www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Tre Sa Se Cante Un Blues!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Nu cred ca este vorba despre discutii in contradictoriu .

Sunt multe forme de blues , exista si apar mai multe observatii .

Din anumit punct de vedere fiecare poate fi o observatie corecta , daca citesti si observatiile postate de altii aduni mai multe date si poti sa ajungi la concluzii trase din mai multe date ,Deci se mai poate schimba cate ceva in perceptie .

 

Dexi ramane problema ...

 

"Un burtos gras si bogat mai poate sa cante blues adevarat ?"

Link to comment
Share on other sites

"Un burtos gras si bogat mai poate sa cante blues adevarat ?"

 

Dacă are duşmani, dacă iubita îl părăseşte, dacă tânjeşte după vremurile când era sărac dar liber, de ce să nu mai poată cânta "blues adevărat"? N.B. nu mă refer la manele. :lolsign: Bluesman-ul contemporan nu mai e sclav pe plantaţie ci a ajuns sclav la corporaţie/multinaţională. :respect:

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Alexis Korner jazzist? Karpi, nu ştiu ce să zic. :) Cred că acest articol este destul de cuprinzător: http://en.wikipedia....i/Alexis_Korner

Numai ca sunt mai multe articole cuprinzatoare ...in primul rand dau crezare lui Jack Bruce si lui Ginger Backer ,,,

 

"....Alexis played with a bewildering number of line-ups, often assembled on the same day as the gig, and extended his musical repertoire to include jazz, gospel and many other forms. He may not have been good at managing money but virtually no-one has a bad word to say about him. He had a natural talent for bringing people together and bringing out the best in them. His London flat where he lived with his wife and partner Bobbie and kids was Number One crash pad and social meeting place for a galaxy of great musicians from Charlie Mingus to Bob Dylan..."

 

S-au apucat multi de blues caci era noua moda ...si au imbinat tot ce se putea sau fiecare cum simtea ,,,

 

Dacă are duşmani, dacă iubita îl părăseşte, dacă tânjeşte după vremurile când era sărac dar liber, de ce să nu mai poată cânta "blues adevărat"? N.B. nu mă refer la manele. :lolsign: Bluesman-ul contemporan nu mai e sclav pe plantaţie ci a ajuns sclav la corporaţie/multinaţională. :respect:

 

Sau are probleme mari sa-si ascunda bani sau sa-si cheltuiasca banii ...

 

nu mai poate caci nu mai poate fi sincer cand plange de cat de rau o duce .

.Eventual ramane la "love song " ...ma lasat gagica , aplecat cu un sofer , ,ma aruncat in strada , mi-a pus bagajele in tren ...o tot caut prin phone prin mail , doar un robot maintreaba "ce mai vrei " ,degeaba am bani , masini si avioane gagica-mea nu mai vrea zorzoane ................

 

si urmeaza : "Mama zice Mama face , mie tot sofer i-mi place !"

 

"Bluesman-ul contemporan nu mai e sclav pe plantaţie ci a ajuns sclav la corporaţie/multinaţională..."

 

Da dar astia-s cu de ex , Hip Hop . D&B , Rap versiunea actuala a buesului nou ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...partea cu femeia si banii inca se aude prin baruri din US da mai mult e de a contempla la un univers paralel sau la vremuri trecute... atunci erau alte valori care predominau si alt stil de a fi... acum mai mult ca sigur ca vom fi nevoiti sa solicitam construirea de rezervatii pentru bluesmen de genul asta... plus ca partea asta e inchipuirea a multora ca fiind perimetru in care bluesu se plimba... ceea ce e absurd evident...

 

...partea cu bumbacu si lana evident ca iese din discutie insa bluesu nu trebuie luat ad literam ci interpretat dupa felul fiecaruia... Iar bluesu pentru multi e doar o poveste... sau o etapa care se petrece de vreo cateva ori in viata... Pentru altii in schimb, bluesu poate fi un statut, un nivel social si antisocial si, la urma urmei, viata ca doar, e foarte soulful ...

 

... dar orice ar fi si oricine ar zice orice ... bluesu nu va fi niciodata obsolete... Are radacini puternice in viata si cam tot ce inseamna viata si e extrem de accesibil... merge mai bine decat orice new tech upgrade si "se poate plia"... pe oricine si orice, in orice conditie... nu multe alte genuri muzicale se pot lauda cu asemenea caracteristici.... e usor, e fiabil si costa doar 35 de centi... Amen!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... and now let's talk blues http://youtu.be/4hyUuosI3Hg

 

yep... that's me showin off...

 

and... here's Johnny!!!

 

... citisem recent niste dracenii in care oamenii isi cam bateau joc de maestru asta... mare pacat... o fi el albino si chior si anemic da e tare si inca e viu mosu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

poate ca ar fi mai bine de lamurit: blues-ul poate fi inteles si discutat de catre cei care, indiferent de varsta, in primul rand, iubesc, simt si incearca sa cante acest gen de muzica. asa cum declara si celebrul dickey betts/allman brothers, intr-un interviu, blues-ul nu se termina de invatat niciodata! aici, conform definitiei, am avea de-a face cu un forum de cunoscatori practicanti, deci, incercati, prin posturile voastre, sa demonstrati, cel putin pt. cei care fac declaratii pe aici, ca, macar, onorati increderea ce v-o acordati!

in limbaj mai comun, cei care nu stiu sa SIMTA si sa CANTE blues, sa nu incerce sa ne convinga despre eruditia lor in acest domeniu.

Edited by StratMan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da i-mi place ca Derek Trucks face rhythm ptr Warren Haynes ..mu a prins nici un sunet solo ..hehe

 

Trucks ar fi unul din cei mai tineri , foarte bun ..extraordinar chitarist ,( copil de trupa la Allman Bros ..din familie ) canta cam orice ..dar si blues .

Johnny Winter a spus ca el ar fi cam singurul care o mai da ca lumea cu "Bottle neck". cand a fost intreba cine o sa-l mai urmeze cand se retrage ..

 

the father of english blues:

 

 

Da ! crescatoria de chitaristi de blues ...

 

Dar sa mai pun si eu un chitarist

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cea mai mare problema cu blues-ul este ca devine foarte repetitiv(enervant de repetitiv) foarte putini muzicieni pot spune ca sunt cu advarat originali: BB King, Albert King, Eric Clapton, Mark Knopfler(desi nu chiar blues) etc.

Cea mai mare problema cu blues-ul e ca nu e rock :yay: ; in plus , cam trage la somn...Iete cum tre' sa se cante un blues,in opinia mea, scuze ca m-am bagat:

http://www.youtube.com/watch?v=SzW8fi8z5C8

.S-auzim de bine! :respect: Edited by charvelfan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.