www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dozele Si Caracteristicile Lemnului Chitarii


Guest tkh1105
 Share

Recommended Posts

Guest tkh1105

Salut,

sunt pe cale sa achizitionez un set de doze noi pentru chitara mea si am o mica nelamurire (sau poate chiar mai mare ). Bantuind pe n forumuri incercand sa inteleg ce doze mi se potrivesc mai bine cerintelor se pare ca intru tot mai mult in ceata fiind tot mai multe variabile.Asta in conditiile in care binenteles nu pot sa incerc sute de chitari cu diferite combinatii ptr a spune ca "DA.. asta e sunetul!!".

Asa ca as dori un mic ajutor din partea celor "mai cunoscatori".

Chitara mea, asa cum scrie in specificatiile sale este " double-cutaway chambered mahogany solid body with arched maple top, set mahogany neck with rosewood fretboard ". Pe unde am citit se pare ca combinatia dintre cum si din ce este construita chitara are un impact destul de important asupra modului cum raspund dozele.Binenteles pe langa corzi,acordaj ,gen muzical abordat,etc.

Ca sa fiu mai precis caut un set de doze( humbukcker) care sa fie cat mai potrivite pentru chitara mea, precizand ca chitara este acordata in C standard si folosesc corzi 12-56,pentru a mentine tensiunea adecvata. Gen muzical abordat este doom metal cu multe parti de clean . Am un amplificator high gain cu un cabinet 2X12. (nu dau nume de branduri pentru a fi mult mai generica "situatia").

De exemplu la Seymour Duncan exista un tone chart care iti spune printre altele din ce tip de magnet este alcatuita doza si un fel de EQ care ,din cat am inteles eu iti arata aproximativ cum "raspunde" doza la frecventele joase, medii si inalte.

Deci pentru caracteristicile "constructiei" chitarii si setup-ului folosit de mine ( dar si in general) cam ce doze se potrivesc ? (de ex ceramic,alnico...., high/medium output,.... , ce EQ, etc)

Binenteles orice comentariu care sa ajute la intelegerea mai bine a subiectului abordat este binevenit.

Multumesc.

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

Cred ca setul JB-Jazz de la Seymour Duncan e fix ce iti trebuie.Adica,se potrivesc cu specificatiile pe care le descrii si poti canta cu ele de toate,fiind unul din cele mai versatile combouri de doze.

.... hmmm, phai asa am crezut si eu cand am luat exact setul JB+Jazz. Jazz pe neck este ok si splituit suna si mai bine pe clean, dar JB in situatie de high gain si acordat in C standard (deci mult sub E standard) devine infundat, pierde din definitie iar inaltele sunt foarte suparatoare. Desi nu vreau sa intru in detalii despre JB, dar se pare ca specificatiile sale nu merg,pana la capat, cu chitara mea si stilul abordat. Eu m-am gandit la o varianta cu magnet ceramic pentru un bass mai "stramt", medii joase mai multe si medii inalte mai putine ,iar la inalte... macar sa nu fie asa suparatoare. Chitara mea fiind chambered ,rezoneaza mai bine,care pe clean suna excelent,dar pe gain amplifica cumva frecventele ( nu stiu exact care :), eu zic ca mediile dar nu sunt sigur) iar JB-ul de la un moment dat nu se mai descurca asa de bine. Cel putin nu pentru mine.Sa ne intelegem,imi place JB , dar pana la o limita ,de unde nu ne mai potrivim ;).

In fine, am deschis topicul in speranta ca cineva sa poate explica (daca se poate exact pe cazul meu,dar nu neaparat) cum si ce doze se potrivesc constructiei specifice al chitarii. Adica daca de exemplu luam ca si model o doza ca si exemplu cu un EQ flat adica joase= 5, medii=5, inalte=5 , cum ar trebui sa fie EQ dozei ( de la 1 cel mai putin la 10 cel mai mult) in functie de constructia chitarii ?. Normal ca apoi se pot folosi EQ suplimentar, booster,tubscreamer,etc pentru a colora sunetul si al aduce spre directia dorita,dar eu as vrea sa stiu care este relatia doza+ chitara cea mai potrivita,in functie de caracteristicile fiecaruia.

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

De exemplu la Seymour Duncan exista un tone chart care iti spune printre altele din ce tip de magnet este alcatuita doza si un fel de EQ care ,din cat am inteles eu iti arata aproximativ cum "raspunde" doza la frecventele joase, medii si inalte.

Ar fi util dacă așa ar funcționa o doză dar nu e. mai mult te-ar ajuta parametrul "resonant peak", dacă ar fi specificate condițiie în care e măsurat. Citește http://buildyourguit...esources/lemme/ pentru început.

