ma chinui sa iau o nota pe care aproape nimeni nu o considera inalta si nici macar nu reusesc.

 

Mentionez: ma ocup de growl-uri in ceea ce in viitor sper sa fie o formatie si am luat si clean-ul (in lipsa altcuiva) pentru ca am un timbru relativ placut si de la screaming am idee cum folosesc diafragma.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! si mai mult ca sigur intrebarea e destul de idioata, dar daca stie cineva ceva...

Link to comment
Share on other sites

După descrierea ta, ești probabil bas. Și eu am range-ul tot pe acolo în mod natural. Pentru ca un bas să depășească C4 e nevoie de tehnică, așa că cel mai bine ar fi să iei niște lecții de canto, dacă vrei să devii vocal și vrei să depășești limitele respective.

Deocamdată nu te agita prea tare în legătură cu cât de sus poți să cânți. Cântă unde îți vine natural. Rearanjează piesele astfel încât să ți se potrivească la voce. Încearcă să pronunți cuvintele corect, să ai o intonație bună și să susții respirația din diafragmă.

 

Te-ar putea ajuta un program gen Transcribe, cu care poți coborâ tonalitatea unei înregistrări, astfel încât să poți cânta peste piesă :)

Baftă

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Multumesc cyfer! Ma alarmasem din doua motive: primul ca in Oxford Dictionary (parca) basul avea ca range E2-E4 si imi este imposibil sa trec de D4, iar al doilea pentru ca nu ma pot plimba nici macar pe doua octave cap-coada. Mersi de sfaturi si voi continua cu exercitiile.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc cyfer! Ma alarmasem din doua motive: primul ca in Oxford Dictionary (parca) basul avea ca range E2-E4 si imi este imposibil sa trec de D4, iar al doilea pentru ca nu ma pot plimba nici macar pe doua octave cap-coada. Mersi de sfaturi si voi continua cu exercitiile.

da, uite, eu dupa 2 ani de canto reusesc un E4 corect dupa ce incalzesc bine vocea, deci e mult de lucru.

In opera, putine roluri de bas trec peste F4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.