www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Pot Usca Cel Mai Bine Frasinul..?


99benjamin
 Share

Recommended Posts

Salutare comunitate,

Doresc sa-mi construiesc un corp de telecaster din frasin, dintr-o singura bucata. Am cautat si pe net informatii despre cum as putea usca o bucata de frasin ca sa am un rezultat cat mai bun, insa nu am gasit mare lucru.

Va rog, cei care va pricepeti la acest capitol, sfatuiti-ma cum il pot usca cel mai bine (bine nu doar dpdv al umiditatii lemnului, ci si ca tehnologie si all the stuff). Schema si instructiuni de constructie cam am, lipsesc doar cunostinte despre cum sa usuc lemnul ca sa nu mi se deterioreze si sa aiba umiditate cat mai mica...

Cum se face, cat, unde, cu ce...? Cu siguranta sunt si altii interesati sa-si confectioneze un body cat mai 'by the book'.

 

Multumesc mult tuturor!

 

Cheers,

Otniel

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

Posibil, dar nici nu se usucă cum trebuie. E mai complicată treaba. Principiul este ca tu sa-l ţii într-un mediu cu umiditate mai mică decât există în lemn şi să elimini surprusul. Încălzirea la temperaturi înalte are şi alt rost. Omoară microorganismele din itneriorul lemnului.

O uscare "corectă" fără a folosi cuptor ar fi lăsarea lemnului afară în sezoanele de iarnă. În România însă, nu cred că obţii rezultate prea bune, poate doar aşteptând mult prea mulţi ani. Sezoanele reci sunt destul de scurte, iar vegetaţia nu apucă să se usuce prea bine. Ideea este să-l ţii într-un mediu cu cât mai puţină umezeală. Temperaturile joase ajută la distrugerea microorganismelor din lemn.

 

Altă soluţie de buget pe care am citit-o, pentru hobbyşti, ar fi învelirea lemnului în saci, izolat, lăsat la soare câteva ore, desfăcut, eliminat condensul şi repetat operaţiunea de câteva ori.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre metoda spusa de cineva, si anume, sa ti lemnul in cuptor de uscat, udand-ul cu putina apa frecvent, ca sa i se deschida porii si sa iasa umezeala din maduva...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

 

Metoda scrisa de @mnezau mi-ar fi mult mai la indemana decat sa "fac rost" de cuptor de uscat. Asadar, metode dinastea make at home caut...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Otniel,

 

Citind intrebarile pe care le pui si ideile care iti vin, imi dau seama ca nu ai nici in clin, nici in maneca cu activitatile mestesugaresti, cu atat mai putin sa usuci o bucata de lemn.

 

Te indemn sa asculti sfatul lui Dudu (mesajul numarul 2), costa 3 milioane un corp de telecaster facut cap-coada http://www.allparts....-Body-p/2tb.htm

 

Cumparand un corp gata facut economisesti timp si mai multi bani decat crezi tu, plus ca este si bine facut si bine uscat.

 

Am mari indoieli ca vei reusi sa faci un corp de chitara ok, chiar si avand lemnul gata uscat.

 

Iti doresc spor, dar sincer cred ca mergi in van. :)

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

 

PS: NU baga lemnul in cuptor, vei da foc la casa!

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

Edited by George M.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc! Totusi ceea ce va cer sunt sfaturi privind uscarea unui lemn, nu pareri despre cunostintele sau experienta mea in domeniu. By the way, mr George, mi-am mai modificat la sange in strat, care a implicat adaugare de lemn si inlocuire totala de mecanica si electronica; chitara (telestratocaster) suna excelent acum, a confirmat-o unul dintre ei mai buni chitaristi juniori din tara (Alex Musat). In fine, nu-s meserias si am multe de invatat despre chitari si muzica, dar vreau sa-mi confectionez un corp by myself. Si ma refeream la cuptor de uscat lemn, btw.<br />Cat despre semnatura, se adauga automat cand scriu de pe tel :-"<br /><br />Cat sunt dispus sa aloc pt proiect? Cat e nevoie! Dar sa am satisfactie la sfarsit. Clar ca o sa fac greseli de incepator, dar va fi o chitara facuta de mine in mare parte and that does the trick. <br /><br />Sent from my GT-I9 000 using Tapatalk 2<br />

 

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

Revin cu intrebarea: de ce e nevoie sa usuci lemnul? E deabea taiat din copac? Nu il cumperi de la un depozit? Daca da, ar trebui sa fie la un nivel acceptabil de umiditate. In cazul asta il tai la dimensiuni aproximative si il tii in incaperea unde vei lucra cel putin cateva saptamani, sa ajunga la umiditatea corecta. In atelier ar trebui ca umiditatea relativa sa fie mentinuta intre limitele 45 -55%rh.