 

Deci pentru caracteristicile "constructiei" chitarii si setup-ului folosit de mine ( dar si in general) cam ce doze se potrivesc ? (de ex ceramic,alnico...., high/medium output,.... , ce EQ, etc)

Opțiunile sunt estetice (țin de gust) și oricum nu se poate generaliza în baza parametrilor descriși, un tip de superstrat din mahon+arțar sună altfel decât altul, în funcție de volumetria precisă a corpului, ce hardware are pe el, cum exact e "chambered", caracteristicile neck-ului și modul în care e prins și chiar cum e finisat. Unii preferă doze high-output cu impedanță mare și deci rezonanță joasă (pt. sunet gen Drowning Pool), alții preferă doze cu bandă mai largă. Cele din urmă sunt mai flexibile pentru că le opți face să sune ca o doză mai "închisă" dar nu viceversa. Apoi mai sunt și cele active care au avantaje specifice, descrise pe larg în cel puțin un thread.

 

JB in situatie de high gain si acordat in C standard (deci mult sub E standard) devine infundat, pierde din definitie iar inaltele sunt foarte suparatoare.

Păi ori e înfundat ori are înalte supărătoare?! Iar răspunsul în frecvență al dozei n-are nici o legătură cu acordajul.

 

Eu m-am gandit la o varianta cu magnet ceramic pentru un bass mai "stramt"

Toate dozele sunt aproximativ la fel de sensibile la frecvențe joase. Citește articolul menționat mai sus.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu eq-ul dat de producatori e destul de generica, te lasa doar sa iti faci o idee. Intre 2 doze cu acelasi eq pot fi diferente majore de sunet (cel putin ce auzi tu). JB-ul are un raspuns foarte bun pe medii inalte, care la un moment dat si in anumite combinatii de lemne pot deveni prea pronuntate. Eu am patit acelasi lucru ca tine cu JB-ul intr-un PRS SE Custom 22, suna foarte metalic. Eu cred ca ai nevoie de o doza cu magnet ceramic, pentru ca exact cum ai spus tu, raspunsul in frecvente joase este ceva mai focusat, si cu raspuns bun in frecventele de medii inalte, dar alta medie decat cea de la JB. O idee ar fi sa pui cover pe JB, ai mai scapa de o parte din inaltele alea suparatoare si sa mai umbli la inaltimea dozei, poate vei gasi o pozitie care sa iti sune mai bine. Daca erai din Bucuresti te ajutam eu sa probezi niste doze, din pacate imi dau seama ca esti cam departe ...

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa pastrezi oarecum tonul de sh-4 dar sa elimini din mediile alea inalte, ai putea cauta un SH-5. Daca vrei sa bagi metal mai greu, un SH-6 te-ar rezolva, si inca ai avea un clean foarte decent pentru doom. eu nu stiu cum de iti place sh-2 ul pe gain mult, pe clean si splituit e intr-adevar ceva deosebit, dar in momentul in care ai trecut de un overdrive moderat, deja incepe masa.

Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

Multumesc de promptitudine. Cand am spus ca JB-ul devine infundat ma refeream la joase. Pe unde am citit,daca am inteles corect este ca chambered mahogany cu maple top tinde sa accentueze mediile. Daca este asa,atunci intradevar JB-ul scoate prea mult in evidenta aceste medii inalte. Dar poate gresesc si de aceea vroiam o parere mai exacta despre caracteristicile lemnului si modul de constructie si cum se transpune asta intr-un fel de EQ ( aici referindu-ma la modul general).

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

N-ai scris ce doze ai actualmente pe chitara... (sau ne este noua prea lene sa ne informam :) ) asa ca daca tot le schimbi, macar sa existe o diferenta sesizabila intre cele noi si cele vechi. Altfel, daca te atrage SD o sa te trezesti ca dai 7-8 mil pe un set si sa obtii acelasi rahat...

Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

N-ai scris ce doze ai actualmente pe chitara... (sau ne este noua prea lene sa ne informam :) ) asa ca daca tot le schimbi, macar sa existe o diferenta sesizabila intre cele noi si cele vechi. Altfel, daca te atrage SD o sa te trezesti ca dai 7-8 mil pe un set si sa obtii acelasi rahat...

Dupa cum spuneam,dozele actuale sunt JB+jazz. Si dozele care ma intereseaza sunt un set Bare Knuckle sau Suhr. Cele de la Bare Knuckle ,dupa cum am citit sunt destul de "sensibile" la constructia chitarii si de aceasta vreau o parere mai exacta despre legatura doze/chitara, ca sa pot intelege mai bine si astfel sa-mi fac o parere si in concluzie sa pot comanda setul cel mai apropiat.

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.