www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocktron Zombie


Recommended Posts

Am pedala de cativa ani, cumparata noua de la muzica cand era magazinul aranjat altfel, nu ma intrebati de la cine sau cat a costat.

 

Este o pedala de distors, mai degraba pentru metal. Fabricata in China, dar facuta foarte bine: cutie metalica cu potentiometri stransi bine. Pare foarte durabila si o am de mult timp. Am cantat cu ea numai acasa, dar zilnic sau aproape.

 

Are 5 potentiometri: volum, bas, inalte, "stare", si nivel de distors "scream".

 

Manualul nu e foarte clar despre controlul "stare", parca spune ceva de sunet 3D sau nu mai stiu ce, dar eu il tin foarte jos, doar un pic mai sus de zero, pentru ca altfel adauga multe medii. Mai tai un pic din medii cu potentiometru de la statie. (prefer un sunet metal)

 

"Scream"-ul il dau mai jos de maximum daca am amplificatorul mai tare, pentru un amestec mai bun intre distors de pedala si de amplificator. De obicei utilizez cu o statie pe lampi, suna mai bine. Dar nu suna prost nici cu una pe tranzistori.

 

Volumul il reglez pentru un balans bun cu sunetul fara distors; bas si inalte, depinde de ce chitara ultilizez.

 

Sunetul e de metal cu un pic de fuzz, fara disonantele asociate cu multe pedale fuzz, insa e un sunet texturat. E utilizabil pentru practic orice tip de metal, inclusiv stoner/doom (fiind ca aduce cu fuzzul). Merge si cu controlul de distors la minimum, si acolo are nuante de fuzz.

 

Nu stiu daca seamana cu sunetul de Mesa/Boogie, cum am vazut undeva scris (probabil de Rocktron). Nu am cantat nici o data cu un Mesa.

 

Merge bine cu doze tip humbucker si P94. Nu am incercat cu P90, dar banuiesc ca nu e mare diferenta de P94.

 

In general nu recomand pentru doze tip Stratocaster, nu suna bine. Dar am gasit o data un sunet bun de black metal, insa in combinatie cu un alt efect si cu dozele conectate intr-un mod neobisnuit.

 

N-as vinde acesta pedala, si daca ar fi furata sau distrusa as cumpara alta identica. Nota 10.

 

http://www.rocktron.com/products/stompboxes/classic_series/zombierectifieddistortion/

Edited by Rastislav Svarog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.