Din ce am citit, ar fi bine ca lemnul sa stea in atelier cam 3 luni.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, domnule Eugen. Asa o sa fac. Referitor la intrebarea dvs - ei, bine nu stiu cat de proaspat e taiat lemnul, dar am tot auzit ca un lemn bine uscat, poate produce un ton pe masura de bun, deoarece avand umiditate scazuta vibreaza mult mai bine fiind parcurs de sunet. O sa aplic metodele recomandate de dvs si de ceilalti useri binevoitori, care au contribuit cu sfaturi privind uscarea lemnului.

 

Cu stima, Oti

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

De ce te preocupi asa de tare de uscare, vei lua bucata de lemn dintr-un copac verde, taiat saptamana trecuta cumva? Mai mult ca sigur vei capata frasinul de pe undeva unde a stat depozitat si intre timp s-a si uscat, intr-o oarecare masura.

 

Vad ca esti pus pe fapte marete, iti recomand sa faci un drum pana la Reghin (asa cum ti s-a mai spus), ca tot e la doi pasi de tine si sa cumperi o bucata de lemn, buna de pus pe bancul de lucru si ciopartit.

 

Ok, c-ai montat niste doze si un cordar si chitara suna minunat, e foarte bine, dar daca vrei sa mai ai o chitara pana de Craciun, mai bine cumperi corpul din linc.

 

Spor! :)

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

 

PS. Acum am vazut ca Eugen a intrebat acelasi lucru (prima intrebare), dar te mai intreb ceva:

Cum vei sti tu ca lemnul e bine uscat, dupa ce, sa presupunem ca tocmai l-ai scos din cuptorul de tratament?

Ai cumva aparatul acela... umidometru?

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

 

PPS. Si la mine se adauga automat semnatura asta, as vrea s-o scot.

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, multzam...un sfat bun finally :) voi incerca sa ajung si la Reghin, poate vor fi binevoitori sa ma ajute cu niste indrumari.

Aa, cat despre chitara anterioara, poate voi scrie un mic review despre ea. Ii pusei bridge de tele si frasin sub el; are sustain mult mai bun si ton de telecaster...dar m-am hotarat sa fac un tele adevarat, nu o corcitura din bucatele.

Astept cu drag sfaturile si parerile voastre in continuare!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

De ce te preocupi asa de tare de uscare, vei lua bucata de lemn dintr-un copac verde, taiat saptamana trecuta cumva? Mai mult ca sigur vei capata frasinul de pe undeva unde a stat depozitat si intre timp s-a si uscat, intr-o oarecare masura.

 

Vad ca esti pus pe fapte marete, iti recomand sa faci un drum pana la Reghin (asa cum ti s-a mai spus), ca tot e la doi pasi de tine si sa cumperi o bucata de lemn, buna de pus pe bancul de lucru si ciopartit.

 

Ok, c-ai montat niste doze si un cordar si chitara suna minunat, e foarte bine, dar daca vrei sa mai ai o chitara pana de Craciun, mai bine cumperi corpul din linc.

 

Spor! :)

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

 

PS. Acum am vazut ca Eugen a intrebat acelasi lucru (prima intrebare), dar te mai intreb ceva:

Cum vei sti tu ca lemnul e bine uscat, dupa ce, sa presupunem ca tocmai l-ai scos din cuptorul de tratament?

Ai cumva aparatul acela... umidometru?

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

 

PPS. Si la mine se adauga automat semnatura asta, as vrea s-o scot.

 

 

Sent from my leptopul de acasa using Tasta Tura.

 

...am crezut ca scri la misto faza cu 'sent from..'

 

Pai nu stiu cat e de uscat sau nu, tocmai de asta vreau sa-mi fac partea ca sa zic asa; eu cred ca cu cat e mai mica umiditatea lemnului, cu atat va suna mai bine, daca restul chitarii e inregula. Anyway, credca n-o sa mai pierd timp cu o uscare cat mai lunga; il las undeva cateva luni si de la anu' ma apuc de el.

Prin thread-ul acesta am vrut sa mai invat de la cei cu experienta cate ceva despre importanta si modalitatea de uscare a lemnului din corpul chitarii.

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

Update: Am vorbit cu un prieten de la tara si mi-a zis ca taica-sau ar avea ceva frasin in pod, din urma cu 12-14 ani, dar n-are decat vreo 2.5-3 cm grosime...ce pareri aveti...?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

 

Poti sa le lipesti suprapuse si-ti iese grosime 5-6 cm.

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca frasinul gata uscat nu costa o avere, n-are rost sa te complici, a sunat un prieten la o firma ce are depozit de lemn uscat si pretul e aprox 500lei metrul cub si se poate cumpara sub forma de scandura/''dulap'' 5cm grosime si eu vreau sa-mi iau frasin, te anunt cand stiu mai in detaliu cat ajunge o bucata pt o chitara sau minimul ce se poate achizitiona de la ei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Firmele nu-ti vand cu bucatica, cat pentru un corp de chitara, ei vand cu metrul cub. Doar sa vorbesti cu vreun muncitor de pe acolo sa-ti scoata ceva pe sest.

Daca este frasin uscat in podul omului merita sa incerci .

 

 

Nu cred ca e regula generala, stiu pe cineva care a cumparat de-acolo, se calculeaza scandura care o iei a cata parte din metrul cub e si atat platesti.... poate ma insel, dar revin cu detalii in curand

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e regula generala, stiu pe cineva care a cumparat de-acolo, se calculeaza scandura care o iei a cata parte din metrul cub e si atat platesti.... poate ma insel, dar revin cu detalii in curand

 

Daca e asa e ok, eu am cautat ceva lemn uscat pentru niste trebuinte personale, si pe unde am fost toti trageau camionul la poarta cand ii intrebam de lemn uscat si preturi. :(

Link to comment
Share on other sites

pe Discovery Channel am vazut la un moment dat un material despre cum se fabrica o chitara... din cate imi amintesc era un material filmat la firma de chitare GODIN...

 

acolo se explica foarte clar, ca lemnul pt. diversele parti ale chitarei(corp, tastiera, grif) este debitat din busteni "proaspeti" de diverse esente si apoi uscarea se face in doua feluri...

 

- fie exista niste depozite SPECIALE cu ATMOSFERA CONTROLATA EXTREM DE STRICT pe partea de umiditate, dotate cu niste aparate speciale ventilatie si de eliminare a umiditatii eliminate de lemnul "verde"... si unde se mentine in mod constant o anumita temperatura propice uscarii timp indelungat...

 

- a doua varianta implica niste cuptoare speciale de uscare sa zicem "mai fortata", dotate cu niste dispozitive extrem de performante de urmarire a temperaturii si a umiditatii si cu niste sisteme de ventilatie speciale... in acest caz, din ce imi amintesc eu, procesul dura cateva luni bune ! dar oricum mult mai putin decat varianta uscarii naturale a lemnului, in cativa ani !

 

din cate am mai citit si eu... fiecare firma serioasa de instrumente muzicale(mai ales cele care fabrica produse in numar mare de exemplare), are in permanenta un anumit stoc de lemn uscat, pe care are grija sa si-l improspateze permanent de-a lungul anilor(cumparand loturi noi de lemn proaspat si lasandu-l la uscat in mod natural sau supunandu-l la uscare controlata)...

 

din ce am mai discutat cu anumiti chitaristi, am inteles ca orice chitara, chiar si cele mai scumpe modele, fabricate cu o super atentie pt. detaliile de finisare si care au lemnul super uscat... reactioneaza extrem de violent(in anumite cazuri) la variatiile de temperatura si/sau umiditate !

 

cu atat mai mult cred ca trebuie sa ai mare grija cand vine vorba de uscarea lemnului... daca este uscat insuficient... posibil ca respectiva chitara sa inceapa sa "lucreze" in timp, dupa ce este construita, intr-un mod extrem de imprevizibil !

 

eu am observat la MUZICUTELE cu corp de lemn un aspect foarte interesant ! unele modele(noi noute) fabricate in anumiti ani, au fost prevazute cu corpuri dintr-un lot de lemn(lemn de PAR in cazul modelelor de care vorbesc) care banuiesc ca nu a fost suficient de bine lasat sa se usuce...

 

asta a facut ca peretii corpului muzicutei sa capete in anumite locuri o curbura nespecifica si care afecta in mod serios calitatea sunetului ! la alte modele cu un sistem mai complicat de taiere a camerelor corpului(cu pereti mai subtiri), deformarea peretilor din acelasi motiv(al unei uscari incomplete a lemnului) era si mai grava !

 

CRED CA TREBUIE tinut cont la modul foarte serios de faptul ca LEMNUL este un material extrem de "viu" , care lucreaza permanent, oricat de bine este uscat, prelucrat si tratat !

 

prin urmare, cred ca timpul de uscare depinde de foarte multi factori ! cat procent de umiditate a avut initial busteanul din care a fost debitata o anumita scandura, cum a fost ea depozitata ulterior, cat timp a fost lasata la uscat, ce fel de uscare s-a folosit... etc...

 

poate ca exista pe internet vreun loc unde se divulga anumite informatii "mai secrete"(sa le spunem) legate de aceste subtilitati de fabricatie... DACA AFLA CINEVA... sa puna un link aici... e bine insa sa fie informatii care sa vina pe cat posibil de la o sursa de maxima incredere... eventual de la o persoana care a lucrat sigur intr-o fabrica de chitare si stie exact cum s-a facut sau se face uscare lemnului...

 

parerea mea...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SI eu am vazut episodul acela cu turul de fabrica de la Godin. Intr-adevar, ei lasa lemnul la uscat in cuptor, timp de 3 luni de zile, la corpurile lipite din cel putin 2 bucati... Oricum, ma gandesc ca frasinul asta din podul omului e stabilizat, dupa atatia ani; mai ales ca e cam aceeasi umezeala din aer cu cea in care voi folosi chitara, sa spun asa...deci probabil nu mai are ce 'lucra' lemnul acesta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.